Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

161 CREW

Aktywizm

Czarny protest – Kultura

To co rozumiem pod tym hasłem, i dlaczego to nie jest tylko zwykły spacer, a protest, oraz jak się do niego przygotować i działać.

To co rozumiem pod tym hasłem, i dlaczego to nie jest tylko zwykły spacer, a protest, oraz jak się do niego przygotować i działać.

Inkluzywność i emancypacja

Kogo właściwie dotyczą obecne protesty?

Matki, córki, pracownice, nauczycielki, uczennice, opiekunki i matki dzieci z niepełnosprawnościami, pracownice szpitali, lesbijki i biseksualistki, kobiety z małych miast, Romki i cudzoziemki mieszkające w Polsce, osoby queerowe i transpłciowe, kobiety z niepełnosprawnościami, osoby różnych wyznań i niewierzące, pracownice seksualne, antyfaszystki i antyfaszyści, wszystkie (również: ubogie, niebiałe, nie neurotypowe, neuroróżnorodne, ofiary gwałtu i straumatyzowane, w kryzysie psychicznym, w kryzysie bezdomności) osoby z macicami planujące rodzicielstwo lub jego brak.

Jak widać grupa jest naprawdę bardzo szeroka, zarówno jak grono osób sojuszniczych. Właśnie dlatego ten protest jest taki masowy. Właśnie dlatego to co mówimy czy piszemy w związku z działalnością w danej przestrzeni nie powinno doprowadzać do poniżenia i celowego uciszania żadnej z grup tych osób.

Nie używajmy haseł sugerujących że np. bycie osobą homoseksualną, ubogą czy z niepełnosprawnościami powinno być powodem do wstydu. Ableizm, ksenofobia, rasizm, seksizm, ageizm, homofobia itp.- nie dopuszczajmy takich rzeczy na demonstracjach. Nie wykluczajmy innych członków protestu, dopóki oni nie naruszają lub nie odbierają naszej przestrzeni. Pomimo haseł wulgarnych i wkurwionych, warto zachować pewien poziom np. nie krzycząc o długości przyrodzenia Bosaka, czy wzroście Kaczyńskiego– które to sprawy nie mają nic do rzeczy.

Powstał również poradnik „Chcę pisać o aborcji bez stygmy” dla osób współpracujących z, lub zatrudnionych w mediach.

Nigdy nie będziesz szła sama \ Nigdy nie będziesz szedł sam

Siłą ruchów oddolnych jest solidarność. Nigdy nie zostawiamy nikogo samego sobie w obliczu ataku czy represji, i to nie są tylko puste słowa. Każda osoba represjonowana za aktywizm otrzyma pomoc i wsparcie od innych osób zaangażowanych. (Oczywiście jeśli zaistniała grupa\osoba do wsparcia lub anty-represyjna\prawna). Jeśli dojdzie do ataku na protest, nie musimy opierać się tylko na policji (której często wtedy nie ma). Dlatego powstają oddolne grupy ochraniające.

„Jeśli chcesz wesprzeć organizatorki w mniejszych miejscowościach:

-zobacz, gdzie odbywa się protest i w jakiej formie. Pomóż je promować – udostępniaj, wyślij znajomym i rodzinie, którzy mieszkają niedaleko;

-jeśli sam/a masz niedaleko – wybierz się tam;

-sprawdź połączenia kolejowe, autobusowe, umawiaj się na WSPÓLNE przejazdy i wspieraj Siostry swoją siłą!

-jeśli jesteś zmotoryzowana/y i masz wolne miejsca – namów kilka osób i pojedźcie razem;

-sprawdźcie, jaka pomoc jest potrzebna w miejscowości, do której się wybieracie. Jeśli macie możliwość, to pomóżcie lub poszukajcie kogoś, kto może pomóc;

-wchodźcie na wydarzenia z mniejszych inicjatyw i piszcie tam pozytywne, wspierające komentarze!

-jeśli widzisz w Internecie najazd trolli na posty organizatorek lub na wydarzenie – reaguj, zgłaszaj hejt i groźby, merytorycznie rozwal manipulacje.”

Dbaj o inne osoby wokół ciebie, zwróć uwagę jak się zachowują, zapytaj, zaproponuj pomoc. Czujesz, że sam\a potrzebujesz wsparcia?- zwróć się do kogoś, kto wydaje ci się odpowiedni np. pytając czy wraca w twoim kierunku.

