Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Sport

Wywiad z kibicami znanego greckiego klubu AEK.

Publikujemy wywiad z kibicami znanego greckiego klubu AEK. Praktycznie wszyscy kibice tego klubu są antyfaszystami i anarchistami.
W obecnym sezonie AEK przeżywa kryzys i znajduje się w dolnej połówce tabeli. Czy w związku z tym zmniejsza się liczba kibiców na trybunach? AEK już dłuższy czas jest na ostatnim miejscu ale stosunek kibiców się nie zmienił – AEK to nasze życie.

Czy złe wyniki AEK są jakoś związane z kryzysem w kraju?
Klub ma spore długi. Wielu kibiców próbuje wbić się na stadion za darmo, nie stać ich po prostu na bilet.

Uczestniczycie w akcjach protestu przeciwko cięciom budżetowym? Jak macie stosunek do takich partii jak KKE (Komunistyczna Partia Grecji) czy SYRIZA (Koalicja Radykalnej Lewicy)?
Niektórzy głosują na komunistów, niektórzy na SYRIZĘ. W czasie protestów wszyscy stoimy po tej samej stronie i nie rozmawiamy na ten temat.

Bierzecie udział w antyfaszystowskich demonstracjach?
Oczywiście. Braliśmy udział w marszu przeciwko partii Złoty Świt w Peristeri (miasto w pobliżu Aten). Myśleliśmy że prawicowcy na nas uderzą ale do niczego nie doszło. Faszyści obchodzą nas z daleka.

Jaki jest wasz stosunek do grupy Ghetto?
Ghetto też kibicują AEK ale formalnie uważają się za faszystów. Antyfaszystowska jest grupa Original 21. Grupa Ghetto nie ma wielu członków i próby ataków z ich strony zostały ukrócone. Bywały wypadki używania na meczu przez kogoś spośród nich nazistowskiej symboliki, jakkolwiek kontrolujemy sytuację na trybunach. PAOK, nasza kosa, częściej dopuszcza do takich wypadków. Wielu nacjonalistów pojawia się na trybunach Olimpiakosu. Anchois (obraźliwe określenie Olimpiakosu-przyp. red.) są najbardziej odrażającą drużyną rozgrywek-wydają na transfery olbrzymie sumy a wszyscy ich kibice to cioty. Najwięcej prawicowców chodzi na Panathinaikos, dlatego że Gate 13 to śmieci i łgarze – nazywamy ich królikami. Tylko Original 21 w pełni kontroluje swoją trybunę.

Pireus i okolice są tradycyjnie za Olimpiakosem, nie obawiacie się tam pojawiać?
Kiedyś poszliśmy tam „potrenować” ale anchois się nie zjawili. Wcześniej chodziliśmy do nich na derby ale potem władze piłkarskie nam zabroniły.

Jak jest przyczyna zakazu wyjazdów na mecze z Olimpiakosem, Panathinaikosem i PAOK?
Wszystko przez jebaną policję i burdel o nazwie Grecja. Postanowili zrzucić wszystko na kibiców. Mecze z wymienionym drużynami zawsze były najbardziej oczekiwane.

Często zaliczacie wyjazdy?
Regularnie odwiedzamy mecze Superligi w innych miastach. Jeździmy również za AEK na siatkówkę, kosza i piłkę ręczną.

A jakie macie stosunki z kibicami PAE Atromitos z grupy Fentagin?
Fentagin są antyfaszystami co zademonstrowali na wszelkie możliwe sposoby, na stadionie Peristeri zawsze wisi mnóstwo banerów przeciwko władzy i nazistom. Ale nie są tak liczni jak kibice wymienionych już klubów. Zasadniczo nie patrzymy na inne drużyny i nie myślimy o nich. Sporo kibiców – antyfaszystów jest w klubach grających w Beta i Gamma Ethniki (odpowiedniki polskiej 1 i 2 ligi- przyp. red.). Fakt, są to małe środowiska, ale myślę, że w najbliższych latach będą rosły w siłę.

Z którymi kibicami macie zgodę?
Marsylia i Livorno z Francji i Włoch to nasi bracia. Niektórzy lubią jeszcze cypryjską Omonię (Nikozja) i szkockiego Celtica (Glasgow)

W której dzielnicy Aten jest najwięcej kibiców AEK?
W Peristeri i Eparchii. Mamy sporo fan-klubów w całej Grecji, jesteśmy jednym z najpopularniejszych greckich klubów.

Co możecie powiedzieć w temacie wysiedlenia squatów Delma w Salonikach oraz Villa Amalias i Skaramanga w Atenach?
Zawsze byliśmy przeciwko jakimkolwiek represjom i w ogóle przeciwko policji. ACAB.

Jaki jest stosunek kibiców AEK do mniejszości seksualnych?
No właściwie to co tu można powiedzieć…W pościeli niech każdy robi to na co ma ochotę.

Czego moglibyście życzyć anarchistom z terenu dawnego bloku wschodniego?
Walki o jedność i wzmacniania swoich szeregów. Inaczej nie uda nam się osiągnąć naszych celów.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.