Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Rosja- policyjne represje przeciwko antyfaszystom i ich rodzinom . Potrzebne jest twoje wsparcie!

Antyfaszyści Alexey Sutuga i Alexey Olesinov są przetrzymywani w moskiewskim więzieniu „Butyrka” od ponad pół roku. Śledczy Y. Egorov, który prowadzi dochodzenie prawdopodobnie chce zmienić zarzuty antyfaszystów na poważniejsze.
Obecna sprawa została wszczęta w kwietniu 2012 roku z paragrafu 213 część 2 rosyjskiego Kodeksu Karnego (chuligańtwo motywowane wrogością polityczną i wykonane przez zoorganizowaną grupę). Zarzut zostanie zmieniony na paragraf 30 część 2 i paragraf 105 ( oba paragrafy nazywane są „morderczą napaścią” ), który przewiduje wyższy wymiar kary. Zamiast roku lub dwóch, antyfaszyści mogą zostać skazani od 7 do 8 lat więzienia.

Zmiana artykułu karnego wiąże sie z zatrzymaniem trzeciego antyfaszysty- Alena Volikova. Zostal on zaaresztowany 6-go listopada 2012 roku. Według śledczego Alen także brał udzial w bójce w moskiewskim klubie “Vozdukh” w grudniu 2011 roku.

Klub został wynajęty w celu zoorganizowania antyfaszystkowskiego koncertu. Kierownictwo klubu bez zgody antyfaszystów jako ochrone wynajęło neo- nazistów. W rezultacie wynikła bójka pomiędzy ochroniarzami a uczestnikami koncertu.

Prawnicy i przyjaciele Alexeya Sutugi wierzą, że zarzut ma ulec zmianie przez to, że jedna z „ofiar”, Zakharenkov jest nieletni i został postrzelony bezpośrednio w głowę podczas bójki dnia 4-go grudnia 2011 roku.
Zakharenkov jest członkiem neo- nazistowskiej ekipy „Ariicev”, której młodzi członkowie bili, a nawet zabijali ludzi nierosyjskiego pochodzenia.

W trakcie postępowania potencjalni świadkowie oraz krewni doświadczyli nacisku ze strony policji.

1. Dnia 14-go września 2012 roku oficerowie FSB-Federalna Służba Bezpieczeństwa ( służba specjalna w Rosji od 1995. Stanowi bezpośrednią następczynię KGB, głównie II Zarządu Głównego (WGU) KGB ZSRR i III Zarządu Głównego (TGU) KGB ZSRR.) odwiedzili więzienie „Butryka”. Nie mieli oni na celu wizytacji zakładu karnego, a jedynie grozili Alexowi Sutydze, sugerowali, że im dłużej Alex pozostanie w zamknięciu tym bardziej będzie to działało na ich korzyść. Powiedzieli także, że zostanie on pozwany z artykułu karnego i nie zostanie potraktowany jako więzień polityczny.
2. 9-go października 2012 roku matka Alexa Sutygi- Olga Nikolavena Sutyga odrkyła, że jej ‘e-portfel’ Yandex-Wallet), używany do zbiórki pieniędzy , które miały pokryć koszty prawnika został shakowany, a pieniądze skradzione.

3. Dnia 10-go listopada 2012 roku, o godzinie 1.00 w nocy, świadek obrony- Dimitry Avalishvily wraz z Aliną Kolosovskaya i dwoma innymi osobami wracały z koncertu. Gdy zbliżali się do ich domu, zakapturzony mężczyzna noszący czarną kurtkę wyłonił się zza auta. Zaczął strzelac do ludzi, padło 11 strzałów. Gdy wszystko się zaczęło, młodzi Rosjanie rozpiechrzli się w mgnieniu oka. Dlatego tylko Dimitry został trafiony w głowę. Szczęśliwie nie użyto ostrej amunicji, a sam poszkodowany znajdował sie w dość znacznej odległości, więc jego rana nie była poważna. (strzelano do nich z tzw. „traumata” czyli pistoletu na plastikowe kule, z bliskiej odległości równie zabójczego jak broń ostra- dop. redakcji) Napastnik nie potrafił skupić się na jednej osobie, ponieważ spodziewał się tylko dwóch osób, a nie czterech. Policja została powiadomiona o całym zajściu. Pomimo początkowych problemów donos został przyjęty, lecz antyfaszyśći zostali poinformowani, że napastnik prawdopodobnie nigdy nie zostanie odnaleziony.

4. 29 sierpnia 2012 roku Alina Kolosovskaya została oskarżona o czynny udział w bójce z neo- nazistami. Przeszukano jej mieszkanie. Po wszystkim policja zabarła Aline na posterunek. W trakcie 24godzinnej odsiadki została ona przesluchana. Grożono jej więzieniem.

5. Detektyw Kochergin, który prowadził śledztwo Alexeya Sutugi wezwał jego matkę na rozmowę, podczas której poinformował ją, że jej syn jest agresywnym ekstremistą i że może spędzić w więzieniu nawet 12 lat.

