Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Ogólne

Sytuacja W Białorusi. Relacja ACK Białoruś

Minęło 10 miesięcy od czasu, gdy rozpoczęły się protesty wywołane kolejnymi fałszywymi wyborami. Wielu z naszych towarzyszek i towarzyszy trafiło za kratki, musiało opuścić kraj. Działalność w przestrzeni publicznej jest utrudniona nie tylko anarchistom, ale i wszystkim ruchom i grupom dysydenckim. Poniżej publikujemy krótką relację z aktualnej sytuacji dotyczącej represji na białoruskich anarchistach i antyfaszystach. Końcem każdego miesiąca będziemy się starać publikować podobne podsumowanie.

Represje wobec anarchistów i antyfaszystów

7 maja rozpoczął się proces przeciwko czwórce byłych aktywistów antyfaszystowskich. Timur Pipija, Tamaz Pipija, Denis Boltut, Witalij Sziszlow zostali oskarżeni o napaść na nieumundurowanych policjantów i nawoływanie tłumu protestujących do blokowania dróg 23 września 2020 r. po inauguracji Łukaszenki. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Koniec i początek sprawy M. Dziadoka

Śledztwo ws. Mikołaja Dziadoka zostało zakończone. Został on oskarżony o pogwałcenie porządku publicznego, nawoływanie przez Internet do zmiany ustroju oraz o posiadanie koktajli Mołotowa. Dziadok twierdzi, że zostały one mu podrzucone w trakcie przeszukiwania jego mieszkania. Jego proces rozpoczyna się w czerwcu.

Co dalej z Bancerem?

Wyroki antyfaszystów Igora Bancera (1,5 roku) oraz Władysława Zenewicza (3 lata) zostały podtrzymane. Aktualnie oczekują oni na odbycie kary w zakładzie karnym typu otwartego. Przetrzymywany w Moskwie antyfaszysta Andriej Kazmirow domaga się odwołania ekstradycji na Białoruś, gdzie postawiono mu zarzuty związane z udziałem w masowych protestach. Niedawno rozpoczął się również proces innej grupy biorącej udział w masowych protestach w Brześciu. Wśród nich są antyfaszyści.

Represje za koszulkę

16 maja w Mińsku, została zatrzymana grupa 15 rowerzystów. Jeden z nich (Konstantij Siemionow) miał na sobie t – shirt z podobizną Łukaszenki oraz słowami “ŚMIERĆ DYKTATOROWI”. Wszyscy z nich zostali aresztowani, a Siemionow został postawiony w stan oskarżenia. Ostatecznie opuścił areszt 31 maja otrzymując karę ograniczeń w przemieszczaniu się.

Ograniczenia w pomocy prawnej

Anarchiści przetrzymywani w więzieniu KGB mają znacznie utrudniony dostęp do swoich prawników. Jedynie, 4 do 5 prawników dziennie zostaje wpuszczonych do więzienia, a na wejście oczekują już od 3 nad ranem. Nasi towarzysze nie otrzymują większości listów, które dostają, a ci oskarżeni o terroryzm nie mogą mieć dostępu do pieniędzy, za które mogliby kupić jedzenie lub książki.

Anarchistyczny Czarny Krzyż. Wsparcie

ACK Białoruś wspiera represjonowanych. I Ty możesz pomóc. Szczegóły na tej stronie:

https://abc-belarus.org/?page_id=8661&lang=en

Ogólna sytuacja związana z represjami na Białorusi.

Nasza lista osadzonych i przesłuchiwanych osób liczy 760 ludzi. Władze Białorusi ściśle współpracują z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, prosząc o ekstradycję osób aresztowanych na terenie Rosji. Wobec niektórych nie jest nawet stosowana ekstradycja, a po aresztowaniu w Moskwie od razu zostają przywiezieni samochodem na Białoruś.

Ostatnio zmarł jeden z więźniów politycznych. Nastolatek przetrzymywany w więzieniu popełnił samobójstwo, obwiniając uprzednio policję. Kilkoro więźniów politycznych cierpi na raka i inne poważne choroby. Każdego dnia dochodzą nas wieści o kolejnych aresztowaniach i oskarżeniach. Mnóstwo mieszkańców kraju jest zmuszona go opuszczać.

W tymczasowych aresztach stosuje się tortury. Osoby przetrzymywane tam nie dostają materaców ani pościeli, oraz są podtruwane chlorem, którym nasącza się podłogi w celach.

Prawnicy udzielający pomocy represjonowanym są pod stałą groźbą utraty licencji wykonywania zawodu. Stąd trudno uzyskać informacje o sytuacji prawnej osób poddanych represjom. W samym maju 109 osób zostało skazanych za sprawy polityczne.

Co z protestami?

https://abc-belarus.org/files/2020/10/foto-1-1140x624.jpg

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi boi się teraz protestować na ulicach, więc
więc aktywność ogranicza się do mniejszych, symbolicznych akcji w dzielnicach.
dzielnicach. W tym samym czasie wiele pracy poświęca się międzynarodowej presji na reżim, jak np. odwoływanie imprez sportowych, zakaz udziału Białorusi w Eurowizji, wywieranie presji na biznes, by nie współpracował z reżimem. Specjalne zespoły pracują nad organizacją współpracy z pracownikami państwowymi z różnych instytucji, którzy pragną zmian, lub próbują zjednoczyć wszystkich pracowników i przygotować ich do strajku ogólnonarodowego. Kilkoro znanych osobistości politycznych agituje za jednorazowym protestem, który polegałby na przeciwdziałaniu policji (Dzień X). Jednak termin ten jest zawsze przekładany, ponieważ mało kto jest w stanie odbyć pokojowy protest w obecnych warunkach. Wielu ludzi ma nadzieję, że sankcje gospodarcze skłonią reżim do wycofania się i otwarcia na negocjacje.

Niedawno opozycja ogłosiła tzw. Plan Zwycięstwa, w którym uczestniczyć mogą wszyscy, którzy nie popierają reżimu, aby zarejestrowali się jako protestujący, gotowi do działania i podawania szczegółów dotyczących ich zawodu itp. Inicjatorzy akcji mają nadzieję zebrać grupę ludzi z wszystkich grup społecznych, aby spośród nich utworzyć grupy pokrewieństwa oparte na wspólnych miejscach pracy czy przydatnych umiejętnościach.

Za: ACK Białoruś

(Od czasu napisania tego artykułu doszło do kolejnych zatrzymań anarchistów i antyfaszystów, którym stawia się zarzuty “udziału w zorganizowanej grupie przestępczej”. )

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.