Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Ogólne

O akcji Willema Van Spronsena przeciwko Northwest Detention Center w Tacoma

13 lipca Willem Van Spronsen został zastrzelony przez policję podczas, gdy rzekomo dążył do unieszkodliwienia floty autobusowej, która obsługuje Northwest Detention Center, prywatny ośrodek imigracyjny. Jego oświadczenie mówi, że jego działania były odpowiedzią na ciągłe obławy i deportacje prowadzone przez Immigration Customs and Enforcement (ICE). Stało się to w pierwszą rocznicę strajku głodowego w Northwest Detention Center i w obozowisku na zewnątrz.

Rozumiemy dlaczego Willem Van Spronsen zdecydował się oddać życie, żeby zakłócić przemoc skierowaną przeciwko nieudokumentowanym osobom w Stanach Zjednoczonych, która dotyka ich każdego dnia.

Nie jest przesadą, kiedy mówimy, ze ICE kieruje swoje działania przeciwko naszym przyjaciołom i sąsiadom, ludziom, którzy żyli i pracowali razem z nami przez lata, a nawet dekady. Bezbronność długotrwale nieudokumentowanych osób jako super wyzyskiwanej klasy pomogła miliarderom takim jak Donald Trump na generowanie jeszcze większych zysków niż w sytuacji gdyby ich status był uregulowany. Wisienką na torcie jest taktyka kapitalistów polegająca na nastawianiu pracowników przeciwko nim i wmawianie im, że bieda i niepowodzenia, które ich dotykają są winą tych, którzy są jeszcze bardziej biedni i bardziej uciskani niż oni sami. Ciężko jest wyobrazić sobie bardziej cyniczną strategię.

Różnica między udokumentowanymi a nieudokumentowanymi osobami jest konstruktem – tak, jak różnica w wartości przypisywana przez nazistów między Żydami a Chrześcijanami również była konstruktem. W obu przypadkach jest to czysty wymysł; nie mają rzeczywistego znaczenia, a są jedynie wykorzystywane jako środek uzasadniający przemoc silniejszej grupy przeciwko słabszej. Ci, którzy legitymizują posłuszeństwo wobec prawa jako dobro samo w sobie stoją po jednej stronie z nazistami, których prawa skazały miliony na obozy śmierci, nie wspominając już rasistów, którzy wprowadzili Fugitive Slave Act i prawa Jim Crow na amerykańskim południu.

Prawa są po prostu konstruktami. Nie maja wartości same w sobie. Często służą do legitymizacji niesprawiedliwości, przeciwko której, w przeciwnym razie, ludzie przeciwstawialiby się.

Im dłużej zwolennicy rasistowskiej przemocy będą mieć przyzwolenie na legitymizację zmyślonych pojęć, jak niewolnictwo czy obywatelstwo, tym więcej popełnianej przemocy – wliczając w to łapanki, obozy koncentracyjne i masową eksterminację. Widzieliśmy to już wcześniej, w nazistowskich Niemczech i w innych miejscach, a dziś widzimy to w Stanach Zjednoczonych. Tysiące przypadków śmiertelnych na pograniczach i tysiące zamordowanych przez policję, to tylko próbka tego, co jest możliwe.

Pod tym względem, Żydzi, którzy prowadzą blokady przeciwko ICE są zaangażowani w racjonalne starania, aby zapobiec powrotowi tych samych niewyobrażalnych niesprawiedliwości dokonanych na ich przodkach – tak, jak Willem Van Spronsen, który dorastał w cieniu drugiej wojny światowej, podjął racjonalną decyzję o tym, że przyszedł czas na walkę z faszyzmem, tak, jak ludzie w latach 20., 30. i 40.

Jeśli więcej osób postanowiłoby podjąć walkę przeciwko wzrostowi faszyzmu we Włoszech i Niemczech, można by było uniknąć II WŚ i miliony ludzkich żyć mogłoby zostać uratowanych. Nie pozwólmy nikomu mówić, że ‘przemocą’ jest atak na infrastrukturę ICE i najemników, którzy nią operują. Prawdziwą przemocą jest współodpowiedzialność dobrych amerykanów, którzy nie robią nic, kiedy ich sąsiedzi znikają, tak samo jak dobrzy Niemcy, którzy zdecydowali się ignorować co działo się z ich sąsiadami w latach 30.

Każdego dnia, najemnicy na całym świecie ryzykują życie na rozkazy bogatych i wszechwładnych, wykonując polecenia bezmyślnie, tłumiąc zdolność do racjonalnego myślenia, do odczuwania empatii i poczucia odpowiedzialności za swoje czyny. Miliony ludzi zabija i ginie każdego roku, aby powiększyć bogactwa tyranów, którzy nimi manipulują. Willem Van Spronsen wybrał samodzielne myślenie. Wziął odpowiedzialność i zrobił co mógł, aby przerwać to, co w jego oczach było niesprawiedliwością. Nie użył norymberskiej obrony, aby usprawiedliwić swoje postępowanie w sposób, jaki czyni to każdy policjant i strażnik więzienny.

Pod tymi względami, to co zrobił było bohaterskie.

Manifest Willem’a do przeczytania tu: czarnateoria.org

Źródło: crimethinc.com

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.