Aktywizm

Antyfaszyści z Lyon i okolic

Wywiad z GALE, grupą antyfaszystów z Lyon i okolic. Kim są, jakie są ich cele oraz co wiedzą o Polsce?

Czy możecie się przedstawić? Jak nazywa się Wasza grupa? Jakie macie cele?

Nasza grupa nazywa się GALE, nazwę wzięliśmy od pasożyta, bo my też jesteśmy dla faszystów jak pasożyty, ale inicjały Gale oznaczają Groupe Antifasciste Lyon et Environs, czyli Grupa Antyfaszystowska Lyon i Okolice. Działamy na terenie Lyon od 2013 w idei antyfaszyzmu socjalnego, autonomicznego i rewolucyjnego.

Czy we Francji jest jakaś federacja grup antyfaszystowskich, czy jest to raczej sieć luźnych powiązań? Jak wygląda ruch w waszym mieście?

Nie ma takiej organizacji jak „antifa” ale istnieje ogólnokrajowa grupa kontaktów pomiędzy grupami o podobnych sposobach działania i widzących te same problemy. Są to luźne kontakty między osobami o podobnym światopoglądzie. Lokalnie możemy wyróżnić grupy zajmujące się wyłącznie radykalnym antyfaszyzmem, jak „GALE” i „la Jeune Garde”(z fr. Młoda Gwardia). A poza tym istnieją różne grupy i kolektywy, dla których antyfaszyzm jest tylko częścią z ich przekonań politycznych. Tutaj też kontakty między grupami i jednostkami polegają na tym, że mają podobny światopogląd.

W latach 80 i 90 chyba sporo się we /Francji działo w temacie antyfaszyzmu? Oglądaliśmy dokument Chasseurs du Skins. Czy ruch, który istnieje teraz, jest bezpośrednią kontynuacją czy była raczej przerwa i teraz to coś zupełnie nowego?

Wspomniany dokument świetnie oddaje realia ulic Paryża w latach 80.. Poza tym we Francji radykalny antyfaszyzm był przede wszystkim ideą wyznawaną przez organizacje anarchistyczne, trockistowskie i maoistyczne, wśród środowisk punkowych i skłoterskich. To właśnie pośród środowisk alternatywnych punkowych i skłoterskich w latach 90 narodziła się SCALP (Section Carrément Anti Le Pen – Sekcja Szczera Przeciwko Le Pen), która później przyjęła nazwę Réseaux No Pasaran (Sieć No Pasaran).

RNP rozejdzie się w pobliżu 2010 roku, i o ile oficjalnie istnieje do dziś, to różne jej grupy lokalne i działania pozostają marginalne. Od tego czasu najważniejszą rolę pełnią lokalne „autonomiczne” grupy, które przejęły inicjatywę, bez większych powiązań ze starszymi grupami.

Co do „Polowań” jako takich, wyglądają teraz zupełnie inaczej, nawet jeśli akcje uliczne cały czas trwają, to są teraz bardziej upolitycznione. Popieramy używanie przemocy jako narzędzia politycznego, ale dla nas to nie koniec i grupy nie skupiają się tylko i wyłącznie na tym jak w czasach Łowców Skinów. Nasza walka jest teraz dużo szersza i nie skupiona wyłącznie na grupach faszystowskich.

Jak wygląda stan skrajnej prawicy we Francji? Jakie są główne grupy, ekipy?

Najważniejsze francuskie grupy ekstremalnie prawicowe to:

  • Génération Identitaire (Generacja Tożsamościowa – niedawno rozwiązana);
  • l’Action Française (Akcja Francuska);
  • Nemesis (organizacja faszystowska i tożsamościowa nazywająca się „feministyczną”).

Najnowszą modą w ruchu nacjonalistycznym od kilku lat jest czerpanie z kultury hooligan/casual, i różne tego typu grupy pojawiają się w wielu miastach. Część z nich należy do „oficjalnych” organizacji faszystowskich. Ruch neonazistowski „w najczystszej postaci” taki jak Blood & Honour zaczął być w 2018 roku represjonowany przez państwo, i wydaje się być na wykończeniu.

W Lyon istnieje wiele różnych grup: Action Française, Audace, Génération Identitaire, Lyon Populaire i Nemesis. Również część ultrasów Lyon 1950 i Bad Gones 87, podobnie jak część ruchu hooligans, którzy są znani z bycia częścią lub bycia blisko istniejących grup faszystowskich.

