Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Polityka

Pożegnanie Vatana Budaka

5 sierpnia pożegnaliśmy Vatana, który ocalał w ataku bombowym w Suruç, ale był hospitalizowany przez 16 dni z powodu poważnych obrażeń. Vatan, kóry był członkiem organizacji United Anarchist Attack (Birleşik Anarşist Atak) wraz ze swoimi towarzyszami przybył do Suruç na zgromadzenie w celu rekonstrukcji Kobane zorganizowane przez SGDF (Socialist Youth Associations’ Federation).

Po stracie Vatana ilość ofiar zwiększyła się do 32, a wśród anarchistów do 5 osób.

Trumnę pokrytą czarno-czerwoną flagą najpierw przeniesiono do domu jego rodziców, a następnie na cmentarz Karlıtepe o 17:00. Tam, na prośbę jego rodziny, została odprawiona religijna część ceremonii pogrzebowej. Następnie anarchiści, działacze SGDF i HDP, odprawili ceremonię upamiętniąjącą, dając przemówienia. Istanbulska Inicjatywa Anarchistyczna, kolektyw Land and Freedom oraz Social War przeczytali wspólny tekst, w którym skupili się na anarchistycznych ideach i działaniach Vatana. Po wygłoszeniu przemowy anarchiści wykrzyczeli kilka haseł, jak: “Insurekcja, rewolucja, anarchia”. Około 300 osób wzięło udział w pogrzebie, pojawiło się też kilka transparentów z hasłami: “Męczennik Suruç Vatan Budak jest nieśmiertelny” czy “Serca w Suruç, gniew na ulicach”.

Wspólny tekst odczytany na pogrzebie:

Vatan zamknął oczy na ziemi, w której tyrania państwa nie jest/ nie może być wystarczająca i jakoś nie może się skończyć. Pasował do swojego świata, który stworzył dla siebie i stale tworzył w Kobane i na skutek tego go opuścił. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że jako anarchista dołożył cegłę odnowy. Teraz to, co pozostało nam, jego anarchistycznym towarzyszom, to połączenie anarchistycznych idei Vatana z naszą anarchistyczną walką, a następnie dokończyć wszystko, co zostało niedokończone.

Niech żyje anarchia, niech żyje rewolucja…

Za: sosyalsavas.org (english version)

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.