Jeszcze kilka lat temu skrajna prawica wydawała się być w stanie kontrolować politykę historyczną i wręcz kreować alternatywną historię. Opiewało się „bohaterstwo” kolaborantów w stylu Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Wyolbrzymiało albo wręcz wymyślało dokonania różnych prawicowych formacji, zamiatało pod dywan zbrodnie dokonane przez „Burych”, „Ogniów” i innych. Symbol antynazistowskiego ruchu oporu , czyli kotwica Polski Walczącej została na długi czas zawłaszczona przez nacjonalistów. O lewicowych poglądach wielu bohaterów podziemia nie mówiło się wcale, albo wspominało tylko przelotnie.
Trzeba walczyć o pamięć
Sytuacja nadal nie jest rewelacyjna, ale czasy się zmieniają. Coraz więcej osób zaczyna interesować się Dąbrowszczakami, którzy walczyli z faszyzmem w hiszpańskiej wojnie domowej czy też lewicowymi formacjami ruchu oporu podczas II Wojny Światowej. Coraz więcej mówi się też o powstaniach i aktach zbrojnego oporu w gettach.
Jest to idealny moment, żeby włączyć się w nasza kolejną kampanię. Będzie ona trwała od 1 sierpnia czyli dnia wybuchu Powstania Warszawskiego, aż do końca września. W jej ramach chcemy przypomnieć o socjalistycznych, anarchistycznych, syndykalistycznych i innych nurtach lewicowych biorących udział w walce z faszystowskim okupantem. Będziemy pisać o formacjach zbrojnych, postaciach historycznych, znaczących wydarzeniach. Będziemy przypominać o tym, że nacjonalizm, prowadzi on do wojny i ludobójstwa.
To czas by walczyć o prawdę i zatrzymać zakłamywanie historii prowadzone przez skrajna prawicę i funkcjonariuszy IPN.
Jak możecie się przyłączyć?
- w trakcie kampanii udostępniajcie wszelkie posty z nią związane na swoich mediach społecznościowych
- rozpowszechniajcie materiały związane z tematyką kampanii- wlepki, plakaty;
- twórzcie własne materiały propagandowe np banery i napisy na murach;
- róbcie akcje informacyjne, pikiety oraz przy okazji innych wydarzeń mówcie o kampanii;
- zróbcie coś, czego nikt inny by nie zrobił i bądźcie inspiracją dla innych;
- dołączajcie do grupy telegramowej Walka Trwa w celu lepszej koordynacji działań i zdobycia dostępu do materiałów, które będziemy drukować w trakcie trwania tego projektu.