Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Anarchistyczna sotnia Majdanu- komentarz do konfliktu ze ” Svobodą”

9 lutego przedstawicielom oddziału anarchistycznej “Czarnej Gwardii” nie dano złożyć przysięgi Samoobrony Majdanu i wypchnięto ich za barykady. Według użytkownika Facebooka Anya Wtikenwneider aktywną rolę po stronie przeciwnej w tym w konflikcie zajęli członkowie “Svobody”.

Informacja ta została również potwierdzona przez działacza organizacji “Narodny Nabat” (Alarm Ludowy), wchodzącej w skład anarchistycznej “Czarnej Gwardii”, który opowiedział o szczegółach konfliktu ze “Svobodą”.

Później opis tych wydarzeń pojawił się także na anarchistycznym portalu “Avtonomnoe Dejstwie”. Do tej pory nie udało się uzyskać komentarza komendanta Samoobrony Majdnu – Andrzeja Parubija.

Jak było wczoraj ( 9lutego)? Jak to najlepiej scharakteryzować?

Wczoraj oddział anarchistyczny “Czarna Gwardia” miał być oficjalnie zaprzysiężony do Samoobrony Majdanu. Zbiórka członków sotni została zauważona przez młodzieżówkę z partii “Svoboda” – C14. W rezultacie, kiedy wybierano brygadzistów, zbliżyła się do nas uzbrojona grupa z C14 (i zwykłych obywateli, którym powiedziano, że anarchiści to antymajdan), prowadzona przez Eugeniusza Karasia, który zaczął się domagać, aby ludzie wyszli za barykadę. Dali do zrozumienia, że na terytorium Majdanu nie będą tolerować sotni, która w przyszłości może sprzeciwić się ich woli i nie będzie się ich bać. Przypomnijmy, że C14 atakowali już wcześniej niezależnych działaczy Majdanu (w tym dziewczyny) takich jak działaczka Spilnej Spravy czy też dowódcę Ukraińskiego Domu (jeden z budynków zajętych przez protestujących – dop. redakcji)

Na apelu anarchistycznej sotni obecny był komendant Majdanu, który oficjalnie miał wcielić Czarną Gwardię do Samoobrony Majdanu. Próbował wytłumaczyć bojówce C14, że ich działanie jest bezprawne, ale dostał propozycję, aby “wypierdalać”. W rezultacie nieuzbrojeni i niezorganizowani anarchiści zostali wypchnięci za barykadę przez uzbrojoną i bardziej liczną grupę nazistów.

Incydent ten po raz kolejny udowadnia, że ‘Svoboda’ próbuje podzielić i zgasić protest. Tiagnybokowi i jego zwolennikom nie jest już potrzebny Majdan, nie jest potrzebna rewolucja.

Czy była to niespodziewana dla Ciebie sytuacja? Bo “Svoboda” była zawsze wrogo nastawiona do wszelkich niekontrolowanych przez nich inicjatyw.

Było by zaskoczeniem, gdyby wcześniej nie atakowali innych działaczy Majdanu. I tak jest to tylko tendencja, którą trzeba zwalczać.

Czy czujesz, że “Svoboda” działa nie koordynując działania z innymi siłami?

Partia “Svoboda” od dawna jest pasożytem na ciele Euromajdanu, rozkłada go od środka. Swoim zachowaniem mówią nam: “Jesteśmy władzą! Słuchaj nas!” A ze wszystkimi kto ma inne zdanie walczy metodami, które nie różnią się od metod “Berkutu”, przeciwko któremu wszyscy walczymy. Za każde krytyczne słowo można trafić do piwnic KMDA (budynek miejskiej administracji Kijowa) na przesłuchanie… i co tam będzie się działo wiedzą tylko porywacze.

W jaki sposób masz zamiar nadal walczyć i sprzeciwiać się monopolizacji protestu przez Svobodę?

Do tej pory nie możemy odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wymaga to czasu i kompleksowych rozwiązań, które nie są obecnie możliwe.

To wydarzenie pokazuje nam, że zasady samoorganizacji na dany moment nie działają. Jedna siła polityczna, liczna i uzbrojona, decyduje za całą Samoobronę, a dowództwo Samoobrony jest niekompetentne i słabe, ulegając w takich konfliktach. Dziś naziole zdecydowali o być albo nie być zarejestrowania między innymi anarchistycznej sotni jako jednostki Samoobrony, jutro zadecydują kogo wsadzić do więzienia, a kogo na tron. Czy to nie jest to, przeciwko czemu właśnie walczy Majdan? Czy to nie przeciwko takim metodom narzucania ludziom swej woli ludzie idą na ryzyko? Wymiana Janukowycza na Tyagnibokowa – godna nagroda dla tych, którzy przez kilka miesięcy na barykadach walczyli o swoją wolność?

Zachęcamy Samoobronę Majdanu do wyrzucenia zdrajców ze Svobody z terytorium Majdanu, ponieważ są oni znacznie bliżej z Berkutem i Partią Regionów, niż z prawdziwą wolnością narodu ukraińskiego.

Poniżej cytuję istotne jak nigdy –
“Kiedy przyszli po socjalistów, milczałem – nie byłem socjalistą.
Kiedy przyszli po związkowców, nic nie powiedziałem – ja nie należałem do związków zawodowych.
Kiedy przyszli po Żydów, nic nie powiedziałem – nie byłem Żydem.
Kiedy przyszli po mnie – nikogo nie było aby wstawiać się za mną.”

Jakie są główne różnice ideologiczne między Svobodą i Czarną Gwardią?

Svoboda opowiada się za hierarchią władzy i jedną silną partią. Czarna Gwardia, odpowiednio, na pozycji samoorganizacji pracowników w miejscu pracy.

 

przetłumaczone z : http://www.socportal.info/analiz/anarhi … e-svobodoy

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.