161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Propalestyńska akcja kibiców Celtic’u Glasgow

17 sierpnia szkocki Celtic Glasgow zagrał u siebie mecz pierwszego etapu Ligi Mistrzów z izraelską drużyną Hapoelem Ber Szewa. Lewicowi ultrasi z Green Brigade postanowili wykorzystać tą okazję do zamanifestowania swojego poparcia dla Palestyny, tym bardziej, że wśród fanów Hapoela nie brakuje skrajnych prawicowców i rasistów.
Już przed meczem ultrasi zostali ostrzeżeni zarówno przez klub, jak i przez policję i UEFA, że jakakolwiek polityczna akcja na trybunach spotka się z poważnymi konsekwencjami. Green Brigade nie zamierzało jednak ugiąć się przed tym szantażem i podczas meczu w ich sektorze pojawiło się mnóstwo palestyńskich flag, a charakterystyczna czaszka Green Brigade na największej fladze została wzbogacona o arabską chustę. Zielono-biali nie zawiedli też na boisku, pokonując izraelski zespół 5-2.
Akcja odbiła się bardzo szerokim echem na całym świecie, a fani Celtic’u i Green Brigade zyskali ogromny szacunek wśród wielu osób. Bardzo szybko klub został ukarany grzywną w wysokości 15 tysięcy funtów, a nie wiadomo czy ultrasów nie dotkną też jakieś sankcje. W odpowiedzi rozpoczęto akcję pt. #matchthefineforpalestine, której celem było zebranie takiej samej ilości pieniędzy, jak zasądzona grzywna, i przeznaczenie jej na wsparcie medyczne dla Palestyńczyków oraz pomoc młodzieżowej akademii futbolu w Gazie. Popularność tej inicjatywy przekroczyła wszelkie wyobrażenie i zamiast 15 tysięcy funtów zebrano dużo ponad 100 tysięcy.
Podczas rewanżowego meczu w Ber Szewie tamtejsza policja zagroziła natychmiastowym aresztowaniem każdego, kto wywiesi palestyńską flagę. Na sam mecz, częściowo z powodu odległości, częściowo z powodu bojkotu izraelskiego apartheidu, wybrało się tylko około 200 osób. Celtic po bardzo nerwowym meczu przegrał 2-0, co oznaczało, że przechodzi do kolejnej rundy Ligi Mistrzów.

Brak komentarzy

Odpowiedz