161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Stanislav Markielov

Stanislav Markielov był prawnikiem i działaczem na rzecz praw człowieka w Rosji. Wielokrotnie bronił działaczy antyfaszystowskich, a także reprezentował rodzinę młodej Czeczenki zgwałconej i zamordowanej przez rosyjskiego pułkownika Budanova, doprowadzając do jego skazania. Zajmował się też  innymi zbrodniami popełnianymi w Czeczenii i sprawami korupcji urzędników. Markielov był bardzo szanowany w środowiskach antyfaszystów i anarchistów. Wielokrotnie publicznie występował przeciwko rosyjskim neonazistom i neofaszystom, przemawiając na demonstracjach i mityngach.

Blisko współpracował z Anną Politkowską, także dziennikarką “Nowej Gaziety”, zastrzeloną w centrum Moskwy. W 2005 roku doprowadzili oni do skazania na 11 lat łagru Siergieja Łapina, porucznika sił specjalnych milicji OMON, który w czasie pacyfikacji Czeczenii bestialsko znęcał się nad aresztowanymi Czeczenami.

Markielov był również adwokatem Michaiła Biekietowa, dziennikarza z podmoskiewskich Chimek, brutalnie pobitego w listopadzie 2008 roku. Biekietow, redaktor “Chimkinskiej Prawdy”, ze względów ekologicznych występował przeciwko jednemu z wariantów poszerzenia trasy wylotowej z Moskwy do Petersburga, forsowanemu przez lokalne władze.

Markielow bronił także wielu działaczy rosyjskiej Antify. Brał udział m.in. w sprawie zamordowanego przez nazistów Aleksandra Ryukina, Stasia Korepanowa czy Ilya Borodaenko. W prywatnych rozmowach nazywał siebie zwolennikiem Antify, wiedział, że jego nazwisko wisi na liście “wrogów ” na niektórych prawicowych stronach internetowych.

19 stycznia 2009 został zastrzelony wraz z Anastazją Baburovą przez członka neonazistowskiej bojówki (o sprawcach możecie przeczytać m.in. tu i tu). W momencie śmierci miał 34 lata. Zginęli na chodniku, wśród tłumu, w biały dzień, na ruchliwej ulicy w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla. Wracali z konferencji prasowej, na której Markielov zapowiedział apelację w sprawie uwolnienia przez sąd pułkownika rosyjskiej armii skazanego na 10 lat za zgwałcenie i zamordowanie czeczeńskiej nastolatki.