Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Apel poległych

Clement Meric

5 czerwca 2013 roku zginął Clement Meric

Clement był członkiem francuskiego ruchu antyfaszystowskiego, uczestniczył w większości manifestacji, skierowanym przeciwko Frontowi Narodowemu i jego przybudówkom. W momencie gdy rząd francuski zaproponował prawo zezwalające na małżeństwa homoseksualne i adopcję dzieci przez pary o tej samej płci, kraj nawiedziła fala akcji skrajnej prawicy mobilizująca do 300.000 ludzi z całej Europy domagających się obalenia tego prawa.

W akcjach uczestniczyli m.in. członkowie znanej bojówki o nazwie Młodzi Rewolucyjni Nacjonaliści. To właśnie oni odpowiadają ze śmierć Clementa. Doszło do niej podczas bójki między grupą antyfaszystów, a nazi-skinów, która miała miejsce pod jednym ze sklepów w 9 dzielnicy Paryża.

Sprawcą śmierci był Esteban Morillo w którego domu policja znalazła flagi ze swastyką i insygniami SS. Sam określał się on jako sympatyk terceryzmu.

W dniu 6 czerwca, zorganizowano marsze w hołdzie dla Clementa Meric w kilku miastach we Francji, w ​​tym Brest , Nantes , Marsylii , Paryżu , Rennes , Strasburgu i Lille. Zbierały po kilka, a nawet kilkanaście tysięcy uczestników.

Inne manifestacje poparcia odbyły się 8 czerwca, a największa z nich, paryska zebrała 20 tysięcy uczestników.

Piętnaście dni po incydencie dnia 23 czerwca, około 6000 osób przeszło w Paryżu, pod hasłem “faszyzm zabija, homofobia zabija”.

Demonstracja poparcia dla Esteban Morillo, zaplanowana na 14 września został zabroniona przez komendę policji w Paryżu ze względu na niebezpieczeństwo wybuchu zamieszek.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.