161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Represje w Turcji

26 lipca około 70 anarchistów i anarchistek z Istanbulu, Ankary, Yalovy i innych miast (Eskişehir Anarşi İnisiyatifi, Ankara Anarşi İnisiyatifi, İstanbul Anarşi İnisiyatifi ve Devrimci Anarşist Faaliyet), zebrało się w Eskişehir w celu upamiętnienia swoich towarzyszy (Alper Sapan, Evrim Deniz Erol, Medali Barutçu, Serhat Devrim) zabitych ostatniego tygodnia w samobójczym ataku bombowym w Suruç. Kiedy anarchiści zebrali się i rozpoczęli marsz, policja nagle zaatakowała ich i aresztowała 17 osób. Inni rozbiegli się po ulicach i kawiarniach. W pobliżu pojawiła się też grupa faszystów, która prowokowała protestujących i biła brawo, gdy byli aresztowani przez policję.

Była to akcja Anarchistycznej Inicjatywy, która wystosowała apel o międzynarodowe akcje solidarnościowe przeciwko tureckiemu rządowi. W wydarzeniu wzięły także udział inne grupy i pojedyncze osoby.

W Istanbule z kolei anarchiści ze swoimi transparentami przyłączyli się do zabronionego przez władze marszu pokoju.

Turecki rząd od kilku dni dokonuje ataków na kurdyjskie pozycje w Iraku i Syrii, a także dokonuje masowych aresztowań wśród wszelkiego rodzaju opozycji politycznej. Podczas jednego z policyjnych obław w Istanbule policja zastrzeliła lewicową aktywistkę Gunay Özarslan. W wielu tureckich miastach od kilku dni co noc trwają zamieszki z lewicową i kurdyjską młodzieżą. Wszystkich tych działań turecki rząd dokonuje pod płaszczykiem walki z terroryzmem, dziwnym trafem jednak kierując swoje ataki w większości w kurdyjski ruch oporu, który tak skutecznie powstrzymuje ekspansję Państwa Islamskiego, z którym to Turcja ponoć walczy.

1 komentarz

  • Diako 28 Lip, 2015

    Podczas starc w ostatnich dniach podobno 2 tureckich policjantow zostalo zastrzelonych przez miejskich partyzantów.

    Odpowiedz

Odpowiedz