Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Sport

Wywiad z kibicami Arsenal Kijów

1. Czy mógłbyś przedstawic historie antyfaszystowskich kibiców Arsenal Kiev. Na waszym myspace można przeczytać ze HOODS FIRM istnieje 3 lata. Jak doszlo do tego ze opanowaliście stadion?

Historia zaczęła się mniej więcej w 2004-2005 roku w Kijowie, mieliśmy małą ekipę antifa, która nie miała nic wspólnego z chuliganką itp. W pewnym momencie zaczęliśmy rozumieć, że potrzebujemy, aby nasz ruch rozwijał się się wokół czegoś konkretnego, gdzie możemy poznać nowych ludzi, i budować ruch antyfaszystowski. Od samego początku było wiadomo, że najlepszym dla nas klubem jest Arsenal, bo właśnie w tym czasie, miał on samych apolitycznych kibiców. Pod koniec roku 2005, coraz więcej ludzi zaczęło przychodzić na trybuny. W 2006 odwiedziłem klub po raz pierwszy. Wtedy odbyła się pierwsza walka z kibicami Dynamo Kijów- 15 na 15, niestety ponieśliśmy klęskę (potem była jeszcze jedna awantura z nimi, i tym razem wygraliśmy). Nasz klub był naprawdę mały, w tamtym czasie najwięcej osób to 20-30.W pewnym momencie, kiedy nasz klub zaczął się już konkretnie rozwijać, zrozumieliśmy, ze jest potrzeba założenia ekipy tak właśnie mniej więcej 3 lata temu powstała ekipa HOODS. Na Ukrainie w niektórych klubach spotkać można osoby o poglądach antyfaszystowskich, ale nie ma formalnej grupy. Obecnie na Ukrainie ruch kibicowski stal się bardziej apolityczny w porównaniu z latami 2006-07

2. Czy wszyscy kibice Arsenalu to antyfaszysci/antyrasisci czy może trafiają się zabłąkani idioci naziole?

Tak jak powiedziałem w odpowiedzi na pierwsze pytanie, w tej chwili mamy dwa sektory na trybunach, jeden nasz a drugi apolityczny, ale można tam znaleźć jakichś nacjonalistów i patriotów, ale są to raczej pojedyncze przypadki niż jakaś ekipa.

3. Na waszym myspace można przeczytać ze wśród was są anarchists, SHARP’s, RASH’s, hardcore kids, antifa hooligans, ultras. Jaki klimat przeważa w ekipie anarchistyczno lewicowy? Czy może patriotyczno antyfaszystowski?

Teraz, mogę powiedzieć, że są wśród nas anarchiści i antyfaszyści, ale nie można stwierdzić, że są patriotami, choć części z nich blisko do tego. To dla mnie trudne pytanie do wyjaśnienia w obcym języku.

4. Czy kumplujecie się z afa kibicami z innych krajów np MTZ RIPO, ST PAULI, BABELSBERG itp? Jakie macie zgody i kosy z ukraińskimi klubami?

Tak, mamy kontakty ze wszystkimi, których wymieniłeś. Na Ukrainie, nie mamy przyjaciół, jest to coś pomiędzy „nie przyjaciele”, ale i też „nie wrogowie”. Mamy oczywiście wrogów, i to w prawie wszystkich klubach, ale te najbardziej znienawidzone to: Karpaty Lwów, Dynamo Kijów, Obolon Kijów

5. Co to za ekipa BadLine Syndicate? na necie krąży filmik jak biją oni jakiś hardcore kids. Wiele osób zastanawia się o co chodzi, bo niestety nie rozumiemy jezyka? Porachunki klubowe czy raczej nauczka za kolaboracje z boneheadami?

BadLine Syndicate, to załoga z Saint – Petersburga, ekipa hardcore-owców, raperów I grafficiarzy, a bili ich ludzie z innej ekipy hardcore-owej i było to spowodowane napięciami miedzy nimi. Nie ma to nic wspólnego z naziolstwem

6. Jak wygląda sytuacja na innych ukraińskich stadionach? Czy jest tak jak w Polce, ze trybunami rządzą rasiści , naziole i ich przydupasy?

Tak, na innych stadionach jest bardzo mało antyfaszystów, albo nawet wcale ich nie ma.

7. Teraz pytania z trochę innej beczki. Wiemy ze na Ukrainie jest dość silny ruch nazistowski w szczególności autonomicznych nacjonalistów. Jak wygląda sytuacja na ulicy w Kijowie?

Autonomiczni nacjonaliści są jak dobra marka, która jest popularna, ale nie liczna, najwięcej nazistów jest we Lwowie. W Kijowie czasami się bijemy, czasami nie, różnie to bywa. Przede wszystkim, wiadomo, ze nikt nie chce się dostać w ręce milicji

8. Czy po głośnej śmierci młodego nazisty Maksyma Czajki ukraińscy faszyści się zradykalizowali?

Nie powiedziałbym? Część z nich opuściła ruch, część pisze tylko posty w Internecie, ale walki nie podejmują, więc wszystko zostaje tak jak było do tej pory. Sposób walki stał się bardziej radykalny po obu stronach, bo zaczęto używać sprzętu- np. noży.

9. Czy duża jest skala represji wobec antyfaszystów ze strony państwa i policji ?

Obecnie naziści odczuwają większy nacisk ze strony milicji i podobnych służb niż my. Choć czasami i nam się dostanie

10. Jak idzie budowa stadionów na Ukrainie? W Polsce całkiem sprawnie. Jak myślisz, czy Euro 2012 przyniesie jakieś korzyści naszym krajom? Czy może wpędzi miasta w poważne długi?

Euro 2012 da ukraińskim politykom masę pieniędzy, które to wezmą do swoich kieszeni! Ukraińscy kibice mają wystarczająco dużo problemów… już teraz mamy zakazy w niektórych miastach, myślę że do 2012 będziemy je mieć wszędzie… Jako ze nie jesteśmy krajem demokratycznym Euro 2012 da jedynie masę problemów ludziom, a część oczywiście zyska bardzo wiele. Tak więc jebać Euro2012!!!
I&K

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.