161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Арсенал це не цска! – wyrazy solidarności z antyfaszystowskimi kibicami klubu Arsenal Kijów

Arsenal Kijów oczywiście nie ma z cska nic wspólnego, jednak ostatnio cała sportowa Ukraina, żyje sprawą możliwej zmiany nazwy klubu występującego niedawno w Lidze Europy – Arsenal miałby przejąć nazwę nieistniejącego od 4 lat cska.
Wiosną tego roku wiele wskazywało na to, że Arsenal podzieli los MTZ-RIPO (jak również cska) i z powodów finansowych zostanie rozwiązany. Zbawcą okazał się biznesmen Aleksander Oniszczenko, który spłacił wszystkie długi klubu i zapewniał o chęci jego rozwoju. 22 maja, czyli dwa dni po oficjalnym przejęciu klubu, do Oniszczenki zwrócili się kibice cska, prosząc o „przywrócenie klubowi prawdziwej nazwy”. W liście sformułowanym w żebraczym tonie, argumentowali, że odrodzony w 2001 roku Arsenal zajął miejsce cska w lidze (faktycznie tak było) i de facto jest to dalej ich klub, jakby zapominając, że przez 8 następnych lat dopingowali cska twierdząc wszem i wobec, że nie mają nic wspólnego z Arsenalem i jego antyfaszystowskimi kibicami!. Przez miesiąc było o tym cicho, jednak 18 czerwca Oniszczenko, zapytany o sprawę, potwierdził fakt zmiany nazwy klubu, dodając do tego, że mowa jest o „pełnym rebrandingu, a nie tylko zmianie nazwy”. Na reakcję kibiców Arsenalu nie trzeba było długo czekać. 21 czerwca zebrali się pod siedzibą klubu, przekazując właścicielowi oficjalne pismo, w którym piszą m.in.:

Zmieniali się właściciele i formy własności (klub fabryczny, miejski, prywatny), ale pozostało Imię, które zebrało wokół siebie oddanych kibiców. To co zaczynało jako klub przyfabryczny obecnie jest drużyną ukraińskiej Premier Ligi, uczestniczącą w minionym roku w rozgrywkach Ligi Europy, to klub posiadający własną duszę(…). Arsenal – to dla nas nie jest po prostu słowo. Arsenal – to nasze Imię. Imię, które stawiamy ponad pieniądze, nagrody i splendor. Warto zaznaczyć, że Arsenal powstał 14 lipca 1925 roku jako drużyna kijowskiej fabryki o takiej samej nazwie.

CSKA natomiast powstało w 1934 roku w…Charkowie, uzyskując nazwę SKA dopiero w 1960 roku (CSKA od 1994!). Wypada też przypomnieć, że kibice cska mają raczej skrajnie prawicowe poglądy w odróżnieniu od antyfaszystów z Arsenalu. Sprawa zmiany nazwy podjęta została praktycznie przez wszystkie oficjalne media Ukrainy. Wyrazy solidarności z antyfaszystowskimi kibicami z Kijowa napływają nie tylko od zgodowiczów z MTZ, ale również z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na klubową skrzynkę pocztową wpłynęło już kilkanaście tysięcy maili sprzeciwiających się zmianie nazwy. Na obecną chwilę klub wydaje się wycofywać z pomysłu zmiany nazwy, trzymamy kciuki za pomyślne zakończenie sprawy!

http://football.sport.ua/news/192733
http://www.fcarsenal.com.ua/