Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Informacje o uwięzionych białoruskich Anarchistach

Na Białorusi przedstawiciele ruchu anarchistycznego byli zawsze aktywni i zupełnie nie dziwi, że są prześladowani również podczas

Na Białorusi przedstawiciele ruchu anarchistycznego byli zawsze aktywni i zupełnie nie dziwi, że są prześladowani również podczas ostatnich przełomowych wydarzeń. Administracyjnym represjom podlega wielu anarchistów, ale niektórzy już znajdują się w aresztach śledczych lub odbywają karę więzienia.

  • Andrej Czepiuk (Andrey Chepiuk) – zatrzymany został 2 października i oskarżony z artykułu 293 kodeksu karnego Białorusi (udział w masowych zamieszkach) i przewieziony do aresztu śledczego. Andrey jest również wolontariuszem organizacji Vesna zajmującej się ochroną praw człowieka.
  • Iwan Krasowskij (Ivan Kracovskiy) – zatrzymany 24 września i oskarżony z artykułu 293 kodeksu karnego Białorusi, znajduje się w areszcie śledczym. Iwan był już zatrzymywany w sierpniu, został wtedy brutalnie pobity, trafił do szpitala i jakiś czas jeździł na wózku inwalidzkim. Następnie został zatrzymany powtórnie na podstawie tych samych zarzutów. W areszcie do tej pory wywierana jest na niego presja.
  • Aleksander Franckiewicz został zatrzymany 13 sierpnia i oskarżony z paragrafu 293 kodeksu karnego. Umieszczono go w areszcie tymczasowym. Aleksander był torturowany prądem w celu wymuszenia zeznań. W ten sam dzień zatrzymano też Akihiro Gajewskiego-Hanade.
  • Nikita Jemielianow (Nikita Yemelianov) – zatrzymany był razem z anarchistą Iwanem Komarem 20 października 2019 r. za atak na areszt śledczy przy ul. Wołodarskogo. Swoją akcją młodzi ludzie chcieli zaprotestować wobec bezprawiu władz i znacznej liczby więźniów politycznych. 12 lutego 2020 r. Jemelianow i Komar zostali skazani na 7 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze. 27 marca obniżono im wyroki odpowiednio do 4,5 i 4 lat
    Jemielianow początkowo odbywał karę w Bobrujsku, ale potem został przewieziony do więzienia w Mohylewie. Nikita ma na koncie dziesięć naruszeń regulaminu, został również zarejestrowany jako skłonny do samobójstwa.

Większość korespondencji blokowana jest przez administrację i śledczych, aby wywrzeć psychologiczną presję na zatrzymanych i trzymać ich w informacyjnej izolacji.

22 października w Grodnie zatrzymany został też znany aktywista antyfaszystowski i wokalista zespołu Mister X, Igor Bancer. Po odwiezieniu na komisariat, milicja wróciła do jego domu w środku nocy, aby dokonać rewizji. Było to jasno obliczone na zastraszenie jego żony i dwójki dzieci i wywarcia na niego dodatkowego nacisku. Igor już dwukrotnie podczas ostatnich protestów odsiedział 15-dniowe wyroki więzienia, teraz jednak został oskarżony z paragrafu 339 kodeksu karnego Białorusi i zagrożony jest karą do 3 lat więzienia. Władze zatrzymały go w areszcie do czasu procesu.

Adresy do korespondencji z uwięzionymi anarchistami:

Andrej Czepiuk, Iwan Krasowskij, Aleksandr Franckiewicz, Akihiro Gajewskij – Hanada : 220050, vulica Valadarskaha 2, Minsk


Nikita Jemielianow Władimirowicz
vulica Krupskoy 99A, 212011 Mogilev

Jeśli chcecie wesprzeć więźniów albo napisać do nich krótką wiadomość, ABC Belarus daje opcję pisania listów za pośrednictwem swojej strony internetowej.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.