161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Pavlos Fyssas – Killah P

Pavlos Fyssas – Killah P. urodzony 10 kwietnia 1979 – raper, związkowiec, antyfaszysta. 18 września 2013 około godziny 24:00 grupa około 25 osób zaatakowała go, gdy siedział on z przyjaciółmi w kawiarni. Został raniony nożem w pierś i w ciężkim stanie przewieziony do szpitala, gdzie niedługo potem zmarł. Prawicowego mordercę aresztowano wkrótce po zdarzeniu.

Początkowo neonazistowska partia Złoty Świt dementowała jakiekolwiek powiązania z 45-letnim podejrzanym. Jednakże podczas policyjnego nalotu na jego dom znaleziono legitymację partyjną w śmietniku (o próbę jej zutylizowania podejrzewa się jego żonę). Morderca przyznał się do czynu oraz do członkostwa w Złotym Świcie.

W odpowiedzi na morderstwo Fysassa Pavlosa zwoływane są spontaniczne demonstracje. Objęły one ponad 20 miast (liczba ta rośnie z każda chwilą). Podczas zgromadzeń wznoszone są antyfaszystowskie hasła, demonstranci atakują i niszczą biura partii ZŚ, m.in. w Nikai, dzielnicy Pireusu, gdzie policja kordonem musiała bronić neonazistów przebywających w lokalu ZŚ przed linczem ze strony ponad 4-tysięcznego rozwścieczonego tłumu.

Później wyszło na jaw, że neonaziści pojawili się na miejscu wezwani przez swojego działacza podsłuchującego rozmowy Pavlosa o polityce. Obecni przy wydarzeniu mieli być również greccy policjanci z których połowa oddała swoje głosy na Złoty Świt.