Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Polityka

“Pamiętać znaczy walczyć” – akcje ku czci pomordowanych antyfaszystów

19 stycznia pod hasłem „Pamiętać znaczy walczyć” odbyło się szereg akcji upamiętniających Stanislava Markielova i Anastazję Baburovą zamordowanych 6 lat temu przez nazistowską bojówkę w centrum Moskwy. Tego dnia co roku rosyjscy antyfaszyści i antyfaszystki oraz towarzysze w innych częściach świata robią akcje upamiętniające tych, którzy zginęli z rąk nazistowskich morderców. Cytując Avtonom.org „Kiedy całe społeczeństwo i państwo doprowadzają się do zastoju przez patriotyczną i nacjonalistyczna euforię, kontynuacja walki przeciwko wszystkim formom ucisku jest najlepszym upamiętnieniem ofiar nazistów”.

Timur Kacharava, Alexander Ryukhin ,Ilya Borodaenko, Alexei Krylov, Fyodor Filatov, Stanislav Markelov, Anastasia Baburova, Ilya Japaridze, Ivan Khutorskoy, Kostya Lunkin.

W Kijowie kilkadziesiąt osób zebrało się na pikiecie, gdzie oprócz upamiętnienia Stasa i Anastazji, domagano się również uwolnienia krymskiego antyfaszysty Aleksandra Kolchenki, który od miesięcy przetrzymywany jest w więzieniu w Rosji z absurdalnymi oskarżeniami o organizowanie „antyrosyjskiego terroru”.

Mniejsze akcje takie jak rozdawanie ulotek, spotkania, pokazy filmowe, zrzucanie banerów czy plakatowanie odbyły się m.in. w : Omsku, Charkowie, Mińsku, Penzie, Tumieniu, Krivym Rogu i Helsinkach.

za: 19jan.ru oraz facebook.com/19January

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.