„Głównym pytaniem jest jak przezwyciężyć chęć dominacji, agresji i opresyjnych relacji między ludźmi. Musimy porzucić system patriarchatu który jest przyczyną wielu dzisiejszych problemów ludzi. Istotnym jest po pierwsze, i po najważniejsze by zabić w sobie samym dominującego egoistę i opresora, reszta to tylko 2% walki z zewnętrznym wrogiem. Jeśli nie będziemy gotowi zmienić siebie, nigdy nie będziemy w stanie uwolnić ani siebie ani nikogo innego.”- Heval Amara, partyzancka bojowniczka Rożawy.

Wszystkie tego typu „małe” rzeczy spowodują, że różne osoby przychodzące na protest będą się czuły lepiej i\lub atmosfera pozwoli na poczucie jedności we wspólnej walce (to poczucie jest niesamowicie ważne, ponieważ to daje nam siłę do walki). Tworzenie bezpiecznej, włączającej, wspólnej przestrzeni jest pośrednio jednym z najważniejszych celów feminizmu. Kierowanie się empatią, wzajemną ochroną, troską i zrozumieniem to jest na prawdę coś, czego wszystkie potrzebujemy, szczególnie w obecnych czasach niestabilności klimatycznej, faszyzacji społeczeństwa, kurczących się zasobów i perspektyw.

„Wszędzie tam, gdzie działają dziewczyny/osoby na rzecz LEGALNEJ, BEZPIECZNEJ ABORCJI NA ŻĄDANIE, może zdarzyć się zastraszanie, spisywanie, wizyty policji, hejt, kłamstwa lokalnych mediów, manipulacje, najazdy trolli na wydarzenia… Opowieści o „zabijaniu dzieci”, oskarżanie o wandalizm, o desakralizację kościołów. W małych miasteczkach padają wielkie słowa i wielkie oskarżenia. Nie pozwólmy, by którakolwiek z nas była z tym sama!”- cytat z jednego z wydarzeń solidarnościowych.

Emancypacja jest to również dostrzeżenie, że każda osoba, bez względu na to, jaką wykonuję funkcję, jest równie ważna i potrzebna do osiągnięcia wspólnych aktywistycznych celów. Nie każdy musi umieć pisać teksty, ale są potrzebni również ludzie, którzy pomogą je kolportować\rozsyłać.

Nie każdy musi umieć się bić, ale bez dobrego nagrania (dokumentującego kto był pierwszym agresorem), ludzie nie zrozumieją, że tylko stawiając aktywny opór faszyzmowi można ochronić innych. Należy zrozumieć że wygrana w jakiejś kwestii składa się z bardzo wielu czynników, które wpływają na ostateczny wynik. Czasami praca niedostrzegalna, działania wykonywane przez pojedyncze osoby np. w Internecie, zwykłe rozmowy w domach, na ulicach, mogą powoli, ale skutecznie drążyć skałę.

„O nikim nie zapominamy, niczego nie przebaczamy” Grafika antyrepresyjna powiązana z ruchem ACK.

ABC demonstrantki i demonstranta

To poradnik ukazujący się najczęściej w formie ulotki, stworzony po to, by nowym osobom dołączającym na protest, wyjaśnić, jakie mają prawa, na co należy być przygotowanym i jak się zachowywać przy policji, aby minimalizować represje, nadużycia i odpowiedzialność na zazwyczaj wyssane z palca zarzuty. Tutaj w bardzo wielkim skrócie kilka ważnych kwestii:

