Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Aktywizm

Igor Jesteśmy Zawsze z Tobą

Białoruski aktywista, antyfaszysta i lider street-punkowego zespołu Mister X – Igor Bancer 19 Marca został wypuszczony z aresztu. Skazano go na 1,5 roku przymusowej pracy tzw. chemii . Po odliczeniu czasu spędzonego w areszcie zostało mu 8 miesięcy pracy karnej.

Białoruski aktywista, antyfaszysta i lider street-punkowego zespołu Mister XIgor Bancer 19 Marca został wypuszczony z aresztu. Skazano go na 1,5 roku przymusowej pracy tzw. chemii . Po odliczeniu czasu spędzonego w areszcie zostało mu 8 miesięcy pracy karnej. Bancer został zatrzymany 20 października pod zarzutem czynu chuligańskiego z art. 339. Pretekstem do zatrzymania był jego performance uliczny, czyli taniec przed radiowozem milicyjnym i pokazywanie do niego gołych pośladków.

Prawdziwym powodem jest jednak jego bezkompromisowa postawa wobec reżimu Łukaszenki i wieloletnia aktywność polityczna. Igor w przeszłości był już wielokrotnie zatrzymywany przez władze białoruskie z powodów politycznych. W trakcie uwięzienia spotykały go różnorodne represje. Jego pobyt w areszcie był celowo przedłużany a sam proces odwlekany. Uniemożliwiano jego kontakt z rodziną, zakazywano przesyłania do niego paczek.

Był przewożony do różnych zakładów karnych, w każdym z nich odbywał przymusową izolację w ramach kwarantanny. W tym czasie z powodu domagania się swoich praw jako więzień został wysłany do karnego zakładu psychiatrycznego, gdzie odmawiał konsultacji lekarskiej bez obecności jego prawnika. W ramach protestu 3 Marca rozpoczął suchą głodówkę odmawiając przyjmowania pokarmów oraz płynów.

W odpowiedzi na głodówkę sąd specjalnie opóźniał rozprawę sądową, jak mówi Igor po to, by złamać go psychicznie i fizycznie. Jego niezłomna postawa oraz międzynarodowa kampania solidarnościowa doprowadziły do zakończenia jego procesu. Mimo absurdalności zarzutów został skazany na 1,5 roku przymusowych prac. Obecnie Igor po badaniach w klinice dochodzi do zdrowia w domu. Czeka na apelację, w której będzie się odwoływał od bezprawnego wyroku.

W białoruskich więzieniach przebywa obecnie 288 osób uznanych za więźniów politycznych. Doliczyć do tego trzeba wielu działaczy ruchu anarchistycznego i antyfaszystowskiego, którzy odsiadują wyroki lub czekają na procesy za swoje prawdziwe bądź przypisane im akcje.
Zachęcamy do uważnego śledzenia sytuacji i wyrażania swojej solidarności. Jak widać na przykładzie Bancera, międzynarodowa uwaga potrafi sporo zmienić.
Solidarność naszą bronią!

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.