W Lyonie chyba macie dosyć aktywnych faszystów. Często widać w sieci filmiki z jakichś bójek z nimi. Chyba podczas protestów Żółtych Kamizelek próbowali infiltrować manifestacje. Powiecie coś więcej na ten temat?

Ruch żółtych kamizelek jest ruchem oddolnym, razem z plusami i minusami ruchu oddolnego i faszyści od samego początku próbowali interweniować i ukierunkować go do uzyskania swoich własnych celów. Walka o to, żeby ich wyrzucić z ruchu, była ciężka, ponieważ trzeba było wytłumaczyć wielu członkom/inią żółtych kamizelek, że zorganizowane grupy faszystowskie nie miały tam swojego miejsca i nie były naszymi sojusznikami.

Przeciwnie, były dla nas bardzo niebezpieczne. Tłumaczyliśmy im to w spotkaniach, które organizowaliśmy. To było bardzo ważne i niezbędne, żebyśmy połączyli nasze siły, po to, żeby ich wygonić raz na zawsze z ruchu żółtych kamizelek. Doszło pomiędzy nami a rozpoznanymi grupami faszystów do wielu konfrontacji fizycznych i po wielu tygodniach organizacji i prób udało nam się zorganizować na “acte 13” duży blok antyfaszystowski złożony z wielu różnych sekcji.

Zostaliśmy zaatakowani przez faszystów od tyłu, ale stawiliśmy im mocny i wspólny opór, udało nam się więc wygrać fizyczną uliczną bitwę i bitwę ideologiczną. Faszyści po naszym zwycięstwie mimo prób, nigdy już nie zinfiltrowali ruchu żółtych kamizelek.

Ostatnio rząd francuski rozwiązał grupę Generation Identity. Co sądzicie na ten temat? Czy powinniśmy się cieszyć z rządowych zakazów?

Tak jak przewidywaliśmy, rozwiązanie Génération Identitaire nie był w żaden sposób zwycięstwem, skoro była to decyzja faszyzującego i islamofobicznego rządu. Dla nas to tylko otwarta furtka do usprawiedliwienia represji wobec grup „skrajnej lewicy” i ukazanie środowisk faszystowskich i antyfaszystowskich jako symetrycznych. Co więcej, tak jak widzieliśmy to już w przeszłości, rozwiązanie grupy faszystowskiej nie zmniejsza zainteresowania ideami nazistowskimi i rasistowskimi, które propaguje, wręcz przeciwnie.

Biorąc niedawny przykład, Bastion Social (Bastion Społeczny), rozwiązany przez radę ministrów w kwietniu 2019, odtworzył się kilka miesięcy później, pod dwoma nowymi szyldami – Audace Lyon (Odważny Lyon) i Lyon Populaire (Ludowy Lyon), które istnieją do dzisiejszego dnia. À propos tego pytania, napisaliśmy artykuł „Dissolution de Génération Identitaire: Spectacle 1- Antifascisme 0” (Rozwiązanie Génération Identitaire: Spektakl 1 – Antyfaszyzm 0) na naszym blogu.

Niedawno słyszeliśmy, że w Paryżu grupa faszystów z Lyonu miała niemiłe spotkanie z antyfaszystami. Wśród nich była grupa polskich nacjonalistów, kibiców ŁKS Łódź. Czy wiecie coś więcej na temat wzajemnych kontaktów między polskimi i francuskimi faszystami?

Generalnie rzecz biorąc, mamy tylko trochę informacji na temat stanu relacji między różnymi grupami nacjonalistycznymi/faszystowskimi francuskimi i ich polskimi odpowiednikami. Wiemy, że w Lyon neonazistowscy chuligani posiadają przyjazne relacje z faszystami z ŁKS Łódź. Dowiedzieliśmy się o tym po spotkaniu tych drugich około 10 lat temu z małolatem o polskim pochodzeniu powiązanego z Mezza Lyon (neonazistowscy chuligani) i grupą ultrasów Lyon 1950. Kibice ŁKSu regularnie pojawiają się na stadionie w Lyon lub na trasach (na przykład w trakcie Pucharu Europy) z faszystowskimi chuliganami z Lyon.

