Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Sport

Wywiad z członkiem BTF-Mosenergo

W rozwinięciu znajdziecie informacje o kibicach KS Mosenergo

-opowiedz o BTF

BTF została utworzona 2 lata temu jako ultras KS Mosenergo, ponieważ starsi przedstawiciele naszego ruchu poza chlaniem niczego nie robili. Trochę mniej niż rok temu kilku kibiców z naszej załogi mocno podjarało się antyfaszyzmem i w końcu padła decyzja by antyfaszyzm stał się ideologią całego BTF. W połowie tego roku zaczęła się zbierać ekipa, która mogła stać w obronie swoich przekonań. Nasza działalność nie jest ograniczona piłką nożną, lecz współpracujemy z RASH, SHARP oraz innymi pozytywnymi inicjatywami. Już zdążyliśmy dać się we znaki. Zaczęły do nas dołączać osoby które się dowiedziały o istnieniu antyfaszystowskiej kibicowskiej załogi. Wśród kibiców klubów piłkarskich grających w drugiej lidze, znana stała się draka która miała miejsce we wrześniu tego roku na wyjeździe do miasta Władzimir, gdzie to podczas meczu Mosenergo z lokalnym Torpedo na trybunie my rozjebaliśmy nazioli kibicujących naszemu klubowi. Dzięki BTF Mosenergo buduje image klubu antyfaszystowskiego, tak jak niemiecki St.Pauli albo też polska Polonia. Na ten moment BTF ma około 10 członków. Wiadomo, że w porównaniu do rozmiarów ekstraklasy taka ilość może się wydawać niczym, wielu powie że taką załogą nic nie zrobimy. Ale my mamy odmienne zdanie.

– przez wiele lat kibicowałeś ekstraklasie. To dlaczego teraz się zainteresowałeś drugą?

Jeżeli mówić dlaczego akurat druga liga i akurat Mosenergo, to ważne jest to, że mieszkam w dzielnicy gdzie się znajdują zakłady Mosenergo. Wielu kibiców Mosenergo mieszka w dzielnice Tekstilśiki, gdzie znajduje się stadion. Dzielnicowy patriotyzm jest charakterystyczny dla każdego skinheada. To jest bardzo ważne, to jest cząstka mnie samego. Inną przyczyną jest to, że większość piłkarzy Mosenergo to ludzie pochodzący z Kaukazu. Moim zdaniem samo kibicowanie takiej drużynie już jest na złość naziolom. Jeżeli mówić o czysto kibicowskich przyczynach, to po pierwsze, coraz więcej osób się przerzuca z ekstraklasy na drugą ligę z powodu bardzo poważnych represji ze strony policji w stosunku do kibiców znanych klubów, a po drugie ? zła polityka szefów znanych klubów w stosunku do przeciętnych kibiców, mocno zawyżone ceny biletów. Mówiąc inaczej, uczniów zawodówki nie stać na bilet na mecz.

– porozmawiajmy teraz o faszyzacji współczesnych rosyjskich środowisk kibicowskich.

W tym momencie stopień faszyzacji rosyjskich środowisk kibicowskich jest bardzo wysoki. 9 z 10 to sympatycy skrajnie prawicowych ideologii. Z mojego punktu widzenia wiodącą role odgrywa tu moda. W połowie lat 90. ruch kibicowski znalazł się w totalnym upadku po rozpadzie ZSRR, kiedy to nawet na mecze Spartaku przychodziło zaledwie kilka tysięcy osób a na wyjeździe do Samary było 38 osób co uważano za wielki sukces. Ludzie którzy odbudowywali ten ruch, tzw. czołówka Spartaku, CSKA oraz Dinamo trafiła pod wpływ faszyzmu. Wtedy zaczęły się pojawiać celtyki i inne gówna. Innym sukcesem faszyzmu był zwyczajnie brak dostępu do informacji o zagranicznych kibicach. Przecież nawet wśród kibiców CHELSEA albo LAZIO oraz niektórych innych klubów które są uważane przez rosyjskich nazi-kiboli za ?swoje? , tak naprawdę faszystów nie jest tak dużo. Na przykład Brigada Flores Magon na płycie wydanej w kanadyjskim Insurgence Records, dziękuje za wsparcie kibiców z Fossa dei leoni. Czy są potrzebne jeszcze jakiekolwiek dowody? Na ten moment sytuacja z faszyzmem w piłce nożnej zaczyna powoli się zmieniać. Teraz wśród kibiców prawie każdego KS są tacy, którym się nie podoba ideologia faszystowska. Co prawda większość na razie nie może głośno mówić o swoich poglądach.

– czy BTF zajmuje się działalnością propagandową?

W tej chwili nie ma za bardzo takiej potrzeby. W klimatach nas interesujących już daliśmy się poznać bez jakiejkolwiek propagandy. Mamy na razie pomysł założyć stronę dla kibiców występujących przeciwko faszyzmowi. Żeby to nie była strona wyłącznie BTF albo Mosenergo, tylko ogólny antyfaszystowski portal internetowy, gdzie nie będzie ważne jakiego klubu jest się kibicem.

dla tych, co nie mają do czynienia z piłką nożną: musicie zrozumieć że piłka nożna to niezagospodarowany obszar gdzie można zrealizować dużo pozytywnych projektów. Dla związanych z futbolem i próbujących walczyć z faszyzmem na trybunach: na początku nam też było trudno i strasznie, ale głównie nie poddawajcie się! Trzeba tylko odpowiednio się zaprezentować a dalej będzie łatwiej.

Źródlo: www.redskins.ru
Tlumaczył: W
zachowano oryginalną pisownię

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.