Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Apel poległych

Anastasia Baburova

Anastazja Baburova była rosyjską anarchistką i działaczką ekologiczną. Była także wolną dziennikarką, pisującą do kilku gazet, m.in. opozycyjnej „Novaya Gazieta”. Zajmowała się śledzeniem działalności neonazistów i rozpracowywaniem ich grup na potrzeby ruchu antyfaszystowskiego. Zginęła 19 stycznia 2009 razem z prawnikiem Stanislavem Markielovem, zastrzelona przez neonazistowskiego bojówkarza. Miała 25 lat.

Anastazja była działaczką ruchu Inna Rosja, badała działalność grup nazistowskich, współpracowała z organizacją anarchistyczną Akcja Autonomiczna. Nastya pochodziła z Ukrainy, z Sewastopola, skąd przeprowadziła się do Moskwy. Była bardzo dobra w sztukach walki – tak dobra, że nie wahała się ani sekundy próbując rozbroić zabójcę Markielova. Uczestniczyła w różnych protestach, rok przed śmiercią została aresztowana podczas akcji przeciw władzom systemu więziennego, które próbowały siłą przejąć budynek, gdzie mieszkali uchodźcy z Kaukazu. W swojej pracy pisała m.in. o problemach z faszyzmem w Rosji, a niedługo przed śmiercią zrobiła ciekawy wywiad z Markielovem o tym, jak obywatele powinni być chronieni przed rządem. Swoją aktywnością naraziła się rosyjskim neonazistom z Bojowej Organizacji Rosyjskich Nacjonalistów, o których pisaliśmy np. tu i tu.

Matka Anastazji po jej śmierci wyznała, że jej córka była śledzona i bała się o swoje życie, to zmotywowało ją do intensywnego trenowania sztuk walki. Jednak jej determinacja i odwaga nie pomogły jej w starciu z uzbrojonym przeciwnikiem, zmarła w szpitalu od rany postrzałowej.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.