Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Książka

Serbski Fanzine “Leva Tribina”

Idea stworzenia zina “Leva tribina” pojawiła się kilka miesięcy temu i aktualnie jesteśmy w trakcie realizacji tego projektu. Została zainicjowana przez ludzi z małych, nieformalnych i niehierarchicznych antifiarskich drużyn sportowych z miasta Nis w południowo-wschodniej Serbii.

Fanzin to kontynuacja bloga o tej samej nazwie, który został założony 6 miesięcy temu. Jak sama nazwa wskazuje i fanzine, i blog skupiają się na działalności lewackich i antyfaszystowskich grup, głównie ze sfery futbolu. Kiedy nadarzy się okazja, piszemy newsy również z innych dziedzin sportowych, jeśli są politycznie powiązane.

Na dzień dzisiejszy zin wychodzi regularnie co miesiąc, właśnie wydaliśmy trzeci numer. Jesteśmy całkiem zadowoleni z efektu. Pierwszy numer wyszedł w nakładzie 50 sztuk i można go dostać w okolicy Nis, jest także do kupienia w Infoshopie “Furija” w Belgradzie i w Centrum Socjalnym “DC” w Nowym Sadzie. Trzeci numer wzbudził znacznie większe zainteresowanie. Sprzedajemy zina w dwóch miejscach w Belgradzie, mamy już czytelników z takich miejsc jak Kikinda, Sombor, Krusevac, Babušnica, itd., dlatego popularność wydawnictwa wzrosła od wydania trzeciego numeru.

Naszym celem jest pokazanie, że istnieje alternatywna kultura piłki nożnej i jej kibiców. Futbol należy do ludzi i nie będziemy przyzwalać na obecność nazioli na stadionach czy też podporządkowywać się FIF-ie, która decyduje o tym, kto może przychodzić na mecze.

Kasa na zina, tak jak na wszystkie nasze akcje i materiały propagandowe, pochodzi z dotacji zbieranych przez naszych znajomych w innych miastach czy krajach oraz ze składek członków naszej grupy.
Ze względu na ograniczone fundusze, gazetka obecnie wychodzi w czarno-białym kolorze, w formacie A5 i ma 12 stron. Mamy jednak plany, aby stopniowo doprowadzić ją do profesjonalnego poziomu.

Stadiony w Serbii stały się dużym polem do rekrutacji nazioli, musimy to zatrzymać. Na początek stworzyliśmy zina i bloga, aby pokazać młodym ludziom alternatywę, a kto wie co pokaże przyszłość…

Przeciwko nowoczesnemu futbolowi! Wykopmy nazizm ze stadionów!

Za: avtonom.org

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.