Finał Eurowizji rozbudził w Polsce wielkie emocje z powodu zwycięstwa Conchity Wurst. Tymczasem w dniu imprezy duńska policja starła się z protestującymi antyfaszystami. Kopenhascy wolnościowcy sprzeciwiali się antymuzułmańskiej manifestacji, zorganizowanej przez Duński Ruch Narodowosocjalistyczny (DNSB).

W miejscu pikiety zebrało się ok. 50 członków DNSB. Jeden z nich przyniósł nawet gitarę, lecz nim zdążył zagrać choć jeden akord, demonstracja nacjonalistów została otoczona i zagłuszona przez ponad trzystuosobową grupę protestujących z Antify oraz organizacji Racismefri By. W stronę przedstawicieli Frontu Narodowego poleciały butelki.

Zanim jeszcze doszło do zebrania, lider DNSB Esbe Rohden Kristensen miał bliskie spotkanie trzeciego stopnia z bojowymi antyfaszystami i wraz z kolegą szybko znalazł się na ziemi. Od poważniejszych obrażeń uratowała go interwencja policji, która następnie zakmneła go w radiowozie i wywiozła ze strefy zagrożenia.

By uchronić nacjonalistów przed całkowitym linczem, oddziały policji po zakończonej demonstracji odprowadzali ich w różne strony miasta. Zapewnienie im bezpieczeństwa nie było jednak łatwe, gdyż grupy antyfaszystów przez cały dzień krążyły po mieście. Mimo zgromadzenia w Kopenhadze dużych sił policyjnych z uwagi na odbywający się finał Eurowizji, mundurowym trudno było opanować sytuację w mieście.

Ostatecznie 13 antyfaszystów zostało zatrzymanych. Jeden z nich prawdopodobnie pozostanie w areszcie. Zatrzymanych zostało także 21 nacjonalistów za wszczynanie burd w pociągu w czasie powrotu z Kopenhagi.

Sobotnia demonstracja była pierwszym legalnym zgromadzeniem skrajnej prawicy w kopenhaskiej dzielnicy Christiansborg Slotsplads od czasów II wojny światowej. Duńska opinia publiczna uznaje to precedensowe wydarzenie za zielone światło dla poczynań nacjonalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here