161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Aresztowania antyfaszystów w Brześciu

Nocą z 8 na 9 maja w Brześciu miała miejsce bójka, w której ucierpiało kilku podpitych neonazistów. Sprowokowana została przez grupę nazioli, którzy na widok antyfaszystów wyciągnęli ręce w hitlerowskim pozdrowieniu wykrzykując do tego stosowne hasła (w przeddzień dnia, w którym świętuje się pokonanie hitlerowskich Niemiec!). Takie zachowanie nie mogło pozostać bez odpowiedzi – kilka dostało wpierdol a jeden z prowokatorów wylądował w szpitalu. Już wieczorem 9 maja zaczęły się aresztowania w środowisku brzeskich antyfaszystów, od dawna kłujących w oczy milicję swoją bezkompromisową postawą w kwestiach społecznych. Zatrzymania spowodowane zostały donosem zwolenników trzeciej rzeszy oraz kadrami z kamery w nocnym sklepie, która według informacji śledczych nagrała grupę antyfaszystów. Milicjanci podczas przeszukań konfiskowali komputery oraz wszelkie „nieprawomyślne” wydawnictwa. Na dołek przywieziono 5 osób, z których 4 wkrótce wypuszczono. Milicja stosowała ulubione metody wymuszania zeznań, wobec czego jeden z zatrzymanych, 17 letni chłopak, złożył oficjalną skargę na stosowanie przemocy, nie ulegając groźbom. Oczywiście jako jedyny zostaje zatrzymany na dłużej i przewieziony do aresztu śledczego. Warto zaznaczyć, że wszyscy zatrzymani są aktywnymi brzeskimi antyfaszystami, biorących również udział w przeróżnych inicjatywach sportowych, takich jak drużyny rugby czy białoruska, piłkarska liga DIY.
Wydarzenie odbiło się szerokim echem w niezależnych białoruskich mediach, o szczegółach pisali przypadkowi świadkowie. W artykułach nie było mowy o kibicach, jednak sprawdziła się stara ludowa mądrość „uderz w stół a nożyce się odezwą” i głos oficjalnie zabrali fani brzeskiego dynama. W swoim płaczliwym oświadczeniu opublikowanym na vkontakte piszą o tym że „brzeska bojówka antify Hardcore–161 napadła grupę, w której znajdował się jeden chłopak o skrajnie prawicowych poglądach. Przy czym nie było z jego strony żadnego hailowania ale wcześniej był już napadany przez antifę. Pozostałe poszkodowane osoby to po prostu znajomi tego chłopaka nie związani z żadną subkulturą”. W serwisach społecznościowych bez problemu odnaleziono zdjęcia „niewinnych ofiar antify”, które okazały się białoruskimi „patriotami” (jednak lubiącymi zarazem szmaty w barwach rosyjskiego imperium jak i hitlerowskie), zwolennikami ROA i rzymskich salutów. W necie głosili też często hasło ACAB, co niestety nie znalazło przełożenia na rzeczywistość.
Opisywana akcja miała jeszcze jedno ważne następstwo – przyśpieszyła start lokalnej inicjatywy o nazwie Dług. Dług – to zdecentralizowana sieć grup zorganizowana w celu bezpośredniego uczestnictwa we wspieraniu potrzebujących. Głównym zadaniem Długu jest zbieranie informacji od potrzebujących pomocy i przekazywanie ich lokalnym grupom wsparcia, a także przekazywanie informacji od antyfaszystów znajdujących się za kratkami. Pierwszym efektem przedsięwzięcia było zebranie w dniach 13-28 maja około 3000 $ przeznaczonych na pomoc zatrzymanemu. W reakcji na te wydarzenia głos zabrała również, chyba po raz pierwszy oficjalnie, grupa Hardcore Firm:
„Ściskamy mocno rękę i dziękujemy ludziom wspierającym nas finansowo, prawnie oraz moralnie w tym trudnym dla nas momencie. Dzięki każdemu z Was nasze morale stają się coraz silniejsze. Alea Iacta Est!”
Redakcja 161Crew trzyma kciuki za pozytywne zakończenie sprawy i życzy brzeskim antyfaszystom dalszego rozwoju!
Źródła:
http://news.tut.by/accidents/348854.html
http://nn.by/?c=ar&i=109798
https://vk.com/wall-53143926_69

Brak komentarzy

Odpowiedz