Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Sport

Wywiad z Green Brigade

1.) Po pierwsze- czym jest dokładnie Green Brigade? Kiedy i jak powstaliście? Ile osób jest w to zaangażowanych?
Green Brigade są ultrasami Celtica, którzy zdecydowali się przywrócić pasje na Celtic Park. Powstaliśmy w 2006, w czasie kiedy stadion ucichł i zaczynaliśmy z kilkoma członkami i bez oficjalnej sekcji. Dzisiaj jest nas około 70 , a oficjalna sekcja ma koło 300 ultras.

2.) Jesteście dobrze znani ze względu na swoje oprawy, które uważacie za swoje najlepsze?
Trudno zdecydować, jako że zrobiliśmy dużo flag i opraw, które były bardzo popularne. Naszą najlepszą była chyba ta na meczu z Barcą w Lidze Mistrzów, kiedy Celtic świętował 125 lat istnienia. Tifo było bardzo drogie i zajęło nam bardzo dużo czasu oraz pochłonęło wiele wysiłku, ale efekt końcowy był tego wart. Był to pokaz na cały stadion (60 tysięcy kartonów) oryginalnego znaku Celtica na jednej trybunie, rocznicowego znaczka na drugiej trybunie, 125 Celtci na kolejnej , a reszta wypełniona była na zielono i biało. Foty są tutaj: http://ultras-celtic.com/blog/?page_id=3696

3.) Często jeździcie na wyjazdy?
Green Brigade jest reprezentowana na każdym meczu Celticu, jednak na wyjazdach nie jesteśmy w stanie zorganizować sekcji, tak aby wszyscy byli razem. W tej sytuacji grupa jest rozrzucona po trybunie, co utrudnia wpływanie na atmosferę. Na szczęście wsparcie Celticu na wyjazdach jest całkiem dobre, więc nie ma aż takiego ciśnienia dla zorganizowanych ultrasów tworzących atmosferę.

4.) Jakie inne grupy kibiców istnieją na Celtic Park i jakie są między wami relacje?
Nie ma na Celtic Park innych grup ultrasów, ale są grupy kibiców takie jak Celtic Trust i stowarzyszenia reprezentujące pojedyncze FC Celticu, których jest dużo. Mamy dobre układy z tymi grupami i wszyscy jesteśmy zaangażowani w kampanię Fans Against Criminalisation (fani przeciwko kryminalizacji- dop.tłum.), która sprzeciwia się represjom skierowanych przeciwko kibicom i ich nękaniu.

5.) Wydajecie jakieś fanziny?
Nie mamy oficjalnego fanzinu, ale jeden z naszych członków wydaje The Thunder, który jest bardzo zorientowany na ultraskę i oczywiście wspiera Green Brigade.

6.) Nie jest tajemnicą, że członkowie GB maja antyfaszystowskie poglądy. Czy macie jakąś wyraźna linię polityczną?
Jesteśmy antyfaszystowską grupą, które promuje wartości antydyskryminacyjne i jest to wymaganie wobec wszystkich naszych członków. Nie ma ustalonej linii politycznej, członkowie grupy prezentują szerokie spektrum myśli politycznej i odczuć z lewej strony.

7.) Największe zgody i największe kosy?
Mamy zgodę z IRD93 Toulon, a także jesteśmy w dobrych stosunkach z Ultras Inferno Liege i Ultras Sankt Pauli. Należymy do Alerta Network (sieć antyfaszystowskich kibiców- dop.tłum) więc mamy dobre stosunki z innymi grupami z tej sieci. W Szkocji nie ma zbyt rozwiniętej sceny ultras, więc póki co nie mamy tak naprawdę dużego rywala. Grupy starych Rangersów nadal istnieją w swoim nowym klubie, ale po śmierci starego nie mają dla nas większego znaczenia, chociaż nadal nabijamy się z nich przy każdej okazji.

