161 Crew
Facebook 161 Crew Instagram 161 Crew Tumblr 161 Crew Twitter 161 CrewYouTube 161 Crew Materiały opublikowane na stronie mają wyłącznie charakter informacyjny, redakcja strony nie namawia nikogo do łamania prawa.

Zamiast minuty ciszy, całe zycie w walce

Tekst poświęcam zmarłemu pod koniec października Remiemu Fraisse, który poniósł śmierć w wyniku wybuchu granatu rzuconego przez francuskiego żandarma. Młody mężczyzna brał udział w proteście przeciwko budowie tamy Lisle-sur-Tarn, gdzie doszło do starć z siłami porządkowymi. Na to wydarzenie antykapitaliści z Nantes i Tuluzy odpowiedzieli gwałtownymi zamieszkami, których efektem było m.in. obrzucanie policjantów koktajlami Mołotowa czy niszczenie banków i witryn sklepowych.

Ta wiadomość z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych, szczególnie dla nas – antyfaszystów, obrońców praw człowieka, anarchistów, osób o poglądach wolnościowych. Sami niejednokrotnie uczestniczyliśmy w różnych manifestacjach, doświadczyliśmy braku poszanowania praw człowieka i brutalnych metod działania policji i nie jesteśmy też obojętni na takie informacje płynące ze świata. Myślę jednak, że nawet nie będąc naocznym świadkiem tego rodzaju zdarzeń dla większości przeciętnych ludzi oburzenie powinien wywoływać fakt, że z rąk władzy zginął człowiek broniący swoich poglądów. Tymczasem przeglądając internetowe komentarze natknęłam się na wiele o podobnej treści: „21 letni ekolog… a raczej 21 letni nierob i cwaniaczek….” Dodam, że był tego taki nawał, iż nie musiałam specjalnie wyszukiwać ich na potrzeby tekstu: „może dożyjemy czasów kiedy do tych pseudo “ekologów” czy innych zwykłych zadymiarzy będą strzelać jak bandytów, oby jak najszybciej …”; „DO czego prowadzi komuna i lewactwo oraz nieroby z importu.”

To nic innego jak przykłady wielu wypowiedzi tzw. „normalnych” ludzi, porządnych obywateli. Tacy ludzie często podają za nienormalność homoseksualizm, brak kultywowania tradycyjnych wartości, „fanaberie” w postaci publicznego głoszenia swoich poglądów. Co więcej są oni wręcz zirytowani faktem, że jakiś “ekologiczny oszołom” ośmielił się wyrazić swoje zdanie i gdyby mogli, najchętniej dobijaliby takie dziwadła własnymi rękami. To tylko anonimowe wypowiedzi, w Internecie jest ich mnóstwo i teoretycznie nie powinno się nimi przejmować. Jest to jednak w pewnym sensie zobrazowanie współczesności, w której stłuczona szyba w banku znaczy więcej niż człowiek czy degradacja środowiska, a fala nienawiści do każdego przejawu inności zalewa Europę. To nie my, walczący o swoje prawa jesteśmy nienormalni i z taką świadomością solidaryzujemy się ze środowiskami wolnościowymi na całym świecie.

D.

1 komentarz

  • Alerta! 9 Lis, 2014

    Poziom schamienia i otumanienia ludzi osiąga chyba apogeum, mnie już ten jad i nienawiść w komentarzach w stosunku do anarchistów/wolnościowców/antyfaszystów nie dziwi. Smuci i załamuje.

    Odpowiedz

Odpowiedz