Przedstawiamy oficjalne oświadczenie antyfaszystowskiej ekipy Arsenala Kijów dotyczące sytuacji na Ukrainie, uzupełnione o zdjęcie przesłane nam z Kijowa. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że obok elementów, z którym całkowicie się utożsamiamy, stanowisko kibiców zawiera także sformułowania co najmniej kontrowersyjne.

Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że tekst wyszedł spod pióra kibiców wschodnioeuropejskiego klubu. Antyfaszyzm w tej części Europy nie pojawia się na stadionach zbyt często, co może w jakiś sposób wpływać na postrzeganie pewnych sytuacji przez fanów Arsenala. Znacznie istotniejszy jest jednak fakt, iż Ukraina w ostatnim czasie znalazła się w specyficznie trudnej sytuacji. O ile zatem w pełni podpisujemy się pod antyrusofobicznymi deklaracjami, zawartymi w oświadczeniu, o tyle bardzo niepokoją nas stwierdzenia o „wrogach narodu”. Każdy naród jako taki jest wspólnotą wyobrażoną, złożoną w istocie z grup o odmiennych, a często przeciwstawnych dążeniach i interesach. Dlatego też takie sformułowanie uznajemy za szkodliwe i utrwalające prymat narodowego integralizmu.

Poza tym w oświadczeniu pojawia się także polski akcent, który uznać musimy za niepotrzebne robienie PR-u marginalnej partyjce, której członkowie „wsławili się” m.in. utratą transparentów w Olsztynie czy pobiciem rekordu w sprincie podczas ucieczki przed dwójką aparatczyków z SLD.

Samo oświadczenie uznajemy jednak za ciekawe odbicie nastrojów, panujących w środowiskach antyfaszystowskich na Wschodzie i w tym sensie jest ono warte publikacji.

161 Crew

Apel do wszystkich sympatyzujących z interwencją Putina na Ukrainie.

Wobec zaostrzenia się wojennej sytuacji we wschodniej części Ukrainy i niedawnych wydarzeń na Krymie otwarcie oświadczamy – każdy kto popiera podział naszego kraju, tak czy inaczej, jest naszym wrogiem!

Niezależnie od tego jak siebie identyfikuje ten człowiek: jako nazista czy „antyfaszysta”. Przeciwstawiamy się każdej tyranii, dyktaturze, totalitaryzmowi – nie ważne imperialnemu, bolszewickiemu czy nazistowskiemu. Jest dla nas zupełnie oczywistym fakt, że cały chaos, który ma miejsce we wschodniej części Ukrainy spowodowany jest imperialnymi ambicjami kremlowskiego cara. A bezpośrednimi organizatorami tak zwanego „narodowego powstania” są przedstawiciele „GRU”, „RNE”, polskiej „falangi”, „kadyrowcy” oraz otwarcie faszystowscy agenci z Rosji.

Stoimy na stanowisku Jednej Niepodzielnej Ukrainy! I nie bierzemy udziału w działalności ani jednej z istniejących partii politycznych, rozumiejąc, że polityka to wielki cyrk gdzie zwykli ludzie są tylko marionetkami. Przy tym nie jesteśmy rusofobami – wszyscy normalni ludzie z Rosji pozostają naszymi przyjaciółmi, znajomymi, sojusznikami.

To oświadczenie skierowane jest do wszystkich kibicujących „zwycięstwu kremlowskiego cara” i organizującym pomoc terrorystom, którzy za kremlowskie fundusze rozbijają nasz kraj. Do wyżej wymienionych ludzi zaliczają się także przedstawiciele wszystkich kibicowskich grup istniejących za kremlowskie pieniądze, jak również ci, którzy jeździli na Krym „dorobić”.

Wiedzcie, że nie jesteście na Ukrainie mile widziani. Wszyscy jesteście wrogami ukraińskiego narodu. Przyszedł czas, w którym pokazaliście swoją prawdziwą twarz!

Wiedzcie także, że w wyniku wojennych działań na terenie Ukrainy cierpią głównie zwyczajni ludzie.

Na koniec chcemy powiedzieć, że zawsze gotowi jesteśmy stać w jednym szeregu z naszymi braćmi z Rosji i Białorusi walczącym o wolność.

WOLNOŚĆ ALBO ŚMIERĆ!

Źródło: https://vk.com/arsenal.ultras?w=wall-34263960_15632

wyjasnienie terminów:

GRU- rosyjski wywiad wojskowy

RNE- Rosyjska Jedność Narodowa, jedna z najwiekszych faszystowskich organizacji w Rosji

Kadyrowcy- czeczeńscy najemnicy, nazwani tak od rządzącego Czeczenią z namaszczenia Rosji prezydenta Kadyrowa

 

6 KOMENTARZE

 1. Kibice Arsenalu Kijów współpracowali z Ukraińskimi nacjonalistami, to fakt nie koniecznie stawiający ich w dobrym świetle.