8.) Co myślicie o Rangersach? Czy brakuje wam meczy derbowych?
Poprzedni rok był chyba najbardziej wyjątkowym, jakiego doświadczyłem – z powodu śmierci tych skurwieli. Przyznaję, brakuje trochę ekscytacji i adrenaliny meczów derbowych, jak też euforii po wygranej w parku czy poza nim. Jednakże żadne zwycięstwo przeciwko nim nigdy nie pobije powolnej i bolesnej śmierci, którą mieliśmy szczęście oglądać i świętować na każdym etapie tej drogi. Ich śmierć to nasze największe zwycięstwo derbowe! Rangersi zawsze byli w cieniu Celtica, ale teraz już nawet nie istnieją!

9.) Ostatnie pół roku odznaczało się ciągłymi represjami wobec fanów Celtica. Czy możesz ogólnie opisać jakie jednostki i organizacje rzucono do walki z Green Brigade? Jak zaczął się ten konflikt i jaki był twoim zdaniem jego prawdziwy powód?
Uwaga policji była zawsze na nas skupiona i zawsze nas szykanowano, ale podczas ostatnich dwóch lat znacznie się to nasiliło. Głównie skupia się to na Green Brigade, ale szerszy krąg fanów Celtica również jest na celowniku. Zaczęło się dwa lata temu, kiedy politycy i wysocy oficerowie policji posłużyli się drobnym incydentem na meczu przeciwko Rangers i próbowali wcielać w życie własne cele i motywy. Media i klub poparły ich inicjatywę i fanów pozostawiono samych sobie.
Doprowadziło to do wdrożenia prawa „[u]Obraźliwe zachowanie na futbolu[/u]”, które fałszywie zaprezentowano jako „antysekciarskie”, podczas gdy naprawdę jest to prawo pozwalające policji aresztować cię za cokolwiek, co uznają za obraźliwe. Wykorzystując to prawo rząd szkocki przekazał miliony funtów policji, co dało im możliwość stworzenia specjalistycznych jednostek do monitorowania naszej grupy i innych fanów. Zaczęły się areszty kibiców i zakazy stadionowe za całą masę głupich incydentów, jednym z najważniejszych było aresztowania naszego członka na lotnisku w Glasgow, kiedy wracał z rodziną z wakacji, ponieważ na meczu trzymał mały transparent z zombie (nowi Rangersi) do którego strzelano. Powiedziałbym, że głównym powodem tego poziomu represji jest po prostu kontrola. Władze nigdy nie będą usatysfakcjonowane, dopóki nie będą miały w garści ludzi i grup, szczególnie tych, które mają jakiś wpływ, mówia głośno i nie akceptują stasus quo.

10.) Jakie jest podejście mediów i klubu do tych represji?
Media nie patrzą na nas, lub ogólnie na fanów Celticu, w zbyt przychylnym świetle i zawsze bardzo szybko przypinają nam łatkę bigotów lub ekstremistów z powodu naszych irlandzkich republikańskich poglądów lub sympatii, jest to spowodowane niczym więcej jak ich ignorancją. Ciężko w to uwierzyć, ale popularna gazeta z Glasgow nazwała fanów Celtica bigotami i ekstremistami, jednocześnie pisząc o tym, jak pokryli miasto antyrasistowskimi i antyfaszystowskimi vlepami. Ostatnio udało nam się nabrać trochę rozpędu z naszą kampanią przeciwko represjom. Niektórzy dziennikarze podjęli temat i byli bardziej przychylnie do nas nastawieni oraz bardziej krytyczni wobec policji i rządu. Niestety klub działa ręka w rękę z policją i stoimy także przed problemami, które nie są w ogóle związane z policją- w tej chwili starają się wprowadzić zakazy stadionowe, do których nie trzeba być nawet skazanym, tworząc barierę pomiędzy tobą i drużyną tylko dlatego, że ciebie nie lubią.

11.) Co myślicie o niezależności Szkocji?
Nigdy o tym nie dyskutowaliśmy jako grupa, więc opinie mogą się różnić.

12.) jakieś słowo do polskich antyfaszystów?
Aż do ostatniego rebelianta! Dzięki.

Green Brigade

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.