Skontaktuj się z nami

Hej, czego szukasz?

Aktywizm

ZBIÓRKA: FAŚ Solidarnie Z Białoruskimi Anarchistami [WIDEO]


Wczoraj okazaliśmy solidarność czterem zatrzymanym anarchistom i całemu ruchowi anarchistycznemu na Białorusi.
Dmitry Dubovsky, Dmitry Rezanovic,I gor Olinevich, Siergiej Romanow – od lat walczyli z terrorem państwa białoruskiego i każdy z nich doświadczył jego represji. Cała czwórka to ukształtowani, świadomi ryzyka anarchiści. Na końcu znajdziecie krótki opis o każdym z nich. W najbliższych dniach wydane zostanie oświadczenie środowiska anarchistycznego odnośnie zatrzymanych, podpisane przez grupy anarchistyczne z różnych krajów, w tym FA Śląsk. Nie możemy pozwolić, aby Państwo, które codziennie terroryzuje swoich mieszkańców, oskarżało mianem terrorystów naszych towarzyszy. Reżim białoruski obawia się anarchistów, jest świadomy tego, że anarchiści uderzają tam gdzie najbardziej zaboli. Sytuacja w jakiej znaleźli się zatrzymani jest bardzo trudna, grozi im nawet kara śmierci.

Chcemy ze wszystkich sił wesprzeć ich sytuację dlatego zdecydowaliśmy się na zbiórkę pieniędzy

Środki zostaną przekazane na ACK Białoruś, które podejmie decyzję jak konkretnie je rozdysponować.

DANE DO ZBIÓRKI

Patrycja Szat
Tytuł: 4 zatrzymanych na Białorusi
Rachunek PLN:
43 2360 0018 0107 0000 0088 3963
Rachunek EUR:
LT13 3250 0824 7495 4734
BIC: REVOLT21

Prosimy udostępniajcie informacje o naszych towarzyszach, udostępniajcie informacje o zbiórce.
SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!

Igor Olinevich – anarchista, więzień polityczny reżimu białoruskiego. W listopadzie 2010 r. został zatrzymany przez służby specjalne w Moskwie i skazany na 8 lat więzienia w kolonii o wysokim reżimie bezpieczeństwa z artykułów o celowe zniszczenie mienia oraz udział w zorganizowanej grupie chuligańskiej. Ułaskawiony dekretem prezydenta 22 sierpnia 2015 r. Znamy go dzięki książce “Jadę do Magadanu” (dostępnej w oficynie bractwotrojka) w której Igor mówi nam o pobycie w areszcie białoruskiego KGB – szykanach, nieustannej kontroli, zastraszaniu, brutalności funkcjonariuszy i codziennym życiu w izolacji.

Dmitry Dubovsky jest anarchistą z Soligorska. W 2010 roku został wpisany na listę poszukiwanych osób przez reżim białoruski. Jest bliskim przyjacielem Igora i wraz z nim poszukiwany był w 2010 r. przez FSB. Gdy doszło do aresztowania Igora Dmitry zdołał uciec. Dima przez 10 lat ukrywał się w Rosji i na Ukrainie, publikował swoje dzienniki podróży i cały czas uczestniczył w ruchu anarchistycznym.

Dmitry Rezanovich to anarchista z Homla. Został zatrzymany 16 marca 2014 roku po przekroczeniu granicy ukraińsko-rosyjskiej w Kursku. Granicę przekraczał na podstawie dokumentów swojego brata. Został zatrzymany pod zarzutem dokonania sabotażu na terytorium Rosji. FSB nie znalazło jednak wystarczających dowodów na tę wersję i wszczęto przeciw niemu postępowanie o nielegalne przekroczenie granicy. Dima był przetrzymywany w ośrodku deportacyjnym po czym został przewieziony na Białoruś i skazany na karę grzywny. Pozostał aktywnym uczestnikiem ruchu anarchistycznego.

Siergiej Romanow jest anarchistą z Homla. W 2013 roku Romanow został skazany na dwa lata więzienia z wyrokiem w zawieszeniu za przetrzymywanie w domu 14 gramów prochu. W 2014 roku Siergiej został skazany na 6 lat więzienia, po apelacji karę zmniejszono do pięciu lat. Został zwolniony w lipcu 2019 r. Postanowieniem sądu nałożono na niego ograniczenia w zakresie nadzoru prewencyjnego, m.in. zakaz opuszczania miasta i zmiany miejsca zamieszkania, zakaz odwiedzania barów, restauracji, sklepów i innych miejsc, w których sprzedaje się alkohol, godzinę policyjną, obowiązek meldowania się na oględzinach raz w tygodniu.

close

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.