Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Apel poległych

Stanislav Markielov

Stanislav Markielov był prawnikiem i działaczem na rzecz praw człowieka w Rosji. Wielokrotnie bronił działaczy antyfaszystowskich, a także reprezentował rodzinę młodej Czeczenki zgwałconej i zamordowanej przez rosyjskiego pułkownika Budanova, doprowadzając do jego skazania. Zajmował się też  innymi zbrodniami popełnianymi w Czeczenii i sprawami korupcji urzędników. Markielov był bardzo szanowany w środowiskach antyfaszystów i anarchistów. Wielokrotnie publicznie występował przeciwko rosyjskim neonazistom i neofaszystom, przemawiając na demonstracjach i mityngach.

Blisko współpracował z Anną Politkowską, także dziennikarką “Nowej Gaziety”, zastrzeloną w centrum Moskwy. W 2005 roku doprowadzili oni do skazania na 11 lat łagru Siergieja Łapina, porucznika sił specjalnych milicji OMON, który w czasie pacyfikacji Czeczenii bestialsko znęcał się nad aresztowanymi Czeczenami.

Markielov był również adwokatem Michaiła Biekietowa, dziennikarza z podmoskiewskich Chimek, brutalnie pobitego w listopadzie 2008 roku. Biekietow, redaktor “Chimkinskiej Prawdy”, ze względów ekologicznych występował przeciwko jednemu z wariantów poszerzenia trasy wylotowej z Moskwy do Petersburga, forsowanemu przez lokalne władze.

Markielow bronił także wielu działaczy rosyjskiej Antify. Brał udział m.in. w sprawie zamordowanego przez nazistów Aleksandra Ryukina, Stasia Korepanowa czy Ilya Borodaenko. W prywatnych rozmowach nazywał siebie zwolennikiem Antify, wiedział, że jego nazwisko wisi na liście “wrogów ” na niektórych prawicowych stronach internetowych.

19 stycznia 2009 został zastrzelony wraz z Anastazją Baburovą przez członka neonazistowskiej bojówki (o sprawcach możecie przeczytać m.in. tu i tu). W momencie śmierci miał 34 lata. Zginęli na chodniku, wśród tłumu, w biały dzień, na ruchliwej ulicy w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla. Wracali z konferencji prasowej, na której Markielov zapowiedział apelację w sprawie uwolnienia przez sąd pułkownika rosyjskiej armii skazanego na 10 lat za zgwałcenie i zamordowanie czeczeńskiej nastolatki.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.