Świat

Mumia Abu-Jamal w stanie krytycznym

Więzień polityczny, amerykański dziennikarz i aktywista Mumia Abu-Jamal zachorował na Covid-19, po raz drugi. Przez ostatnie kilka tygodni jego stan zdrowia się znacznie pogorszył. Potrzebuje pilnej i profesjonalnej opieki medycznej i przeniesienia do szpitala, a przede wszystkim wolności.

Mumia- cierpienie przez choroby

Ten długoterminowy więzień niedawno usłyszał od lekarzy, że choruje na niewydolność serca. W przeciągu ostatnich kilku tygodni również bardzo dużo i szybko schudł. Ma obecnie poważne problemy skórne, cukrzycę i od 2015 choruje na żółtaczkę. Lecz to jeszcze nie są wszystkie problemy zdrowotne z jakimi się zmaga, o czym informuje kobieta z jego rodziny.

Mumia odczuwa na sobie skutki niewydolności systemu służby zdrowia.
Mumia cierpi z powodu ostrego zaostrzenia żółtaczki, co wynika z niedbałego leczenia personelu medycznego Departamentu Więziennictwa. W minionym tygodniu Mumia wrócił do więziennego szpitala po czterech dniach pobytu w zewnętrznym szpitalu, gdzie był przykuty do łóżka, co spowodowało okaleczenia na nadgarstkach i kostkach, dodatkowo pogarszając stan jego już spieczonej i nadwrażliwej skóry. Podsumowując: Mumia nie będzie bezpieczny, dopóki nie będzie wolny.

Krótko o aktywiście

Mumia jest szeroko znaną postacią w międzynarodowym ruchu Black Lives Matter. Urodził się 24 kwietnia 1954 roku w USA, w Filadelfii. Jako 14 latek, stał się członkiem Czarnych Panter w latach 1968-70. Zdecydował się na to, po pobiciu przez rasistów i policjanta za próbę zakłócenia wiecu w 1968 r. na kandydata skrajnie prawicowej partii na prezydenta, George’a Wallace’a, byłego gubernatora Alabamy. Okrzykniętego najbardziej niebezpiecznym rasistą w Ameryce (Północnej).

Grafika solidarnościowa dla Mumii

Później Mumia kończył szkołę i zaczął pracę w radiu, przez które promował potrzebę zmian społecznych i walki o równość. Gdy go uwięziono w 1982 roku, w kraju odbyły się masy protestów i zamieszek. Wiele organizacji międzynarodowych, jak i zwykłych ludzi, kolektywów i innych ugrupowań walczyło o zniesienie dla niego kary śmierci. Jego postać stała się ikoną ruchu walki przeciwko karze śmierci w USA.

Ogromna ilość muzyków od tamtego czasu zadedykowała dla niego swoje utwory. Nakręcono o nim dwa filmy dokumentalne. W więzieniu pozostawał aktywny politycznie, wciąż się kształcił, dawał wywiady, napisał 9 książek i wiele tekstów.

Niedługo skoczy 67 lat. Ma trójkę dzieci (mających obecnie lat 50,48 i 43). Mumia jest obecnie związku małżeńskim z Wadiją. W więzieniu siedzi od czterdziestu lat. Został posądzony za zamordowanie policjanta w 1981 roku. Gdy obecnie jego stan jest krytyczny, i minęło mu prawie całe życie za kratami, ponownie trwa walka o jego uwolnienie. Z Europy przede wszystkim możemy mu pomóc aktami solidarności i nagłaśniania jego sprawy.

Warto wspomnieć że w zeszłym roku ukazał się, bardzo ciekawy i obszerny artykuł w 130 stronicowym, #3 numerze czasopisma Alerta pt.”Ciągle w ruchu, dalecy od zapomnienia” na temat Mumii i ruchu MOVE. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz wyrażania swojej solidarności z długoterminowymi więźniami politycznymi na całym świecie.

Wolność i opieka dla Mumii Abu-Jamala!

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.

Exit mobile version