161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Clement Meric

5 czerwca 2013 roku zginął Clement Meric

Clement był członkiem francuskiego ruchu antyfaszystowskiego, uczestniczył w większości manifestacji, skierowanym przeciwko Frontowi Narodowemu i jego przybudówkom. W momencie gdy rząd francuski zaproponował prawo zezwalające na małżeństwa homoseksualne i adopcję dzieci przez pary o tej samej płci, kraj nawiedziła fala akcji skrajnej prawicy mobilizująca do 300.000 ludzi z całej Europy domagających się obalenia tego prawa.

W akcjach uczestniczyli m.in. członkowie znanej bojówki o nazwie Młodzi Rewolucyjni Nacjonaliści. To właśnie oni odpowiadają ze śmierć Clementa. Doszło do niej podczas bójki między grupą antyfaszystów, a nazi-skinów, która miała miejsce pod jednym ze sklepów w 9 dzielnicy Paryża.

Sprawcą śmierci był Esteban Morillo w którego domu policja znalazła flagi ze swastyką i insygniami SS. Sam określał się on jako sympatyk terceryzmu.

W dniu 6 czerwca, zorganizowano marsze w hołdzie dla Clementa Meric w kilku miastach we Francji, w ​​tym Brest , Nantes , Marsylii , Paryżu , Rennes , Strasburgu i Lille. Zbierały po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy uczestników.

Inne manifestacje poparcia odbyły się 8 czerwca, a największa z nich, paryska zebrała 20 tysięcy uczestników.

Piętnaście dni po incydencie dnia 23 czerwca, około 6000 osób przeszło w Paryżu, pod hasłem “faszyzm zabija, homofobia zabija”.

Demonstracja poparcia dla Esteban Morillo, zaplanowana na 14 września został zabroniona przez komendę policji w Paryżu ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu zamieszek.