 2. Dobrze, że to przetłumaczyliście choć tekst rzeczywiście „conajmniej” kontrowersyjny. Ale trzeba poznawać różne stanowiska. Problem jest poważny ale to widzi chyba każdy. Imperializm zachodni i rosyjski wiodą ku kolejnej strasznej wojnie w której mogą zginąć tysiące ludzi. Szykują się chyba drugie Bałkany ’90. I to jest zresztą podstawowy problem, nawet nie sam fakt udziału typowego naziolstwa w konflikcie. I tu pojawił się oczywiście problem co mają w tej sytuacji robić antyfaszyści, anarchiści, czy szerzej lewica rewolucyjna.

  Borotba poparła stronę pro-royjską, natomiast duża część anarchistów ciąży chyba ku stronie pro-ukraińskiej. Z czego to wynika? No chyba z chęci (świadomej lub nie) podpięcia się pod jakąś wielką znaczącą siłę, albo bycia tam gdzie większość społeczeństwa. To takie myślenie na zasadzie: jesteśmy za słabi by sami zmienić cokolwiek więc jak będziemy w większym ruchu to na coś wpłyniemy. Niestety to błędne myślenie. Na nic nie wpłyną. Co należy zatem robić? Zachowywać swoje nienaruszalne stanowisko i robić swoje. Nie można iść na kompromisy z państwem, kapitałem i imperializmem.

  A tak przy okazji jak już jesteśmy na wschodzie to nie można nie wspomnieć podziałach w środowisku anarchistycznym i antyfaszystowskim w Rosji i na Ukrainie (Białorusi to chyba nie dotknęło). Rok czy dwa lata temu doszło do rozłamu w Akcji Autonomicznej na dwie części: AD http://avtonom.org/ i AD-Socjal-Rewolucyjne https://avtonom.info/ . Przyczyną były tlące się od wielu lat spory dotyczące między innymi (ale nie tylko) udziału w ruchu LGBTQ (AD) czy też skoncentrowaniu się na innych kwestiach i pominięciu tej tematyki (AD-SR). Obecnie ruch podzielił się mniej więcej po połowie z lekką przewagą dla AD-SR. Oczywiście obie grupy zajmują stanowisko antyfaszystowskie ale podział istnieje. Zresztą sięga on dalej nie tak dawno powstał tzw. Front Czarno-Czerwony http://www.libfront.org/ organizacja wyznająca anarcho – platformizm http://pl.wikipedia.org/wiki/Platformizm i również deklarująca antyfaszyzm ale w której istnieją skłonności autorytarne i która podjęła współpracę… z organizacją zrzeszającą byłych ukraińskich nacjonalistów!

  Co do rozłamu na AD i AD-SR to moja ocena jest taka że takie podziały mogą powstać wyłącznie w łonie anarchizmu społecznego czyli wśród którzy planują „nowe społeczeństwo” np. syndykaliści i platformiści i zakładają jakąś tam jedną drogę do niego. Ja popieram rosyjskich insurekcjonistów którzy tocżą walkę z Państwem i Kapitałem bez żadnego kompromisu czy półśrodków https://blackblocg.info/ https://blackblocg.info/main-page

  Jeżeli chodzi o LibFront i ich współpracę z byłymi nacjonalistami… No cóż oczywiście każdy ma prawo do zmiany poglądów w dobrą stronę i byłemu nacjonaliście który odrzucił swój debilizm i został antyfaszystą czy anarchistą, pierwszy podam rękę (oczywiście jeżeli taki osobnik nie uczestniczył wcześniej w atakach na na naszych ludzi). Problem pojawia się wtedy gdy nie jest to jednostkowy pozytywny przypadek lecz zorganizowana grupa, która deklarując że „odrzuciła nacjonalizm” i stała się „lewicowa” „anarchistyczna” czy coś w tym rodzaju jednocześnie zachowuje autorytarne skłonności. No to wtedy mamy problem. Oczywiście fajnie że ludzie mądrzeją tylko że zanim obdarzy się kogoś zaufaniem potrzeba nieraz lat doświadczeń a nie z miejsca współpraca. Więc sytuacja na wschodzie jest conajmniej trudna.

  Wracając do wojny. Cała sytuacja pokazuje że apolityczno-subkulturowy antyfaszyzm powoli traci jakąkolwiek rację bytu. Antyfaszym musi być nastawiony politycznie w sensie anty-kapitalistycznie i anty-państwowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here