Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Polityka

Greccy żołnierze odmawiają działania przeciwko uchodźcom

Poniższe oświadczenie jest warte jak najszerszego rozprzestrzenienia na świecie. Pochodzi od poborowych z 50 oddziałów sił zbrojnych. To oświadczenie jest godne uwagi ze względu na sprowadzanie wszystkich aktualnych horrorów wymierzonych w robotników do wspólnego mianownika – nadchodzącego kryzysu systemu kapitalistycznego. W tym kryzysie, który wymaga ofiar w utraconych i zniszczonych życiach, wszyscy robotnicy, niezależnie od swych warunków, mają wspólny powód i wspólny interes. Dokument pochodzi z „Diktyo Spartakos” („Spartakus Net”), który jest radykalnie lewicową formacją wewnątrz greckiej armii, w większości złożony z członków New Left Current (NAP), lecz ma szersze wpływy między radykalnymi lewicowcami i anarchistami. Owi poborowi mieli po prostu dość brudnych czynności (1), których od nich żądano.

Ten artykuł jest lekko zedytowaną wersją artykułu opublikowanego po raz pierwszy w The Internationalist.

Wspólne spotkanie mediów, październik 2015

„… ciała rozpostarte na drucie kolczastym, dzieci-topielce na plażach, głodni ludzie na ulicach, tłumy błagające o dokumenty…”
Zanim ukazali się na nagłówkach gazet, wielu z nas widziało i doświadczyło tych haniebnych obrazów z River Evros oraz na wyspach, gdzie zostaliśmy wysłani, by pełnić obowiązkowe czynności Militarnych Sił Absurdu zarówno jako niewolnicy, jak i mięso armatnie. Te sceny zszokowały nas i zdominowały nasze dyskusje. Jednakże nie chcemy, by stało się to „nową normalnością”. Gdy nie dorastaliśmy przywykli do tego i nie akceptując Memorandy i całej tej antyludzkiej polityki imperialistów i ich brudnych wojen, nie zaakceptujemy sytuacji imigrantów. To również sytuacja naszych ludzi, naszego świata, świata klasy pracującej niezależnie od narodowości, religii i płci!

Ten tak zwany „zwiększony napływ imigrantów” w rzeczywistości jest ucieczką od wojny i przesiedleń. To nie jest naturalne zjawisko. Ktoś jest za to odpowiedzialny. To ich kapitalistyczny kryzys. By to przezwyciężyć, odbierają nam nasze prawa, pozostawiając nas głodujących, w biedzie i bezrobociu i sprawiając, że migracja staje się koniecznością. To USA, NATO, Unia Europejska, Chiny, Rosja są odpowiedzialni: załatwiają swoje finansowe interesy przy użyciu terroru i śmierci, podtrzymując wrogość, karmiąc się religijnym fundamentalizmem. Również siły regionalnych imperialistów (rządy Turcji, Izraela, Grecji, arabskie) zaostrzają rywalizację w regionie.

To ci, którzy mówią o upadłych państwach i gorszych nacjach, ci, którzy traktują ludzi jak śmieci i biorą udział w zmiataniu, przekształcając całe tereny w wysypiska zasobów ludzkich do brutalnej eksploatacji! Jest tylko jeden wróg burżuazji i ich rządów: robotnicy, czy walczą o swoje prawa, czy poruszają się bez dokumentów, nawet, gdy to kapitalistyczna militarna interwencja jest tym, co prowadzi do wysiedlenia. Ale nawet wtedy uchodźcy nie mogą wybrać, dokąd pójdą. Władze kierują ruch migracyjny do nowoczesnych obozów koncentracyjnych, „punktów zapalnych”. (2) Oczywiście gdy migranci i robotnicy nie są już więcej potrzebni lub gdy próbują polepszyć swoją sytuację, można się ich pozbyć…