6. Żona Alexa Sutygi, Olga, która mieszka w Kijowie została zaatakowana przez neonazistów dwukrotnie. Jej zdjęcie zostało opublikowane na stronie internetowej, która jest prawdopodobnie prowadzona przez organy ochrony porządku publicznego wraz z nazistami. Pierwszy atak miał miejsce podczas zbiórki pieniędzy dla prawnika jej męża. Natomiast drugi podczas zwykłych czynności, w pobliżu sklepu, gdzie kupowała ubrania dla jej dziecka.

Krewni i znajomy antyfaszystów twierdzą, że policja używa nazistów do własnych celów.

Zmiana zarzutów na poważniejsze jak i pojawienie się trzeciego oskarżonego skutkuje wzrostem kosztów .

Pieniądze są potrzebne na:

1. Opłacenie czterech prawników. Każdego miesiąca wydaje się na nich okolo 100 tys. Rubli (2500 EURO).
2. Kontynuowanie dodatkowych badań <?>, każde warte 15,000 – 25,000 Rubli ( 373 – 622 EURO). W najbliższej przyszłości będzie miała miejsce ekspertyza, która spróbuje dowieść, że antyfaszyści są oskarżeni za swoje polityczne przekonania.
3. Każda wizyta prawnika ze świadkiem na posterunku policji kosztuje okolo 5,000 Rubli ( ok. 125 EURO). W sprawe jest zaangażowanych w przybliżeniu 30 osób.

4. Sprawdzenie świadka wariografem kosztuje ok. 5,000 Rubli ( 125 EURO). Do tej pory tylko 8 osób przeszło ten test. Dla uwierzytelnienia sprawy więcej świadków musi przejść badanie z użyciem wykrywacza kłamstw.

5. Główny prawnik, pracujący nad sprawą mieszka w Sankt Petersburgu. Jego krewni <?> // Krewni antyfaszystów <?> opłacają jego podróże do Moskwy i z powrotem.
6. Około 12,000 Rubli (ok. 300 EURO) jest wydawanych każdego mięsiąca na jedzenie dla uwięzionych.

Szczegóły na temat aresztowanych:
Alexey Sutuga
Aresztowany 17ego kwietnia 2012 roku. Areszt prewencyjny został przedłużony dwukrotnie. Ostatnimi czasy do 18ego grudnia 2012 roku. Został aresztowany w związku z zajściem w klubie “Vozdukh”. Śledztwo narazie nie jest kontynuowane ze względu na brak dowodów.
Członek Akcji Autonomicznej( rosyjska grupa anarchistyczna założona w 2002 roku) od 2004 r., Alexey Sutuga był najpierw aktywny w Irkucku, zaś później w Moskwie. W ostatnich 8 latach brał udział w prawie wszystkich większych akcjach zoorganizowanych przez AA oraz wspierał wydawanie magazynu “Avtonom”. W 2007 partycypował w proteście przeciwko wzbogacaniu uranu w Angarsku podczas którego doszło do ataku grupi neo- faszystów. W rezultacie napaści zmarł antyfaszysta Ilya Borodaenko. Kilku innych doznało ciężkich ran, w tym Alexey.
Alexey Olesinov.
Aresztowany 12 lutego 2012 roku w związku z zajściem w klubie “Vozdukh”. Jego areszt prewencyjny także został przedłuzony do 18ego grudnia 2012 roku. Śledztwo narazie nie jest kontynuowane ze względu na brak dowodów. Był już skazany- w listopadzie 2008 roku oskarżyciel zażądał dla niego 5 lat odsiadki za chuligaństwo zgodnie z rosyjskim kodeksem karnym (część druga, sekcja 213). Wówczas został skazany na jeden rok.
Podczas aresztowania Alexeya Olesinova doszło do kilku naruszeń. Jego areszt przed procesem został uzasadniony faktem, że Olesinov ukrywał się. Jednak sam zaainteresowany nie miał pojęcia, że jest poszukiwany. Śledczy pokazali w sądzie zfałszowany document, w którym Alexey zobowiązuje się do nie opuszczania regionu. Rzekomy dokument miał być podpisany w Moskwie, gdy oskarżony antyfaszysta od 3 miesięcy mieszkał już w Sankt Petersburgu.
Współpracował z ruchem antyfaszystkowskim od dekady.
W trakcie aresztu tymczasowego Olesinov poważnie zachorował. Cierpni na chroniczny, ciężki kaszel, problem z ciśnieniem krwi i z sercem. Administracja więzienia odmówiła badania lekarskiego.
Jego prawnik wniósł o proces, według niego stan Alexeya pogarsza się.
Alen Volikov
Zatrzymany w litopadzie 2012 roku w związku z podejrzeniem, że mógł brac udział w zajściu w klubie “Vozdukh”, a także za pobicie neo- nazisty. Dnia 8-go listopada 2012 roku, po tym jak sąd zadecydował o uwięzieniu go do 18-go grudnia tego roku rozpoczął strajk głodowy. Alen był poszukiwany od moment wszczęcia śledztwa w związku z zajściem w klubie.
Możesz wspomóc antyfaszystów przesyłajac środki finansowe via ABC-Moscow, przeczytaj instrukcje na: http://wiki.avtonom.org/en/index.php/Donate

Tłumaczenie: Łucek

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.