Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Muzyka

Wywiad z organizatorem 0161 festival Manchester

W pierwszy weekend (2, 3 i 4 maja) w Manchesterze (UK) odbędzie się największy antyfaszystowski festiwal tej wiosny w Europie. Na trzech scenach takie zespoły jak The Oppressed, Stage Bottles, What We Feel, 210 czy Wasted Youth. Oprócz tego scena hip-hopowa wraz z polskim przedstawicielem i sety akustyczne. Spotkania, projekcje filmów i imprezy do białego rana w międzynarodowym, antyfaszystowskim towarzystwie. Takiej inicjatywy dawno nie było w okolicy. Na terenie festiwalu dostępne będzie pole namiotowe, a także będzie można uzyskać informację na temat tanich noclegów w okolicy koncertów. 161 Crew Polska będzie oczywiście miało tam swoją delegację, ale Ciebie także nie może tego dnia zabraknąć w Manchesterze! Poniżej przedstawiamy wywiad z Joe – jednym z organizatorów festiwalu.

Możesz powiedzieć nam, kto jest organizatorem Festiwalu 0161, który 2, 3 i 4 maja odbędzie się w Manchesterze?

Organizatorami jest lokalna antyfaszystowska ekipa dobrych przyjaciół, którzy już jakiś czas zajmują się antyfaszyzmem. Przyszedł dla nas czas by w końcu zorganizować pierwszą dużą imprezę.

Jak powstał pomysł by zorganizować 0161 Festival?

Przez ostatnie lata nie licząc paru gigów nie było stricte antyfaszystowskiego festiwalu w naszej okolicy. Wszystko, co było warte uczestnictwa, odbywało się w Londynie lub innych miastach na południu. Byliśmy zdeterminowani jednak, by także w Manchesterze zorganizować podobne przedsięwzięcie.

Jak obecnie wygląda scena w Manchesterze?

Na dzień dzisiejszy scena jest bardzo silna. Mamy bardzo dużo zaangażowanych osób. Przez ostatnie lata dołączyło do nas trochę nowych twarzy. Manchester jako miasto zawsze miał silne antyfaszystowskie korzenie i ta tradycja jest i musi być kontynuowana. Na chwilę obecną nie mamy problemu z żadnymi prawicowymi wynalazkami, ale podczas kryzysu ekonomicznego warto upewnić się, że prawusy nie chcą tego wykorzystać by szerzyć swoje głupie idee.

Co możesz powiedzieć nam o miejscu, w którym odbędzie się wydarzenie?

Centrum Wspólnoty Górniczej w Moston – bo tam odbędzie festiwal – znajduje się pośrodku typowych robotniczych przedmieść Manchesteru, by tam dotrzeć potrzebna będzie krótka przejażdżka miejskim autobusem lub tramwajem. Kiedyś znajdował się tam pub i miejsce spotkań lokalnej społeczności górniczej. Miejsce zostało jednak zamknięte i przez długi czas było nieużytkowane. Jednakże nie tak dawno byli górnicy odremontowali to miejsce i znów można organizować tam różnego rodzaju przedsięwzięcia.

Na jakim etapie przygotowań znajdujecie się obecnie? (Styczeń 2014)

Jak na razie załatwione i potwierdzone mamy wszystkie zespoły występujące u nas. Teraz zajmujemy się przygotowaniem dla nich noclegów, by upewnić się, że każdy będzie miał gdzie spać. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak do tej pory przebiegają przygotowania.

Co jak dotychczas oceniasz na najtrudniejszą rzecz, którą trzeba było załatwić w związku z imprezą?

Jako, że będzie bardzo wielu gości z całej Europy, a także wielu wykonawców musieliśmy wszystko zaplanować tak, aby sprawnie to przeprowadzić. Tak jak mówiłem: na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Ludzie z centrum, w którym będzie 0161 także nam trochę pomogli, za co należy im się wielkie dzięki!

Jak zebraliście fundusze na festiwal?

Mieliśmy trochę zebranej kasy z innych inicjatyw, które prowadziliśmy. Jednak głównym źródłem są pieniądze z biletów. Oczywiście cała kasa idzie tylko i wyłącznie na festiwal. To duże przedsięwzięcie i wymaga pewnych nakładów finansowych.

