161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Serbski Fanzine “Leva Tribina”

Idea stworzenia zina “Leva tribina” pojawiła się kilka miesięcy temu i aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji tego projektu. Została zainicjowana przez ludzi z małych, nieformalnych i niehierarchicznych antifiarskich drużyn sportowych z miasta Nis w południowo-wschodniej Serbii.

Fanzin to kontynuacja bloga o tej samej nazwie, który został założony 6 miesięcy temu. Jak sama nazwa wskazuje i fanzine, i blog skupiają się na działalności lewackich i antyfaszystowskich grup, głównie ze sfery futbolu. Kiedy nadarzy się okazja, piszemy newsy również z innych dziedzin sportowych, jeśli są politycznie powiązane.

Na dzień dzisiejszy zin wychodzi regularnie co miesiąc, właśnie wydaliśmy trzeci numer. Jesteśmy całkiem zadowoleni z efektu. Pierwszy numer wyszedł w nakładzie 50 sztuk i można go dostać w okolicy Nis, jest także do kupienia w Infoshopie “Furija” w Belgradzie i w Centrum Socjalnym “DC” w Nowym Sadzie. Trzeci numer wzbudził znacznie większe zainteresowanie. Sprzedajemy zina w dwóch miejscach w Belgradzie, mamy już czytelników z takich miejsc jak Kikinda, Sombor, Krusevac, Babušnica, itd., dlatego popularność wydawnictwa wzrosła od wydania trzeciego numeru.

Naszym celem jest pokazanie, że istnieje alternatywna kultura piłki nożnej i jej kibiców. Futbol należy do ludzi i nie będziemy przyzwalać na obecność nazioli na stadionach czy też podporządkowywać się FIF-ie, która decyduje o tym, kto może przychodzić na mecze.

Kasa na zina, tak jak na wszystkie nasze akcje i materiały propagandowe, pochodzi z dotacji zbieranych przez naszych znajomych w innych miastach czy krajach oraz ze składek członków naszej grupy.
Ze względu na ograniczone fundusze, gazetka obecnie wychodzi w czarno-białym kolorze, w formacie A5 i ma 12 stron. Mamy jednak plany, aby stopniowo doprowadzić ją do profesjonalnego poziomu.

Stadiony w Serbii stały się dużym polem do rekrutacji nazioli, musimy to zatrzymać. Na początek stworzyliśmy zina i bloga, aby pokazać młodym ludziom alternatywę, a kto wie co pokaże przyszłość…

Przeciwko nowoczesnemu futbolowi! Wykopmy nazizm ze stadionów!

Za: avtonom.org

Brak komentarzy

Odpowiedz