Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Świat

Szwecja- nowe wiadomości o represjach wobec antyfaszystów

Antyfaszysta przebywający w areszcie tymczasowym od połowy kwietnia i podejrzewany o napaść oraz pobicie nazisty atakującego pokojową manifestację (grudzień 2013) został uniewinniony przez sąd regionalny w Södertörn. Zarówno media jak i prokurator poprzednio prezentowali antyfaszystowski opór jako drugą stronę tej samej monety co atakujący faszyści. Sąd uniewinnił antyfaszystę uznając, że jego działanie było samoobroną, oraz obroną dzieci i osób starszych, które były częścią antyrasistowskiej manifestacji.

Bardzo cieszymy się, że nasz towarzysz został uniewinniony, ale uważamy, że nie powinien być w ogóle w sądzie. Oskarżenie było ze strony policji i prokuratury próbą zamknięcia antyfaszysty za coś, co nigdy nie powinno być uznane za przestępstwo. Było to oskarżenie polityczne, coś co sam antyfaszysta ukazał, kiedy będąc poszukiwanym przez władze nadal ukrywał się i wysłał w internet obrazek z napisem “prawda wygra”.

Uniewinnienie rzuciło także nowe światło na sytuację naszego towarzysza Joela, który jest nadal uwięziony za to samo wydarzenie. Witamy uniewinionego antyfaszystę na wolności i gratulujemy mu, że tym razem prawda rzeczywiście wygrała.

Sytuacja Joela

Represje nie zakończyły się, kiedy Joel został skazany na wyjątkowo długi okres więzienia. Zabroniono mu teraz wizyt bez towarzystwa strażników. Powodem jest to, że Joel według
Kriminalvården jest członkiem i liderem antydemokratycznej organizacji. Więzienie w Huddinge odnosi się do wstępnego śledztwa prokuratury wobec Joela, ale nigdzie w treści nie ma wskazania, że jest on lub był liderem jakiejkolwiek organizacji, ani też podobne rzeczy nie były wspominane podczas jego procesu. Decyzja podjęta przez więzienie w Huddinge jest bezpodstawna i wydaje się, że kupili oni historyjki mediów, zamiast opierać swoje zdanie na faktach. Decyzja ta oznacza, że Joel może spotykać swoje dzieci przez 30 minut w tygodniu i zawsze w pokoju z dwójką strażników monitorujących wizytę. To prawdopodobnie nie ostatnia decyzja odnośnie restrykcji więziennych.

Podczas gdy faszyzm w Europie wzrasta w siłę, coraz więcej antyfaszystów/ek jest wrzucanych do więzienia przez szwedzkie państwo.

Jedyna rzecz, która pomaga nam, to organizowanie się i nigdy nie zapominanie, aby okazywać solidarność z tymi, którzy siedzą w więzieniu za swoje przekonania.

Za : FreeJoel FB ( https://www.facebook.com/freejoel )

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.