161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Rosja: Przywódca ultranacjonalistycznej grupy BORN skazany na dożywocie

Ilia Goriaczew, przywódca BORN (Bojowej Organizacji Rosyjskich Nacjonalistów) został skazany pod koniec lipca na dożywocie za zorganizowanie grupy ekstremistycznej, nielegalne posiadanie broni i morderstwo pięciu osób z powodów ideologicznych, w tym antyfaszystów Fiodora”Fejdaja” Filatowa, Ilii „Golowa” Dżaparidze, prawnika Stanisława Markiełowa, imigranckiego robotnika Salokhiddina Azizova, a także członka grupy „Czarnych Sokołów” Rasula Khalilova.
Goriaczew musi też zapłacić 5 milionów rubli (ponad 85 tysięcy dolarów) matce Dżaparidze.
Przywódca BORN został deportowany z Serbii, dokąd uciekł po morderstwach w listopadzie 2013 roku i osadzony w więzieniu w Moskwie. Ława przysięgłych uznała go za winnego na początku lipca.

Wcześniej czwórka współoskarżonych została skazana na kary do 24 lat więzienia ścisłego reżimu za te same morderstwa.

W trakcie odczytywania wyroku Goriaczew zemdlał na sali sądowej. Ogłosił, że jest więźniem politycznym i zarzuty zostały sfabrykowane. Jego prawnik złożył już apelację od wyroku.

Kluczowym świadkiem przeciwko Goriaczewowi była Eugenia Khasis, żona Nikity Tihonowa. Nikita i Eugenia zostali skazani na 18 lat za morderstwo Markiełowa i anarchistki Anastazji Baburowej. Khasis zeznała, że Goriaczew planował, aby BORN działało na zasadzie Irlandzkiej Armii Republikańskiej, z legalnym i nielegalnym skrzydłem ruchu. Widział siebie jako przywódcę dużej partii nacjonalistycznej i planował zrobienie kariery politycznej.
Goriaczew wydawał rozkazy zabójstw, a inni obrońcy je wykonywali. Na ich liście było jeszcze wiele innych osób.

Więcej o BORN możecie przeczytać tutaj:
Identyfikacja BORN oczami antyfaszystów
To jeszcze nie koniec BORN – przemyślenia antyfaszysty Alekseja Gaskarowa

Brak komentarzy

Odpowiedz