Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Ogólne

Neonaziści z całej Europy świętowali urodziny Hitlera w Sofii

Organizatorzy marszu imienia Hrista Lukowa (pochodu wcześniej wielokrotnie delegalizowanego), czyli grupa BNS- Bułgarskiego Sojuszu Nacjonalistów, 20 kwietnia 2019 gościła w stolicy Bułgarii przeróżne grupy prawicowych ekstremistów.

Nie ogłaszali oczywiście wydarzenia oficjalnie, można było za to dowiedzieć się o nim od ich francuskich kolegów . Data zgromadzenia nie była przypadkowa- na 20 kwietnia przypadały okrągłe 130 urodziny Adolfa Hitlera.

Następnego dnia, 21 kwietnia odbyła się po raz pierwszy oficjalnie ogłoszona przez BNS konferencja na temat mizantropicznych idei Bułgarów oraz zagranicznych faszystów. Konferencja zapowiedziała rozpoczęcie aktywności, które mają na celu działanie przeciw europejskiemu i lokalnemu ustawodawstwu. Wszystko to odbyło się dzięki zbyt małemu zainteresowaniu i apatii społeczeństwa oraz władz lokalnych wobec promocji faszystowskich idei oraz rosnącej liczby jej nowych zwolenników. Pojawili się reprezentanci najbardziej radykalnych grup nazistów z: Niemiec, Francji, Polski, Węgier i Czech.

Taktyką tych grup jest maskowanie swoich przekonań, jako po prostu „patriotyczne” i „nacjonalistyczne”, nie mające nic wspólnego z faszyzmem ani ekstremizmem. Tak czy siak, króciutki przegląd aktywności tych organizacji wystarczy by przyprawić o niemałe zmartwienia, jako że niektóre z osób, które uczestniczyły w tej publicznej konferencji jest bardzo niebezpiecznymi ekstremistami- na przykład był tam Brenton Tarant, odpowiedzialny za zamach w Christchurch/Nowa Zelandia w zeszłym miesiącu.

Co więcej, wiele z uczestniczących w wydarzeniu organizacji nie kryje się wcale ze swoją działalnością. Wrećz odwrotnie, odnoszą się z dumą ogłaszając, że brali udział w atakach na osoby należące do mniejszości lub grupy swoich przeciwników. Przerażająca lista ekstremistycznych organizacji zaproszonych na publiczną konferencję została opublikowana na stronie BNS

A oto one: Niemcy z Die Rechte („Prawica”) to grupa złączona ze starszą neo-nazistowską partią NPD. Przedtem grupa Antify z Bułgarii zwracała uwagę na fakt iż Die Rechte pokazała swoje ewidentne nawiązania do Nazizmu w ich video zapraszającym na marsz Lukowa. W tym samym filmiku, jeden z członków tej grupy „pasjonująco” wyjaśniał że: „Ideologia prowadzenia wojny wcale nie umarła 8 maja 1945 roku. Narodowo-socjalistyczne idee wciąż trwają w sercach Europejskich Nacjonalistów” (9 maja obchodzi się rocznicę zwycięstwa nad nazizmem oraz zakończenia II wojny światowej) [5] W nagraniu, inny członek Die Rechte wypowiada się, mając za plecami duże graffiti z napisem „NAZI”. Na ścianie obok namalowano flagę Niemieckiego Imperium (używaną również przez partię nazistów), która powiewa regularnie na wielu marszach Lukowa. Warto wspomnieć, że członkowie Die Rechte planowali atak na centrum uchodźcze w Niemczech w 2015 roku. Przygotowywali przeciwko migrantom użycie ładunków wybuchowych, kijów baseballowych, noży i pistoletów, lecz ich spisek został przerwany z powodu interwencji policji.
Drugą organizacją która gościła Sofię była francuska Les Nationalistes, na której stronie facebookowej jest dużo krzyży celtyckich (zawsze ocenzurowanych żeby administracja portalu ich nie usunęła).


Z Francji przyjechała również grupa Jenue Nation, która wydarzenie w Bułgarii promowała jako czysto faszystowskie.  Nie jest to żadną niespodzianką, jeśli założyciele Jenue Nation są bardzo popularnymi w Internecie nazistami. Aleksander Gabriac oraz Iwan Bendetti zyskali sławę dzięki nazistowskiemu salutowi, który najwyraźniej jest ich ulubionym gestem.


W przeciwieństwie do Francuzów, przyjeżdżający na konferencję Węgrzy z Légió Hungária (“Węgierski Legion”) otwarcie używają krzyża celtyckiego, nawet w ich logo, chętnie eksponowali go również podczas upamiętniania hitlerowskich oddziałów SS w Budapeszcie.
Kolejną grupą,  która brała sobie udział w konferencji byli polscy Szturmowcy, którzy szczycili się swoim uczestnictwem w najbardziej ekstremistycznym skrzydle marszu niepodległości w Warszawie oraz ze swojego agresywnego zakłócenia studenckiego pokazu filmowego o tematyce LGBTQ+, chwalili się też blokadą parady równości.


Z Czech za to przyjechała organizacja Národní a social fronta, dla których antyfaszyści wydają się być bardzo dużym problemem, co można wyczytać w artykułach na ich sklepie internetowym. Ciekawe dlaczego?

Podczas konferencji powołano do życia nową organizację, którą nazwano „Twierdza Europa”. Jej motto ma brzmieć „Nasze narody, nasza Europa”. Naziści podpisali deklarację, w której zgadzają się by zwalczać wszystkie nie-nacjonalistyczne wpływy. Ogłosili że chcą wyeliminować wpływy żydowskiego lobby, marksizmu, wszystkich lewicowych organizacji i partii politycznych oraz „grup dżihadu”. Ivan Bendetti, jeden z najbardziej rozpoznawalnych nazistów we Francji brał udział w spotkaniu oraz wygłosił przemówienie.

 

Faszystowska konferencja zainteresowała kilku dziennikarzy którzy przeprowadzili wywiad  z członkami BNS, którzy wyjaśnili że ich głównym celem w stworzeniu „Twierdzy Europa” jest walka z ich politycznymi przeciwnikami którzy współpracują na poziomie międzynarodowym (chodziło o antyfaszystów). Lider BNS Zwezdomir Andronow powiedział że nie wie co jest faszyzm lub co faszyzm oznacza, ale ich organizacja jest sukcesem nacjonalistów, którzy brali udział w dwóch wojnach światowych. Warto zauważyć że nazistowskie ugrupowania w Bułgarii często przedstawiają się jako niewinni patrioci, a naszą robotą jest ukazywanie ich nieludzkiej , faszystowskiej natury.

 

Artykuł powstał dzięki grupie: Antifa Bulgaria/Антифа България
https://www.facebook.com/AntifaBulgaria/
www.antifa-bulgaria.org

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.