Publicystyka

Sprawa Jocka Palfreemana: sąd w służbie nazistom

Dwudziestojednoletni Australijczyk Jock Palfreeman rozpoczął swoje podróże po Europie na początku 2006 roku. Po odwiedzeniu wielu krajów, zatrzymał się na godzinę czy dwie w małej miejscowości, oddalonej o ok. 50 km od stolicy Bułgarii, Sofii, by spotkać się z przyjaciółmi, z którymi wcześniej mieszkał i pracował. Był koniec grudnia 2007 roku.

Spędzając noc z tymi osobami Jock obserwował, jak 16 chuliganów, powiązanych z różnymi grupami faszystowskimi, atakuje dwóch romskich chłopców i stanął w ich obronie. Starał się trzymać napastników z dala wymachując nożem, ale zaatakowali go tak czy inaczej, nie tylko pięściami i ciosami, ale również rzucając w niego blokami betonu. Jock bronił się nożem. W wyniku ataku jeden z napastników, Andrei Monov zginął, a inny został ciężko ranny.

Martwy napastnik pochodził ze znanej bułgarskiej rodziny z koneksjami politycznymi i po dwóch latach proceduralnie wątpliwego procesu o wyraźnym zabarwieniu politycznym, Jock został uznany winnym morderstwa i usiłowania morderstwa i skazany na 20 lat więzienia i 375 000 australijskich dolarów kary. Wyrok był oparty niemal wyłącznie na podstawie zeznań nazistów, którzy twierdzili, że Jock bez powodu zaatakował ich grupę, goniąc ich w celu zabicia kogoś. Kluczowych świadków i innych możliwych świadków nigdy nie przesłuchano, a nagrania z kamer bezpieczeństwa zniknęły w tajemniczych okolicznościach.

Po wielu wnioskach, składanych przez obronę, tylko jeden został przyjęty przez sąd, a był to tylko wniosek o ponowne przesłuchanie pięciu świadków. Chodziło o wyjasnienie, dlaczego początkowo zeznawali, że bójka ich grupy z romskimi chłopcami faktycznie miała miejsce, a później zaprzeczyli, by kiedykolwiek to powiedzieli. Chociaż sąd uznał, że bójka grupy z Romami faktycznie miała miejsce, sąd apelacyjny podtrzymał pierwotny wyrok.

Warto wspomnieć, że choć bułgarskie władze starały się przedstawić napastników Jocka jako „zwykłych studentów”, to byli oni członkami skrajnie prawicowych organizacji, lub przynajmniej utrzymywali z tymi organizacjami stały kontakt. Jeden z tych „zwykłych studentów”, Emil Alexiev, jest członkiem neonazistowskiej bułgarskiej grupy narodowy Ruch Oporu i w 2010 roku został aresztowany za udział w brutalnym ataku na obrońców praw uchodźców w tramwaju, po którym wielu aktywistów miało poważne obrażenia.

W więzieniu Jock nigdy się nie poddał, szybko stał się solą w oku władz, pomagając innym więźniom, ucząc ich angielskiego i działając jako więzienny prawnik, a także podkreślając nadużycia i korupcję władz. Dodatkowo założył Bułgarskie Stowarzyszenie Więźniów, pierwszą formalną organizację do walki o prawa więźniów w Bułgarii.

Z powodu działań aktywistycznych Jocka, takich jak przewodzenie Bułgarskiemu Stowarzyszeniu Więźniów, pomaganie innym więźniom i udzielania porad prawnych, Jock był represjonowany przez władze więzienne. Borykał się m.in. z regularnymi przeszukaniami celi, okresami izolacji, pobiciami, problemami z otrzymywaniem książek i dostępem do swoich studiów.

13 stycznia 2013 Jock rozpoczął strajk głodowy i po 30 dniach picia tylko wodnistych napojów i utracie 20 kilogramów, udało mu się uzyskać oficjalną odpowiedź na różne wnioski, jakie składał do władz więziennych w związku z jego złym traktowaniem. Wnioski te zostały zignorowane, lecz Jock nadal walczy legalnymi środkami, jakie są mu dostępne.

Ponad rok temu australijski rząd złożył wniosek o przeniesienie Jocka do więzienia w Australii, co może dojść do skutku tylko wtedy, gdy przyjaciele i rodzina Jocka zapłacą karę, jaką nałożył bułgarski sąd jako odszkodowanie dla ofiar i ich rodzin. Jock musiał więc dojść do wniosku, że jest przetrzymywany przez bułgarski system sądowy dla okupu.

Rodzina Jocka obecnie zbiera niezbędne fundusze i można złożyć darowiznę odwiedzając stronę:
http://www.freejock.com.
Możesz odwiedzić stronę Bułgarskiego Stowarzyszenia Więźniów na https://bulgarianprisonersassociation.wordpress.com/
Grupa Freedom For Jock Jalfreeman na Facebooku:
http://www.facebook.com/groups/123586691003205/
trochę archiwalnych wiadomości o akcjach pomocy, listy Jocka itp.
http://anarchistsolidarity.wordpress.com/category/jock-palfreeman/
Dobra, mainstreamowa książka na temat Jocka Belindy Hawkings:
http://everyparentsnightmare.com/
Jednocześnie musimy nadal szerzyć wiedzę o sprawie Jocka i musimy okazywać Jockowi naszą solidarność, żeby wiedział, że nie jest sam, i żeby władze też to wiedziały.
Możesz napisać do Jocka na adres:
Jock Palfreeman
Sofia Central Prison,
21 General Stoletov Boulevard,
Sofia 1309, BULGARIA

 

 

 

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.

Exit mobile version