161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Znowu gorąco w Szwecji

Co roku, 8 marca ma miejsce w Malmö nocna lewicowa manifestacja. Sześciu neonazistów, z których czterech zidentyfikowano jako członków SVP (Partii Szwedów) zebrało się w pubie Sir Tobys na Dacidshall, niedaleko Möllan. Uzbrojeni skierowali się w stronę Möllan, gdzie zebrali się pod lewicową kawiarnią Glassfabriken, zaczęli rozklejać wlepy i rozglądać się za ludźmi.

Na Kristianstadsgatan, w pobliżu parku Folkets, 5-6 osób z feministycznej demonstracji natknęło się na nazioli, którzy ich zaatakowali. Showan, kibic lokalnego klubu piłkarskiego i antyfaszysta został przewrócony i otrzymał kilka ciosów w głowę. Przyjaciele usiłowali mu pomóc.

Showan zostaje przewrócony na ziemię. Jeden z napastników siada na nim okrakiem i zaczyna zadawać ciosy w głowę. Przyjaciele Showana starają się mu pomóc. Jedna z kobiet ma obitą twarz na skutek uderzania nią o ścianę. Została też zraniona nożem w plecy, brzuch i pod ramieniem. Inna została ugodzona pod pachą. Zaś jeden z mężczyzna został dźgnięty pod ramieniem i ma przebite płuco. Zapamiętał naziola, który go dźgnął oraz jego czapkę z logo ukraińskiej Svobody. Było to związane z faktem, że grupa działaczy Partii Szwedów odwiedziła swoich kolegów ze Svobody podczas protestów na Majdanie.

Nazioli przepędziła większa grupa osób wracających z demonstracji, która przybiegła, gdy usłyszała krzyki.

Złapano trzech neonazistów z których jeden był notowany za podobne sprawy, zarówno jako znana figura w SVP jak i w National Socialistik Front.

Na skutek tej napaści, doszło do demonstracji m.in. w Lund, Jönköping, Göteborgu, Sztokholmie, Umeå i Upssali. W ostatniej z miejscowości członkowie Szwedzkiego Ruchu Oporu (więcej TUTAJ) dźgnęli nożem osobę wracającą z dema. Doszło również do aktów wandalizmu na budynkach dwóch sztokholmskich szkół, średniej z której część uczniów ma żydowskie pochodzenie i jednej podstawowej z językiem hebrajskim. Namalowane zostały swastyki i antysemickie napisy.

Showan trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Został jednak odłączony od kroplówki i jest karmiony rurką. Lekarze mówią, że to zapowiedź polepszenia się jego stanu. Wyrazy solidarności płyną do niego z całego świata pod hasłem “Kämpa Showan” czyli “Walcz Showan”

Więcej:
http://stopnacjonalizmowi.wordpress.com … a-przemoc/
http://stopnacjonalizmowi.wordpress.com … stycznych/
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article18526833.ab

Brak komentarzy

Odpowiedz