Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Grecja: Czy to koniec Złotego Świtu? Pięć lat walki kończy się wyrokami skazującymi.

Nikolaos Michaloliakos czyli lider Złotego Świtu, usłyszał przed sądem w Atenach prawomocny wyrok  za kierowanie organizacją przestępczą. Skazany został również jeden z sympatyków partii, za zabójstwo rapera Pawlosa Fyssasa związanego z greckim środowiskiem lewicowym. Wraz z ogłoszeniem wyroku w Atenach wybuchły zamieszki.

Wyrok ogłoszony w środę, jest wynikiem pięciu lat sądowej bitwy na którą składają się cztery sprawy przeciwko członkom Złotego Świtu. Greckie sądownictwo sprawdzało, czy osoby przewodnie w partii brały udział w napaściach na lewicowych aktywistów i i imigrantów.

Sąd ustalił, że Złoty Świt jest grupą przestępczą, tym samym uznając winnym Michaloliakosa i siedmiu byłych posłów kierowania grupą przestępczą. Winnym uznany został również Georgios Roupakias, za zabójstwo rapera w 2013 roku. Dokładne wyroki zostaną podane w najbliższych dniach, jak już wiadomo Nikolaos’owi grozi 15 lat więzienia. Na 68 oskarżonych w procesie osób 18 to byli parlamentarzyści tej partii. ZŚ stał się trzecią siłą w greckim parlamencie podczas kryzysu finansowego. W 2019 roku partia straciła wszystkie mandaty.

Podczas procesu Złotego Świtu, przed sądem zebrali się członkowie praktycznie wszystkich greckich ugrupowań politycznych, było tam ponad 15 000 osób które zareagowały żywym aplauzem po usłyszeniu wyroku. Po ogłoszeniu werdyktu doszło do walk z policją, której ogromne siły zgromadzono w pobliżu.

Sprawa Złotego Świtu, rozpoczęła się po serii odroczeń procesowych w kwietniu 2015 roku. Sędziowie rozpatrywali wtedy zeznania dziesiątek oskarżonych, setki świadków i tysiące stron dokumentów dowodowych. Powodem rozpoczęcia sprawy było morderstwo w porcie w Pireusie, dokonane we wrześniu 2013 roku, na antyfaszystowskim działaczu i artyście Pavlosie Fyssasie przez Giorgosa Roupkiasa, członka Złotego Świtu, który dziś został skazany za brutalne morderstwo.

Prokuratura grecka ustaliła, że 68 przywódców i działaczy nakazało lub przynajmniej zdawało sobie sprawę z zabójstwa rapera. Są również oskarżeni o inne brutalne akty agresji, usiłowania zabójstwa, nielegalne korzystanie z broni oraz ściąganie haraczy. Efektem tego jest wyrok mówiący, że neonazistowska populistyczna partia jest w rzeczywistości zorganizowaną grupą przestępczą. 

Matka Fyssasa krzycząca po ogłoszeniu wyroku: „Pavlo, wygraliśmy!”

Złoty Świt od 2012 roku do 2019 roku miał swoich posłów w parlamencie.  Historia partii sięga lat 80. XX wieku i obejmuje swoimi ramami postacie takie jak  dyktator Ioannis Metaxas (1936-1941)  czy sytuacje historyczne jak reżim pułkowników (1967-1974). Został on założony w 1985 roku, lecz wzbudził zainteresowanie dopiero w latach 90-tych.  W 2005 roku, Złoty Świt w 2015 roku został wchłonięty przez inną ultraprawicową partię, czylli Sojusz Patriotyczny jednak ten „sojusz” nie trwał długo, bo w 2017 roku Michaloliakos wycofał ZŚ z SP, tym samym sprawiająć, że ZŚ stał się główną siłą prawicy greckiej.

Partia zyskała realne poparcie dopiero podczas kryzysu w Grecji, kiedy to forsowali oni ultra nacjonalistyczny program zyskując tym samym bazę poparcia (w 2012 roku było to 7% głosów i 21 mandatów, w 2015 roku już „tylko” 17 mandatów). 

Złoty Świt opowiada się za terceryzmem, tym samym określając się ruchem narodowo-rewolucyjnym. Członkowie partii fetyszyzują zmilitaryzowaną starożytną Spartę, uznając ją za ideał państwa. Ekonomicznie ugrupowanie jest przeciwne zarówno komunizmowi i kapitalizmowi, jest to po prostu polityka sensu stricte faszystowska. Partia od momentu powstania silnie podkreśla chęć powstrzymania napływu imigrantów do Grecji oraz usunięcia tych już w Grecji przebywających. Pierwotnie Złoty Świt nawiązywał do wierzeń greckich, obecnie jednak widać nawiązania do prawosławia jako „narodowej religii” Greków.

Partia od lat znana jest z ataków w stronę „zdrajców państwa greckiego”, objawiających się m.i.n rasistowską przemocą skierowaną wobec imigrantów i brutalnymi atakami na środowiska lewicowe i anarchistyczne. ZŚ organizował wiele demonstracji upamiętniających ważne wydarzenia historyczne dla Grecji, szczególny nacisk kładziony jest corocznie 31 stycznia na demonstrację w rocznicę śmierci greckich żołnierzy w konflikcie granicznym z Turcją o wyspy Imia. Złoty Świt aktywnie współpracuje z polskim NOP, niemieckim NPD, włoską Nową Siłą czy rumuńskim Noua Dreapta.
(Gams)

Komentarz anarchistycznego portalu Freedom:

Dzisiejszy wyrok skazujący będzie najprawdopodobniej końcem Złotego Świtu jako partii politycznej i potężnym ciosem dla greckich neonazistów. Jedanak w oczekiwaniu na werdykt sędziowski niektórzy członkowie ZŚ założyli już dwie inne organizacje i jest mało prawdopodobne że zaprzestana swojej działalności. Przynajmniej jednak będą to robić bez reprezentacji parlamentarnej, która dawała im legitymizacje w szerokiej polityce, a także bez 8 milionów euro rządych subsydiów przydzielonych ZŚ z racji ich zasiadania w greckim parlamencie i zamrożonych z powodu toczącego się procesu.
close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.