  • Nie przychodź i nie wracaj sam\a. Zaplanuj swoją grupę affinity, w której wszystkie będziecie uważały na siebie nawzajem.
  • Przed demonstracją dobrze cię najedz i nie zapomnij napisać gdzieś na ciele (kartkę można zgubić lub może być odebrana) numeru do grupy anty-represyjnej (przyda się przy ewentualnym aresztowaniu- na komisariacie masz prawo zadzwonić). Taki numer jest zwykle podawany na stronie wydarzenia, ulotce lub na początku demonstracji. Weź se sobą marker i jeśli znasz ten numer, przekaż go osobom obok.
  • Żadnego spożywania narkotyków lub alkoholu– będą tylko spowalniać twoje reakcje i zmysły. Pewnie też nie po drodze ci do Izby Wytrzeźwień.
  • Czego na pewno ze sobą nie brać: oprócz wszystkiego co jest po prostu nielegalne, nie bierz żadnego banku danych, ostrych przedmiotów, ciężkiego plecaka, alkoholu, dużej gotówki, czy niepotrzebnych cennych przedmiotów.
  • Weź ze sobą na protest dowód, wodę do picia, sól fizjologiczną i\lub tłuste mleko na wypadek użycia wobec ciebie lub innych gazu pieprzowego. Wyjmij kolczyki i zdejmij inną niewygodna biżuterię. Wybierz okulary zamiast soczewek. Przyłbica lub gogle też mogą pomóc.
  • Ubierz się wygodnie, w kolorze czarnym (lub ciemnych kolorach), zakryj włosy i tatuaże, bądź bez twoich osobistych elementów charakterystycznych (jeśli nie chcesz być rozpoznawalnym\ą np. w przypadku zrobienia ci zdjęcia do mediów). Załóż maseczkę lub zakryj usta i nos innym sposobem (warto mieć kilka maseczek na wymianę gdy zawilgotnieją). Wybierz najwygodniejsze, najlepiej czarne buty- szczególnie na długi marsz. Tak właśnie wygląda uczestnik\czka czarnego bloku.
  • Zawsze gdy coś się dzieje, od razu kiedy tylko możesz, filmuj policję! Należy patrzeć im na ręce. Filmowani będą zniechęceni do nadużywania uprawnień, jest to też zbieranie dowodów do sądu w razie „w”. Przed publikacją zastanów się jednak czy scena, którą udało ci się sfilmować nie zaszkodzi w tym samym stopniu uczestniczkom/uczestnikom protestu? Czy na podstawie zrobionego przez ciebie zdjęcia lub filmu, komuś nie zostaną postawione zarzuty?
  • Jeśli nie odpierasz ataku ze strony grup skrajnie prawicowych- filmuj koniecznie ich również. Wciąż trzeba to przypominać że policja nie chroni przed nimi, a najczęściej chroni tylko ich.
  • Jeśli zostałeś\aś zatrzymany\a, zwracaj na siebie uwagę i wykrzykuj swoje imię i nazwisko. Po to aby informacja o twoim zatrzymaniu trafiła do organizujących protest. Gdy przed zabraniem ci dokumentów lub spisaniem będzie możliwość ucieczki – UCIEKAJ!
  • Jeśli często jesteś narażony\a na represje, możesz się również ubezpieczyć w ACK.

Czarny Protest, a Policja

Być może nie pojmujesz jeszcze, co to znaczy A.C.A.B.. Być może nie udało ci się jeszcze doświadczyć na własnej skórze niesprawiedliwej agresji ze strony policji. A może tak jak wiele innych osób boisz się kontaktu z mundurowymi… „Ogromna przepaść dzieli mówienie o przemocy państwa, a zetkniecie się z nią bezpośrednio. Nasze zaangażowanie tak naprawdę weryfikują trudne doświadczenia, nie deklaracje czy poziom wiedzy książkowej.”

Grafika i tekst stworzyła nieprzeciętna artystka Małgorzata Mycek, a ukazały się w zinie o aborcji.

„Jeśli masz fizyczną możliwość opuszczenia miejsca akcji bez kontaktu fizycznego z policjantami po prostu to zrób. Nie stosowanie się do poleceń policji nie stanowi wykroczenia. Pamiętaj jednak, że policjanci mogą stosować wobec ciebie przemoc i często to robią, również łamiąc prawo. Po to aby “ukarać” osoby, które po prostu ich zdenerwują. Mimo wszystko najlepszym sposobem na uniknięcie kłopotów jest po prostu nie dać się spisać i nie dać się zatrzymać.”-Antirep Obozu Dla Klimatu

Feminizm socjalny a nie liberalny

Liberalny przekaz pomija celowo istotne dla radykalniejszych feministek\ów, oraz grup prawdziwie marginalizowanych, sprawy, po to, by bunt protestu zamienić w przyszłe poparcie dla głównej opozycji wobec partii rządzącej. Niektóre liberałki i liberałowie, tylko czekają, aż protesty ustaną, bo nie chcą się narażać, wychylać, łamać prawa, zależy im by mamić ludzi pustymi hasłami o demokracji, normalności i praworządności.

Nie pozwólmy, by ktokolwiek mógł nas uciszyć. Dobrze wiemy, do czego dążymy- i na pewno nie są to jakieś ponowne rządy PO. Każda władza ludzi zdradza.

Nie każdy może\chce się bić z faszystami, albo blokować własnym ciałem jakiegoś obiektu, ale nikt nie powinien nasyłać policji na innych przychodzących na protest, za to że wybierają radykalniejsze formy walki lub mają siłę by stawiać aktywny opór wobec agresji.

„Wspólnota kobiet jest silna, jednak kobiety nie mogą stać się siostrami, jeżeli powielają w dalszym ciągu męskie modele dominacji i poddaństwa.” – Anarchizm i feminizm- dlaczego nie mogą istnieć oddzielnie MAĆ PARIADKA #3\2000 r.

