161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Wyklęci wśród Wyklętych – Dąbrowszczacy

1 marca, gdy w całej Polsce odbywały się imprezy ku czci tzw. Żołnierzy Wyklętych, w Warszawie odbyła się zupełnie inna akcja. Performance „Wyklęci wśród Wyklętych – Dąbrowszczacy” miał na celu przypomnieć o polskich ochotnikach, żołnierzach Brygady im. Jarosław Dąbrowskiego, którzy walczyli w obronie Republiki Hiszpańskiej. Dziś dominująca prawica stara się zatrzeć pamięć o nich i ich bohaterstwie.
Organizatorem akcji była Zuzia Ziółkowska – wnuczka Dąbrowszczaka. O 12.30 przed Grobem Nieznanego Żołnierza zjawiła się grupa osób, która oprócz wieńca, niosła odtworzone sztandary batalionu im. Adama Mickiewicza oraz kompanii im. Naftali Botwina i inne flagi nawiązujące do tamtych wydarzeń. Po złożeniu wieńca Agata Różycka odczytała wiersz Broniewskiego „Cześć i Dynamit”. Mimo, iż w okolicach kręciło się wielu uczestników tzw, „patriotycznych uroczystości”, akcja odbyła się bez zakłóceń, a cała grupa z rozwiniętymi sztandarami opuściła pl. Piłsudskiego.
Warto zaznaczyć, że w całej akcji oprócz uczestników performance oraz sporej grupki osób z warszawskiego środowiska antyfaszystowskiego uczestniczyła też grupa tzw. Dzieci Dąbrowszczaków. To rodziny – dzieci i wnukowie – ochotników walczących w Hiszpanii, których cieszy, że kolejne pokolenie stara się utrzymać pamięć bohaterów walczących „Za wolność Waszą i Naszą”.

Brak komentarzy

Odpowiedz