W sobotę, w Poznaniu, odbyła się solidarnościowa pikieta z uwięzionym Łukaszem Bukowskim (tutaj pełna relacja: rozbrat.org). W wydarzeniu tym wzięła udział reprezentacja 161 Crew. Sama pikieta miała spokojny przebieg, po standardowych w takich sytuacjach przemowach, skandowaniu i muzyce samby, uczestnicy/uczestniczki skierowali się m.in. w stronę Rozbratu.
Interesującym jest jednak to, co działo się po zakończonej pikiecie. Kiku tajniaków, bez wcześniejszego wylegitymowania się zaatakowało grupkę uczestników pikiety. Zatrzymano 4 osoby, m.in. za podejrzenie zniszczenia elewacji aresztu napisem „Uwolnić Łukasza Bukowskiego” – zdążyli tylko napisać UWOLNIĆ, przewiezieni zostali na komisariat, gdzie bardzo szybko na solidarnościowej pikiecie zebrało się ok. 100 osób. W pomieszczeniach komisariatu doszło do przepychanek z policją, a potem kontynuowano akcję (m.in. skandując „uwolnić zatrzymanych!”) na ulicy przed komisariatem.
Tak wydarzenia tego dnia opisuje na swoim profilu facebook’owym Federacja Anarchistyczna:
„Po pewnym czasie część osób udała się do autokaru, by wrócić do Warszawy. Kilkadziesiąt minut później otrzymaliśmy informacje, że autokar ten został zatrzymany przez policję. Poszliśmy tam w dużej grupie. Na miejscu było kilka „suk” i oddział policji w pełnym uzbrojeniu. Zablokowaliśmy im dojście do autokaru i odcięliśmy drogę z tyłu, by nie mogli za nim ruszyć. Kiedy autokar w końcu odjechał zostaliśmy na miejscu żeby „rozmówić się” z policją. Blokowaliśmy chwilę AT, później ruszyli na nas panowie w białych kaskach ale nie ustępowaliśmy i po chwili się wycofali. Następnie większość aktywistek i aktywistów udała się na Rozbrat, kilka osób zostało jednak w okolicy komisariatu. Około 4 godzin później zatrzymanych wypuszczono.”

Na video z akcji dostępnych w sieci widać przepychanki na komisariacie i wycofanie się policji na stacji paliw. Te naprawdę miłe dla oka i bardzo budujące zdarzenia pokazują, że „solidarność naszą bronią” to nie jest pusty slogan, ale droga, którą powinniśmy śmiało iść.
Ekipa 161 Crew solidaryzuje się z uwięzionym Łukaszem, stanowczo sprzeciwimy się także atakom policji i próbom kryminalizacji ruchu lokatorskiego/anarchistycznego!
Still A.C.A.B.!
Still antifascist!

PS. korzystając z informacji zamieszczonej w linku ze strony Rozbratu zwracamy się z prośbą o przesyłanie do Łukasza listów/kartek. Choć kilka słów wysłanych do aresztu pokaże, że nie zostawiamy naszych towarzyszy na pastwę aparatu państwa.

Łukasz, nigdy nie będziesz szedł sam!

161 Crew

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here