Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Sport

Organizator turnieju przeprasza za faszystę i wyrzuca go z turnieju

Na początku czerwca na Węgrzech odbył się turniej w grapplingu – „Global Grappling”.
Wschodnioeuropejska federacja BJJ otrzymała zdjęcie jednego z uczestników turnieju, który wszedł na matę z wielką naszywką z krzyżem celtyckim oraz napisem „White Pride”, który nie pozostawiał żadnych wątpliwości co do politycznego wymiaru tej naszywki.

Redaktorzy strony bjee.com postanowili opublikować zdjęcie na swej stronie na facebooku i otrzymali ponad 150 wiadomości z całego świata, których autorzy wyrażali zbulwersowanie albo jakąś formę zrozumienia.

Redakcja tej strony skontaktowała się także z trzema głównymi szkołami BJJ na Węgrzech (Carlson Gracie, Gracie Barra and Rickson Gracie Pecs), które wyraziły swoją zdecydowaną dezaprobatę i sprzeciw dla tego typu symboliki.

Organizator turnieju napisał list z przeprosinami i podjął następującą decyzję odnośnie wszystkich następnych turniejów:

„Drodzy przyjaciele!
W czasie kiedy piszę ten list, jak zwykle, w imieniu zespołu Global Grapling, używam również pierwszej osoby liczby pojedynczej, co oznacza, że mogę wziąć na siebie odpowiedzialność za te słowa.

W sobotę, na turnieju, jeden z uczestników wszedł do tatami z faszystowskim symbolem na plecach jego gi. Mimo że to widziałem/widzieliśmy, to nie zdawaliśmy sobie sprawy ze znaczenia tej kwestii.

(W międzyczasie odbyłem rozmowę z liderem jego drużyny. On powiedział, że tez nie rozpoznaje tego symbolu…).

Jednakże, późniejsze zachowanie tego ucznia sprawiło, że oczywistym stało się to, iż jest świadomy (i w ten sposób reklamuje) siebie, używając tego symbolu. Dlatego dałem mu zakaz na wszystkie nasze turnieje organizowane w przyszłości.

Zrobiłem to tym chętniej, że całkowicie rozumiem oburzenie tym incydentem i nie chcę, aby turniej Global Grappling dawał miejsce rzeczom, które nie są związane z tym szlachetnym sportem.

Z tych właśnie powodów zawody nie są otwarte, a udział jest na osobiste zaproszenie. Zastrzegamy sobie prawo do nie rejestrowania niektórych zawodników.

Mimo że nie ma szans by jakaś koszulka, tatuaż czy ochraniacze były wcześniej przez nas rozpoznawane, to jednak chciałbym abyście – jeśli rozpoznacie – jakiś obraźliwy znak, poinformowali nas o tym, abyśmy mogli podjąć działania na czas!

Dziękuję za uwagę i proszę przyjąć moje szczere przeprosiny!
László Berkes”

Za: bjjee.com

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.