161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Relacja z XVII Manify Warszawskiej

6 marca w samo południe pod PKiN rozpoczęła się XVII Manifa Warszawska, zorganizowana przez Porozumienie Kobiet 8 marca. Na demonstracji nie zabrakło skromnej delegacji Dywizjonu 161.
Hasło tegorocznej Manify “Aborcja W Obronie Życia” zwraca uwagę na kwestię życia i zdrowia kobiet oraz dzieci, o których się często zapomina w debatach publicznych. Statystyki są przerażające: każdego roku na świecie 5 mln kobiet trafia do szpitali z powodu komplikacji po nielegalnych aborcjach, co 9 minut umiera kobieta z powodu tych powikłań, 47 tyś kobiet umiera na skutek niebezpiecznych aborcji (wg WHO), z tego też powodu 220 tys. dzieci traci matki. Aborcja przestała być traktowana jak zabieg medyczny, a stała się sprawą polityczną, od 1993 roku żadna siła polityczna nie zmieniła stanu rzeczy w obawie przed władzą kościelną i stratą poparcia wśród konserwatywnej części społeczeństwa. Wspomniano również o wprowadzeniu prawa do aborcji jako części pakietu innych praw reprodukcyjnych tj: edukacja seksualna, łatwo dostępna antykoncepcja, zapłodnienie in vitro, godne porody i odpowiednia opieka po poronieniu, pomoc kobietom i skutecznie działający system opieki medycznej i socjalnej dla matek i rodzin w trudnej sytuacji ekonomicznej.
Manifa przeszła ulicami centrum Warszawy, mimo deszczu zebrało się ponad 2 tysiące osób, demonstracja przebiegała w miarę spokojnie, mimo kilku antypikiet po drodze w postaci około 10 zjebów z NOPu, krzyczących do nas: mordercy oraz kilku pro-lifów. Porozumienie zorganizowało również własną kontrmaniferstację z hasłami takie jak: “Bądź męszczyzną, poświęć życie swojej żony”, “Zygota ma prawo do szczęścia”, “Nie odbierajmy gwałcicielom prawa do ojcostwa”, pokazującymi absurd postulatów pro-lifersów.
Odbyły się przemówienia na Pl. Defilad i pod Pomnikiem Kopernika, dotyczyły one sprawiedliwości reprodukcyjnej oraz nierówności ekonomicznych i klasowych (m.in. zatrudniania na umowy śmieciowe lub na czarno, nierówności płacowych) oraz dyskryminacji imigrantek i uchodźczyń przez organy państwowe, głównie służbę zdrowia, często pomoc mogą one znaleźć jedynie w organizacjach pozarządowych.
Na koniec demo przed Placem Zamkowym na Krakowskim Przedmieściu została odczytana manifesta Porozumienia Kobiet 8 Marca, w czasie której, na wierzy dzwonniczej na tarasie widokowym kościoła św. Anny, został wywieszony transparet: “Wolność, Równość, Prawo do Aborcji”.
W innych miastach Polski również odbyły się Manify, a organizatorki Warszawskiej zapraszają na przyszły rok.

Brak komentarzy

Odpowiedz