Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Apel poległych

Pavlos Fyssas – Killah P

Pavlos Fyssas – Killah P. urodzony 10 kwietnia 1979 – raper, związkowiec, antyfaszysta. 18 września 2013 około godziny 24:00 grupa około 25 osób zaatakowała go, gdy siedział on z przyjaciółmi w kawiarni. Został raniony nożem w pierś i w ciężkim stanie przewieziony do szpitala, gdzie niedługo potem zmarł. Prawicowego mordercę aresztowano wkrótce po zdarzeniu.

Początkowo neonazistowska partia Złoty Świt dementowała jakiekolwiek powiązania z 45-letnim podejrzanym. Jednakże podczas policyjnego nalotu na jego dom znaleziono legitymację partyjną w śmietniku (o próbę jej zutylizowania podejrzewa się jego żonę). Morderca przyznał się do czynu oraz do członkostwa w Złotym Świcie.

W odpowiedzi na morderstwo Fysassa Pavlosa zwoływane są spontaniczne demonstracje. Objęły one ponad 20 miast (liczba ta rośnie z każda chwilą). Podczas zgromadzeń wznoszone są antyfaszystowskie hasła, demonstranci atakują i niszczą biura partii ZŚ, m.in. w Nikai, dzielnicy Pireusu, gdzie policja kordonem musiała bronić neonazistów przebywających w lokalu ZŚ przed linczem ze strony ponad 4-tysięcznego rozwścieczonego tłumu.

Później wyszło na jaw, że neonaziści pojawili się na miejscu wezwani przez swojego działacza podsłuchującego rozmowy Pavlosa o polityce. Obecni przy wydarzeniu mieli być również greccy policjanci z których połowa oddała swoje głosy na Złoty Świt.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.