Czarny Protest – różne formy

  • demonstracja z przemówieniami
  • przemarsz
  • blokada: piesza, samochodowa
  • masa krytyczna– wspólny masowy przejazd rowerami
  • strajk– odmowa służby w domu i pracy (np. oddawanie krwi)
  • taniec, performance, flash mob
  • demonstracja muzyczna
  • wyświetlanie symboli\wiadomości rzutnikiem na całym budynku
  • rozmowa, uświadamianie najbliższych i dalszych znajomych
  • akcje solidarnościowe i tworzenie grup anty-represyjnych\prawnych
  • tworzenie przekazu: podcasty, piosenki, teksty, grafiki, banery, transparenty, wlepki, graffiti, pisanie kredą, plakatowanie, ulotkowanie, petycje, filmiki
  • walka z Internetowymi kato-trollami oraz zgłaszanie treści promujących przemoc
  • antyfaszystowski „coming out”- wszyscy jesteśmy antyfaszystkami i antyfaszystami

Fizyczny antyfaszystowski opór

Jak pokazały wydarzenia w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy Białymstoku, skrajnie prawicowe bojówki posuwają się do ataków na demonstracje. Należy się spodziewać, że tego typu akcje mogą się powtórzyć. Poniżej kilka najważniejszych rzeczy, które warto pamiętać w takiej sytuacji:

Żadnego alkoholu i narkotyków. Piszemy to ponownie, bo to bardzo ważny punkt. Będąc pod wpływem jakichkolwiek środków nie będziecie reagować na zagrożenie w odpowiedni sposób. Co zwiększa ryzyko dla bezpieczeństwa nie tylko waszego, ale i innych wokół was.

Idźcie na demonstracje w grupie. Trzymajcie się razem i starajcie się też razem wracać. Pojedyncze osoby są dobrym celem dla nacjonalistycznych bojówkarzy, nie ułatwiajcie im więc zadania. Im jest was więcej i jesteście lepiej zgrani, tym większą macie możliwość skutecznego reagowania na to, co się dzieje wokół was.

Reagujcie, nie panikując. Ataki na demonstracje nie powinny pozostawać bez odpowiedzi. Nawet małe grupy napastników zaczynają się czuć bardzo pewne siebie, jeśli brak jest reakcji tłumu. Im większa ich pewność siebie, tym większe zagrożenie stanowią. Reagujcie zdecydowanie na wszelkie przejawy agresji. Nawet jeśli nie wygracie konfrontacji, zapobiegniecie atakom na innych.

Poruszajcie się w grupie, żadnego biegania samemu!
Bardzo ważne jest niepoddawanie się panice. Podstawa jest to, żeby nie zacząć uciekać, oraz uspokajać inne osoby wokół, które zaczynają panikować. Jeśli na drodze napastników stanie grupa, która jest gotowa do obrony, tłum uspokoi się i często przyjdzie jej na pomoc. Panika to najgorsza rzecz, jaka może się w takiej sytuacji wydarzyć i trzeba jej zapobiegać za wszelką cenę.

Bądźcie uważnymi i ostrożnymi obserwatorami. Nie relaksujcie się zbytnio, miejcie oczy dookoła głowy. Wiele ataków na demonstracje nastąpiło nagle i z zaskoczenia. Jeśli będziecie uważnie obserwować otoczenie, pozwoli wam to uniknąć przykrych niespodzianek. Powinniście być w stanie wychwycić podejrzane grupy na samym proteście i wokół niego.

Nie wpadajcie jednak przy tym w paranoje- nie każdy koleś ogolony na łyso to tajniak czy naziol! W przypadku zauważenia nacjonalistycznych bojówkarzy krzykiem wskazujcie ich obecność i dawajcie im jasno do zrozumienia, że nie będą mieli łatwo. Cisza i spuszczanie głowy w dół tylko ich ośmiela.

Przygotowanie to podstawa sukcesu. Jeśli macie flagi, postarajcie się, aby były na solidnych drzewcach, które w razie czego mogą pomóc w obronie przed napastnikami. Napoje dobrze mieć w szklanych butelkach, które w razie czego mogą być improwizowanym środkiem samoobrony. Miejcie na uwadze, jakie elementy miejskiego krajobrazu możecie wykorzystać, gdyby zaszła taka potrzeba.

NIGDY NIE ZOSTAWIAJCIE KONTROLI NAD ULICAMI DLA SKRAJNEJ PRAWICY

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.