161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Anastazja Baburova

Anastazja Baburova była rosyjską anarchistką i działaczką ekologiczną. Była także wolną dziennikarką, pisującą do kilku gazet, m.in. opozycyjnej „Novaya Gazieta”. Zajmowała się śledzeniem działalności neonazistów i rozpracowywaniem ich grup na potrzeby ruchu antyfaszystowskiego. Zginęła 19 stycznia 2009 razem z prawnikiem Stanislavem Markielovem, zastrzelona przez neonazistowskiego bojówkarza. Miała 25 lat.

Anastazja była działaczką ruchu Inna Rosja, badała działalność grup nazistowskich, współpracowała z organizacją anarchistyczną Akcja Autonomiczna. Nastya pochodziła z Ukrainy, z Sewastopola, skąd przeprowadziła się do Moskwy. Była bardzo dobra w sztukach walki – tak dobra, że nie wahała się ani sekundy próbując rozbroić zabójcę Markielova. Uczestniczyła w różnych protestach, rok przed śmiercią została aresztowana podczas akcji przeciw władzom systemu więziennego, które próbowały siłą przejąć budynek, gdzie mieszkali uchodźcy z Kaukazu. W swojej pracy pisała m.in. o problemach z faszyzmem w Rosji, a niedługo przed śmiercią zrobiła ciekawy wywiad z Markielovem o tym, jak obywatele powinni być chronieni przed rządem. Swoją aktywnością naraziła się rosyjskim neonazistom z Bojowej Organizacji Rosyjskich Nacjonalistów, o których pisaliśmy np. tu i tu.

Matka Anastazji po jej śmierci wyznała, że jej córka była śledzona i bała się o swoje życie, to zmotywowało ją do intensywnego trenowania sztuk walki. Jednak jej determinacja i odwaga nie pomogły jej w starciu z uzbrojonym przeciwnikiem, zmarła w szpitalu od rany postrzałowej.