Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Sport

Арсенал це не цска! – wyrazy solidarności z antyfaszystowskimi kibicami klubu Arsenal Kijów

Arsenal Kijów oczywiście nie ma z cska nic wspólnego, jednak ostatnio cała sportowa Ukraina, żyje sprawą możliwej zmiany nazwy klubu występującego niedawno w Lidze Europy – Arsenal miałby przejąć nazwę nieistniejącego od 4 lat cska.
Wiosną tego roku wiele wskazywało na to, że Arsenal podzieli los MTZ-RIPO (jak również cska) i z powodów finansowych zostanie rozwiązany. Zbawcą okazał się biznesmen Aleksander Oniszczenko, który spłacił wszystkie długi klubu i zapewniał o chęci jego rozwoju. 22 maja, czyli dwa dni po oficjalnym przejęciu klubu, do Oniszczenki zwrócili się kibice cska, prosząc o „przywrócenie klubowi prawdziwej nazwy”. W liście sformułowanym w żebraczym tonie, argumentowali, że odrodzony w 2001 roku Arsenal zajął miejsce cska w lidze (faktycznie tak było) i de facto jest to dalej ich klub, jakby zapominając, że przez 8 następnych lat dopingowali cska twierdząc wszem i wobec, że nie mają nic wspólnego z Arsenalem i jego antyfaszystowskimi kibicami!. Przez miesiąc było o tym cicho, jednak 18 czerwca Oniszczenko, zapytany o sprawę, potwierdził fakt zmiany nazwy klubu, dodając do tego, że mowa jest o „pełnym rebrandingu, a nie tylko zmianie nazwy”. Na reakcję kibiców Arsenalu nie trzeba było długo czekać. 21 czerwca zebrali się pod siedzibą klubu, przekazując właścicielowi oficjalne pismo, w którym piszą m.in.:

Zmieniali się właściciele i formy własności (klub fabryczny, miejski, prywatny), ale pozostało Imię, które zebrało wokół siebie oddanych kibiców. To co zaczynało jako klub przyfabryczny obecnie jest drużyną ukraińskiej Premier Ligi, uczestniczącą w minionym roku w rozgrywkach Ligi Europy, to klub posiadający własną duszę(…). Arsenal – to dla nas nie jest po prostu słowo. Arsenal – to nasze Imię. Imię, które stawiamy ponad pieniądze, nagrody i splendor. Warto zaznaczyć, że Arsenal powstał 14 lipca 1925 roku jako drużyna kijowskiej fabryki o takiej samej nazwie.

CSKA natomiast powstało w 1934 roku w…Charkowie, uzyskując nazwę SKA dopiero w 1960 roku (CSKA od 1994!). Wypada też przypomnieć, że kibice cska mają raczej skrajnie prawicowe poglądy w odróżnieniu od antyfaszystów z Arsenalu. Sprawa zmiany nazwy podjęta została praktycznie przez wszystkie oficjalne media Ukrainy. Wyrazy solidarności z antyfaszystowskimi kibicami z Kijowa napływają nie tylko od zgodowiczów z MTZ, ale również z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Na klubową skrzynkę pocztową wpłynęło już kilkanaście tysięcy maili sprzeciwiających się zmianie nazwy. Na obecną chwilę klub wydaje się wycofywać z pomysłu zmiany nazwy, trzymamy kciuki za pomyślne zakończenie sprawy!

http://football.sport.ua/news/192733
http://www.fcarsenal.com.ua/

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.