Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Rosja: Przywódca ultranacjonalistycznej grupy BORN skazany na dożywocie

Ilia Goriaczew, przywódca BORN (Bojowej Organizacji Rosyjskich Nacjonalistów) został skazany pod koniec lipca na dożywocie za zorganizowanie grupy ekstremistycznej, nielegalne posiadanie broni i morderstwo pięciu osób z powodów ideologicznych, w tym antyfaszystów Fiodora”Fejdaja” Filatowa, Ilii „Golowa” Dżaparidze, prawnika Stanisława Markiełowa, imigranckiego robotnika Salokhiddina Azizova, a także członka grupy „Czarnych Sokołów” Rasula Khalilova.
Goriaczew musi też zapłacić 5 milionów rubli (ponad 85 tysięcy dolarów) matce Dżaparidze.
Przywódca BORN został deportowany z Serbii, dokąd uciekł po morderstwach w listopadzie 2013 roku i osadzony w więzieniu w Moskwie. Ława przysięgłych uznała go za winnego na początku lipca.

Wcześniej czwórka współoskarżonych została skazana na kary do 24 lat więzienia ścisłego reżimu za te same morderstwa.

W trakcie odczytywania wyroku Goriaczew zemdlał na sali sądowej. Ogłosił, że jest więźniem politycznym i zarzuty zostały sfabrykowane. Jego prawnik złożył już apelację od wyroku.

Kluczowym świadkiem przeciwko Goriaczewowi była Eugenia Khasis, żona Nikity Tihonowa. Nikita i Eugenia zostali skazani na 18 lat za morderstwo Markiełowa i anarchistki Anastazji Baburowej. Khasis zeznała, że Goriaczew planował, aby BORN działało na zasadzie Irlandzkiej Armii Republikańskiej, z legalnym i nielegalnym skrzydłem ruchu. Widział siebie jako przywódcę dużej partii nacjonalistycznej i planował zrobienie kariery politycznej.
Goriaczew wydawał rozkazy zabójstw, a inni obrońcy je wykonywali. Na ich liście było jeszcze wiele innych osób.

Więcej o BORN możecie przeczytać tutaj:
Identyfikacja BORN oczami antyfaszystów
To jeszcze nie koniec BORN – przemyślenia antyfaszysty Alekseja Gaskarowa

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.