Jaki jest zamysł 0161, myśl przewodnia festiwalu?

Jak już wspominałem, to ważne byśmy nie zamykali się tylko w muzyce punk czy Oi!. Dlatego przygotowaliśmy 3 różne sceny gdzie znaleźć będzie można naprawdę zróżnicowaną muzykę. Od rapu przez punk i hardcore, na sesjach akustycznych kończąc! Wierzymy, że bardzo ważne jest byśmy wszyscy byli zjednoczeni, bez podziałów na gusty muzyczne, w antyfaszystowskiej sprawie. Fajnie, że jest bardzo pozytywny odzew z całej Europy. Zajebiście będzie spotkać się z ludźmi z Rosji, Polski, Serbii, Francji czy Kraju Basków.

Ze zorganizowania występu której kapeli jesteście najbardziej zadowoleni?

Jesteśmy zadowoleni, że spotkaliśmy się z pozytywnym odzewem na temat uczestnictwa w 0161 od każdego zaproszonego gościa, ale są zespoły, których nie mogę nie wymienić! To, że będziemy gościć takie ekipy jak What We Feel czy 210, które nigdy nie grały koncertu w Wielkiej Brytanii, to dla nas prawdziwy zaszczyt! Warto wymienić niektóre hip-hopowe składy jak Klashnekoff czy Sang Mele. To zajebista sprawa, że możemy ich mieć u nas na scenie w maju, a najważniejsze jest to, że będziemy tu wszyscy razem.

Poza niezłą gamą artystów na 0161 czego jeszcze mogą spodziewać się goście?

Oprócz naprawdę dobrej muzyki, będą także pokazy filmów o tematyce antyfaszystowskiej, co ważne jest by pokazać ludziom jak odbywa się walka z tym kurestwem w Europie i na świecie. Będą oczywiście także różnego rodzaju stoiska, nie tylko o tematyce 161 ale także o prawach zwierząt i idei antykapitalizmu. Zorganizowaliśmy kino, które może pomieścić do 60 miejsc siedzących. W planach są także wykłady i spotkania z osobami czynnie zaangażowanymi w temat AFA. Więcej informacji na ten temat wkrótce!

Oprócz publiki z Polski możemy liczyć na jakiegoś „naszego” reprezentanta na scenie?

O tak! Z Polski przyjedzie do nas raper Miraho, osoba zaangażowana w antyfaszyzm i walkę o prawa zwierząt. To dobry czas na dzielenie sceny razem z innymi hip-hopowcami, wymianę doświadczeń i poglądów.

Po tej edycji 0161 są jakieś plany na przyszłość? Może kontynuacja?

Na razie skupiamy się by dobrze wszystko wypadło w maju. Oczywiście super byłoby powtórzyć to samo za rok, a nawet robić festiwal cyklicznie. Na pewno będziemy o tym myśleć ale tak jak mówię, na razie musimy dać z siebie 161% i dopiąć wszystko na ostatni guzik przed pierwszym koncertem 2 maja!

Co byś powiedział ludziom, którzy jeszcze się nie zdecydowali i ciągle myślą nad przyjazdem na 0161 Festival?

Będziemy tutaj gościć ludzi z różnych środowisk, z różnych krajów, z całej Europy! Wszyscy razem świetnie będziemy się bawić przez cały weekend. My dla Ciebie tworzymy festiwal, na którym normalnie nie zobaczyłbyś niektórych zespołów grających razem. To dobra okazja dla lokalnych grup z całej Europy by spotkać się, wymienić doświadczenia i nawiązać kontakty. Nie ma drugiej takiej okazji, by w jednym miejscu spotkały się praktycznie wszystkie czołowe europejskie zespoły sceny antyfaszystowskiej.

Ostatnie słowa dla ludzi czytających ten wywiad?

Manchester sam w sobie ma wielką antyfaszystowską tradycję, a my mamy zamiar podtrzymać to w dobrej formie. To będzie wspaniały, słoneczny, majowy weekend więc nie może Cię tam zabraknąć!

Bilety 3 dniowe w raz z miejscem kempingowym w cenie 31,50 funtów.

Wszelkie informacje dotyczące festiwalu znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/0161Festival?fref=ts

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.