Państwo greckie i jego armia są częścią problemu, a nie jego rozwiązaniem. Rząd SYRIZA-ANEL kontynuuje Wojnę Terroru, bierze udział w imperialistycznych planach, wskazuje „zagrożenia” (imigranci, ruchy społeczne), bawiąc się fałszywymi różnicami między „dobrymi” uchodźcami wojennymi i „złymi” uchodźcami ekonomicznymi. Siły zbrojne wzywają nas, żołnierzy poborowych – jak również profesjonalnych i oficerów, do prowadzenia wojny z „wewnętrznym wrogiem”, jak na przykład przy ostatnim Parmenionas (3)! W tym cyklu śmierci-eksploatacji-opresji „wrogowie” Grecji i Turcji wspólnie patrolują Aegean, współpracując w harmonii! Co więcej, unijny front walki zaczyna się na Gibraltarze i kończy w Aegean, wraz z Frontexem (4) grającym decyzyjną rolę. Grecka marynarka należy do floty europejskiej, która prowadzi działania na wodach terytorialnych Libii. My, 16. Dywizja w Evros, jesteśmy na straży przeciwko migrantom przybywającym z Andrianopolis. Zostaliśmy wezwani do wzięcia udziału w ćwiczeniach poskramiania tłumu (Crowd Suppression Drill), tak jak na Kos po dramatycznych zajściach w Kalymnos, gdy gubernator zażądał od pomocy militarnej użycia broni przeciwko głodnym, spragnionym, więzionym imigrantom. Chroniliśmy morderczego płotu, który był prawdziwym powodem wszystkich utonięć w Aegaen.

NIE WALCZYMY, NIE TŁUMIMY, NIE POLUJEMY NA MIGRANTÓW

My, żołnierze walczący przeciwko temu wszystkiemu, tak przeciwko ich minionym, jak i obecnym zbrodniom.
Wzywamy do masowego poruszenia, zarówno wewnątrz, jak i poza armią;
Do zablokowania jakimkolwiek sposobem Frontexu, NATO, armii europejskiej, działań sił zbrojnych, przez które trwa ta masakra. Nie uczestniczymy w patrolach aresztujących.
Do towarzyszenia w niszczeniu płotów i nie tworzenia kolejnych. Żadnych wojskowych statków na misjach przeciwko imigrantom.
Statki, łodzie podwodne i marynarka powietrzna powinny wrócić do swych baz. Nie powinno być żadnych prób wzywania ich.

Odmawiamy przekształcenia greckiej armii w aparat represji, niezależnie czy dotyczy to konfrontacji z migrantami, czy ruchami społecznymi. Nie zaakceptujemy tuszowania rys w strukturze społecznej za pomocą „wolontariatu”. Prawdziwym „zagrożeniem” jest dla nas wojna opłacana przez rządy i interesy, które są przez nie wspierane.
Wzywamy naszych kolegów nie tylko do okazywania współczucia, ale także do zwrócenia uwagi na nasze wspólne klasowe interesy. To właśnie burżuazyjne instytucje, burżuazyjna policja, burżuazyjne rządy są tymi, którzy niszczą nawet nasze marzenia.
To, przez co przechodzą teraz uchodźcy – stałe prześladowanie przez wszelkiego rodzaju mechanizmy totalitarne – w walce o godność i przeżycie, ich smutna rzeczywistość jest dla wielu z nas aktualnym i przyszłym koszmarem, którego nie powinniśmy doświadczyć. To parlamentarne państwo totalitarne w kolaboracji z NAZISTOWSKIM Złotym Świtem.
Jesteśmy świadomi, że nadchodzące rewolty spowodują, że ci na najniższych szczeblach bądź się zjednoczą, bądź będą ze sobą w konflikcie.
Nie istnieje obecnie lepsza forma solidarności w praktyce????
Jesteśmy częścią nowoczesnego ruchu antywojennego i pracowniczego, który może istnieć jedynie wśród klasy robotniczej, wśród antykapitalistycznych i międzynarodowych perspektyw. Opieramy się, sprzeciwiamy i całkowicie odrzucamy rząd, imperialistyczny mechanizm oraz burżujski świat opresji.
Oryginał był podpisany przez żołnierzy z 38 oddziałów greckiej armii:

547 Batalion Powietrznodesantowy Rethymnon ,
Sparta KEEM,
616 Batalion Piechoty,
Avlona KETTH,
535 MK/TP 31 Brygada,
Patra KETCH,
Mesologgi KEN 2/39 SP,
526 MK/TP,
124 PVE Tripolis,
Cpt. Paraschos 29 Brygada Piechoty,
ASDYS,
221 EMA Plati Evros,
401 Batalion Administracji Szpitala Wojskowego,
Thiva KEPV,
16 TYP,
Nafplio KEMCH,
Evros Chatzipenti Camp,
211 MK/TO 95 LATETH,
Araxos 116 PM,
3rd Batalion Kucharsko-edukacyjny Departament zaopatrzenia Gythio.,
647 MK/TP Litochoro,
50 PEA/AP,
SDB Karaiskakis Zarząd Kompanii B,
219 KICHNE Didymoteicho,
173 MEAP Orestiada,
516 MK/TP,
424 SN Thessaloniki,
Evros Vogiatzis Feres Camp,
642 TP,
Bouga Camp,
32 MPP PN,
KEN Kalamata,
643 TE Chios,
123 PTE,
618 M/K TO Plati,
296 M/K TE,
KAAY Agios Andreas,
93 TYETH Lesvos,
503 TP,
95 TYETH,
22 EMA Petrohori,
25 EMA Petrochori,
B EANETH,
107 A/K MMP PEP Didymoticho,
305 SPTCH,
3rd EAN Alexandroupolis,
107 Chatzipenti Koufovouno Camp,
Evros 523 Mavrodentri Kozani.

Przypisy:

  1. To nie oznacza jedynie wykonywania brudnej roboty UE, by powstrzymać imigrantów z dala, ale również atakowania greckich robotników. Według sourceefsyn.gr, poborowi 523. Batalionu Piechoty zostali wezwani do wzięcia udziału w tajnych ćwiczeniach w Kozani w środę, 14. października wraz z profesjonalnymi żołnierzami by „odzyskać opuszczoną fabrykę AEVAL (która wyrabiała nawozy przemysłowe) zajętą przez wichrzycieli” (Zastępca Komendanta Obozu). Ci tak zwani „wichrzyciele” jedynie zajęli swoją upadłą fabrykę w desperackiej próbie kontynuacji produkcji i zachowania miejsc pracy czy niedopuszczenia, by szef wyprzedał aktywa. W skrócie, armia prowadziła obronę interesów kapitalistów przed klasa pracującą. To nic nowego zarówno tam, jak i w lewicowym kapitalistycznym rządzie używającym największej siły, by bronić prawa własności. Takie poskramianie klasy robotniczej nie jest niczym nowym i istnieje wiele na to przykładów z lat 2008 – 2011. Patrz eagainst.com.
  2. Pierwsze z tych centrów rejestracji uchodźców powstał na lesbos zaledwie kilka dni temu. Imigranci muszą czekać tu w kolejce, prawdopodobnie kilka dni, by zostały im zdjęte odciski palców jak kryminalistom, przed wstępnym przesłuchaniem odnośnie udzielenia azylu, od którego zależy, czy dostaną zgodę na wstęp do UE.
  3. Ćwiczenia armii parmeńskiej mają miejsce każdego roku, ale w tym roku polegały wciąż na obstawianiu płotu wzdłuż rzeki Evros, na granicy z Turcją, za którego ochronę Grecji płaci EU (patrz wstęp). Tsipras razem z marynarką powietrzną brali w tym roku udział w ćwiczeniach, na których zadeklarowali, że „greckie granice były bezpieczne”. Kilku uchodźców (siedem przypadków zostało udokumentowanych przez Human Rights Watch) zostało tam zastrzelonych przez straż graniczną.
  4. Frontex to europejska agencja zarządzania współpracą na granicach zewnętrznych państw członkowskich UE. W skrócie, jest to straż graniczna UE.

za: undercoverinfo/statement

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.