Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Prześladowania białoruskich antyfaszystów

Pisaliśmy niedawno o skazaniu brzeskiego antyfaszysty Dmitrija Steszenko, niestety z Białorusi i Rosji nadeszły niedawno kolejne złe wieści.

18 marca ogłoszono wyrok na Dmitrija Zwańko, który oskarżony był w tej samej sprawie co Steszenko. Dmitrij Zwańko uznany został za winnego spowodowania ciężkich uszkodzeń ciała u neonazistów i skazany na 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Bójka, do której doszło 8 maja minionego roku, spowodowana została przez jednego z neonazistów, który zaczął hailować na widok przechodzących antyfaszystów. W rezultacie naziole dostali solidny wpierdol, a jeden z nich trafił do szpitala, gdzie szybko napisał donos na milicję. Tych dzielnych aryjskich wojowników możecie obejrzeć na załączonej do artykułu fotografii, jak widać dla białoruskich sędziów publiczne hailowanie nie jest niczym złym o ile jest się lojalnym wobec systemu i gorliwie współpracuje się z milicją.

Nie odpuszczają również służby rosyjskie, które w nocy z 13 na 14 marca podczas przechodzenia granicy ukraińsko-rosyjskiej zatrzymały białoruskiego anarchistę z Homla Dmitrija Rezanowicza. Według oficjalnej wersji nie posiadał on dokumentu potwierdzającego tożsamość, a granicę próbował przekroczyć na paszporcie swojego brata. W rzeczywistości FSB może być zainteresowana uczestnictwem Dmitrija w kijowskich starciach na Majdanie oraz inną polityczną działalnością. Obecnie Dmitrij Rezanowicz znajduje się w jednym z zamkniętych ośrodków na terenie obwodu kurskiego. Krewnym odmówiono widzenia, podobnie jak adwokatowi. Na chwilę obecną nie ma wiele informacji jednak oczywistym jest, że do zatrzymania doszło wskutek imperialnej histerii rosyjskich władz. Według niepotwierdzonych informacji Dimę chcą deportować, wprost w ręce rodzimych czekistów.

W tej chwili zbierane są pieniądze na opłacenie adwokata. Pieniądze można przekazać za pośrednictwem ACK Białoruś (paypal belarus_abc@riseup.net) oraz ACK Moskwa (paypal abc-msk@riseup.net)

Źródła:
ttp://abc-belarus.org/?p=4367
http://avtonom.org/news/anarhist-iz-gom … n-v-kurske

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.