Ekipa GALE
Całkiem niedługo będą u Was nowe wybory prezydenckie. Czy waszym zdaniem Marine Le Pen ma szansę je wygrać?

Jesteśmy teraz w momencie, w którym faszyzacja już postępuje i uważamy, że nie należy czekać do przyszłych wyborów, żeby zacząć się nią przejmować. Strach przed dojściem skrajnej prawicy do władzy jest w nas wszystkich, ale nie powinniśmy na tym kończyć. Jak patrzymy na to, co się wydarzyło w ciągu ostatnich 5 lat,  jest dla nas jasne, że prawicowe ekstremum ma prawo bytu dzięki rasistowskim i islamofobicznym prawom tworzonym przez rząd, z którym im po drodze. Warto też nie dać się pochłonąć kalendarzowi politycznemu i zwalczać faszyzm na co dzień. W głowach się zmienia, ale u władzy są wciąż ci sami.

Mimo wszystko MLP (Marine LePen) ma szanse wygrać wybory, tym bardziej że apel o „sojusz przeciwko skrajnej prawicy” ma szansę wyłożyć się na elektoracie lewicowym. To by był 3 raz w ciągu 20 lat kiedy sytuacja by tak wyglądała, razem z wypaleniem, które jej towarzyszy. Tym bardziej że skręcanie dyskursu na prawą stronę wśród pozycji politycznych socjaldemokratów znacznie dzieli „ludzi lewicy”. Dodajmy do tego masyfikację i absencjonizm, który od 20 lat jest faktycznym zwycięzcą wyborów.

Ale o tyle o ile zwycięstwo MLP nie będzie końcem jako takim, musi mieć jeszcze większość w parlamencie (Zgromadzenie Narodowe i Senat), wtedy będzie mogła realizować swój program, więc to wybory parlamentarne, które odbędą się po wyborach prezydenckich, będą decydujące. Uprawiając demagogię, prezydentka MLP bez większości parlamentarnej nie będzie mogła w pełni rządzić, będzie zmuszona do utworzenia koalicji lub współpracy z innymi partiami, co może skutkować chaotyczną i/lub jałową prezydenturą

Co wiecie na temat sytuacji w Polsce?

Z tego co wiemy, Polska posiada od wielu lat, jak wiele innych wschodnich krajów europejskich (dając za przykład antyimigracyjną koalicję Polski, Węgier i Czech) szeroko konserwatywny i reakcyjny pogląd nacjonalistyczny, czego rezultatem jest na przykład dobry wynik wyborczy prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, albo niedawny zakaz aborcji.

Wiemy też, że zdecydowana większość grup chuligańskich i ultrasów jest narodowcami/faszystami. Podobnie jak w większości byłych krajów satelitarnych ZSRR, Polacy mają głęboko zakorzenioną niechęć do szeroko pojętej „lewicy”, jest ona widziana jako niebezpieczeństwo powrotu totalitarnego reżimu „komunistycznego”.

Historycznie i kulturowo Polska jest też bardzo katolickim krajem, i w ciągu ostatnich lat pozycja polskiego kościoła, który stosuje reakcyjną retorykę, rosła.

Plany na najbliższą przyszłość?

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w 2022. Jesteśmy przeciwni wyborom, więc nie będziemy głosować. Chcemy pomóc zrozumieć ludziom, że wybory nic nie zmieniają, we Francji głosujący mają często tylko wybór między kandydatem radykalnie prawicowym lub bardzo kapitalistycznym. Chcemy pomóc zrozumieć ludziom, że są inne środki do zmiany czegoś niż czekanie na wybory, jak to ostatnio udowodnił ruch żółtych kamizelek. Nadszedł czas, żebyśmy się między sobą zorganizowali dla większej solidarności społecznej i zmniejszenia represji, walka antyfaszystowska nie może stać się sekciarska, lecz musi być walką całości społeczeństwa.

Wielkie dzięki za odpowiedź na pytania. Czy macie coś do dodania na koniec?

Dzięki za zadane pytania, zainteresowanie i wsparcie. Jesteśmy szczęśliwi, że Was spotkaliśmy i mogliśmy gościć przez 1 dzień w Lyon, międzynarodowa solidarność antyfaszystowska!

Możecie śmiało śledzić nasze poczynania na:

Komentarze

Strona ma charakter tylko i wyłącznie informacyjny. Nie namawiamy nikogo do łamania prawa.

Exit mobile version