Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Znowu gorąco w Szwecji

Co roku, 8 marca ma miejsce w Malmö nocna lewicowa manifestacja. Sześciu neonazistów, z których czterech zidentyfikowano jako członków SVP (Partii Szwedów) zebrało się w pubie Sir Tobys na Dacidshall, niedaleko Möllan. Uzbrojeni skierowali się w stronę Möllan, gdzie zebrali się pod lewicową kawiarnią Glassfabriken, zaczęli rozklejać wlepy i rozglądać się za ludźmi.

Na Kristianstadsgatan, w pobliżu parku Folkets, 5-6 osób z feministycznej demonstracji natknęło się na nazioli, którzy ich zaatakowali. Showan, kibic lokalnego klubu piłkarskiego i antyfaszysta został przewrócony i otrzymał kilka ciosów w głowę. Przyjaciele usiłowali mu pomóc.

Showan zostaje przewrócony na ziemię. Jeden z napastników siada na nim okrakiem i zaczyna zadawać ciosy w głowę. Przyjaciele Showana starają się mu pomóc. Jedna z kobiet ma obitą twarz na skutek uderzania nią o ścianę. Została też zraniona nożem w plecy, brzuch i pod ramieniem. Inna została ugodzona pod pachą. Zaś jeden z mężczyzna został dźgnięty pod ramieniem i ma przebite płuco. Zapamiętał naziola, który go dźgnął oraz jego czapkę z logo ukraińskiej Svobody. Było to związane z faktem, że grupa działaczy Partii Szwedów odwiedziła swoich kolegów ze Svobody podczas protestów na Majdanie.

Nazioli przepędziła większa grupa osób wracających z demonstracji, która przybiegła, gdy usłyszała krzyki.

Złapano trzech neonazistów z których jeden był notowany za podobne sprawy, zarówno jako znana figura w SVP jak i w National Socialistik Front.

Na skutek tej napaści, doszło do demonstracji m.in. w Lund, Jönköping, Göteborgu, Sztokholmie, Umeå i Upssali. W ostatniej z miejscowości członkowie Szwedzkiego Ruchu Oporu (więcej TUTAJ) dźgnęli nożem osobę wracającą z dema. Doszło również do aktów wandalizmu na budynkach dwóch sztokholmskich szkół, średniej z której część uczniów ma żydowskie pochodzenie i jednej podstawowej z językiem hebrajskim. Namalowane zostały swastyki i antysemickie napisy.

Showan trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Został jednak odłączony od kroplówki i jest karmiony rurką. Lekarze mówią, że to zapowiedź polepszenia się jego stanu. Wyrazy solidarności płyną do niego z całego świata pod hasłem “Kämpa Showan” czyli “Walcz Showan”

Więcej:
http://stopnacjonalizmowi.wordpress.com … a-przemoc/
http://stopnacjonalizmowi.wordpress.com … stycznych/
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article18526833.ab

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.